Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Z kim wyrzucać śmieci

(mb)
Coraz bardziej palącym problemem w powiecie makowskim staje się zagospodarowanie odpadów. Na razie każda gminy rozwiązuje go jakoś we własnym zakresie. Trzeba to jednak robić w sposób nowoczesny i zgodny z wymogami unijnymi - w dwa, albo nawet trzy, powiaty.

Na ostatnim posiedzeniu Związku Gmin Ziemi Makowskiej wysłuchano informacji na temat dwóch koncepcji zagospodarowania odpadów z pow. makowskiego.
Pierwsza to oferta prezydenta Ciechanowa, który chciałby rozbudować miejskie wysypisko i wyposażyć je w urządzenia do segregacji i utylizacji. Zgodnie z jego wizją na ciechanowskie wysypisko trafiać mogłyby śmieci z trzech powiatów: ciechanowskiego, płońskiego i makowskiego.
Druga koncepcja oparta jest o pilotażowy polsko-niemiecki projekt pt. "Zintegrowany system gospodarki odpadami w woj. mazowieckim". Spośród czterech powiatów, które zgłosiły się do jego realizacji, Ministerstwo Środowiska i Urząd Marszałkowski wybrali dwa: makowski i pułtuski. Jest pewna szansa, że w ramach tego programu uda się zdobyć unijne pieniądze na budowę wysypiska wspólnego dla tych dwu powiatów.
Ponieważ każda z koncepcji ma swoje plusy i minusy, Związek Gmin Ziemi Makowskiej postanowił, że ostateczna koncepcja zostanie wybrana, gdy znane już będą wyniki prac specjalnych zespołów roboczych, które ocenią każdą z nich. Jak nam powiedział burmistrz Tadeusz Ciak, przewodniczący Związku, powinno to nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy.
Wciąż aktualna jest także pierwsza koncepcja, która pojawiła się w tej sprawie, czyli wysypisko tylko dla pow. makowskiego. Ma ona tę wadę, że trudno będzie zdobyć na jej realizację pieniądze ze środków unijnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki