Z Maratonu do Aten

cb
Ryszard Ropiak na stadionie Panathinaiko, który gościł zawodników pierwszych igrzysk olimpijskich w 1896 roku. Tu kończyli bieg uczestnicy maratonu podczas olimpiady Ateny 2004. Tu też finiszowali biegacze startujący w XXII Ateńskim Maratonie Klasycznym Archiwum
Ryszard Ropiak z Myszyńca pobiegł śladami greckiego żołnierza Filippidesa. Był to już 83. maraton biegacza z Kurpi.

Grecja, 7.11. Stefano Baldini z Włoch kończył 29 sierpnia maraton, konkurencję zamykającą igrzyska olimpijskie Ateny 2004. Dokładnie dziesięć tygodni później tą samą trasą co olimpijczycy pobiegli uczestnicy XXII Ateńskiego Maratonu Klasycznego. Wśród czterech tysięcy zawodników z całego świata z Maratonu do Aten pobiegł też Ryszard Ropiak reprezentujący Kurpie Myszyniec. Bieg śladem Filippidesa ukończył z czasem 3:35,00, co dało ósme miejsce w kategorii wiekowej 60-64 lata (sklasyfikowano w niej 110 osób) oraz 517. miejsce w klasyfikacji generalnej maratonu. Zwyciężył Frederick Cherono z Kenii z wynikiem 2:15,28.
- Był to mój ósmy maraton w tym roku, a 83 w życiu - mówi Ryszard Ropiak. - W tym roku ukończyłem m.in. Maraton z Halle do Lipska i Maraton Warszawski. Do Grecji pojechałem wraz z biegającymi kolegami z Łomży, Ełku i Łodzi. Każdy maratończyk powinien zmierzyć się z klasyczną trasą z Maratonu do Aten.
Ryszard Ropiak jest pracownikiem Urzędu Miejskiego w Ostrołęce. Do Grecji zabrał ze sobą pakiety promocyjne Ostrołęki. Zostały one w stolicy igrzysk oraz rozjechały się wraz z zawodnikami w cztery strony świata.
Maratończyk z Myszyńca już 83 razy przebiegł trasę maratonu liczącą 42.195 m. Daje to łącznie 3.502.185 maratońskich metrów pokonanych przez Ryszarda Ropiaka!