Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Z Europą za pan brat

(mm)
Nauczycielki, które przygotowały uroczystość. Od lewej: Katarzyna Kossakowska, Ewa Szelkowska-Woźniczko, Agnieszka Krak, Lidia Prusik oraz Conrado Moreno, Jarosław Kossakowski i dyrektor szkoły Andrzej Groda
Nauczycielki, które przygotowały uroczystość. Od lewej: Katarzyna Kossakowska, Ewa Szelkowska-Woźniczko, Agnieszka Krak, Lidia Prusik oraz Conrado Moreno, Jarosław Kossakowski i dyrektor szkoły Andrzej Groda Fot. A. Wołosz
Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej STO za pan brat z Europą są już praktycznie od początku istnienia szkoły, czyli od czternastu lat. Szkoła współpracuje ze szkołami z Austrii, Niemiec, Włoch, Szkocji, Anglii, Grecji. Niejednokrotnie dzieci gościły u siebie rówieśników z innych państw, sami również odwiedzali szkoły partnerskie.

Nauczycielki, które przygotowały uroczystość. Od lewej: Katarzyna Kossakowska, Ewa Szelkowska-Woźniczko, Agnieszka Krak, Lidia Prusik oraz Conrado Moreno, Jarosław Kossakowski i dyrektor szkoły Andrzej Groda

(fot. Fot. A. Wołosz)

Ważny moment wstąpienia Polski do Unii uczniowie i nauczyciele szkoły postanowili uczcić specjalnie przygotowanym z tej okazji programem, na który zaprosili rodziców, władze miasta i powiatu, ostrołęckich przedsiębiorców oraz gościa specjalnego - Conrado Moreno, przesympatycznego Hiszpana z programu realizowanego przez TVP2 "Europa da się lubić".
Dzień Europy, bo taką nazwę nadali organizatorzy imprezie, miał miejsce w Ostrołęckim Centrum Kultury. I oczywiście już na początku rozbrzmiały hymny - polski "Mazurek Dąbrowskiego" oraz unijna "Oda do radości" wykonane przez chóry: Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Pułtusku i Zespołu Szkół Społecznych w Ostrołęce.
- Być może my nie do końca zdajemy sobie sprawę z ważności tej chwili, umknęła gdzieś w codzienności, ale już następne pokolenia o 1 maja 2004 roku będą czytać we wszystkich podręcznikach historii - mówił witając gości inicjator Dnia Jarosław Kossakowski, prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego.
Uczniowie podstawówki popisali się przed publicznością wspaniałą angielszczyzną, grą aktorską, umiejętnościami tanecznymi i muzykalnością. Wystąpili w przedstawieniu o chmurce-śpiochu pt. "The sleeping cloud", przygotowanym przez nauczycielkę Katarzynę Kossakowską.
Zafascynowany umiejętnościami dzieciaków był gość z telewizji, Conrado, który nie chcąc być gorszy, zaśpiewał piosenkę "El Mariachi" z filmu "Desperado".
- Polska jest niesamowitym krajem. Obcokrajowcy którzy tu przyjeżdżają, są zaskoczeni, że Polacy są tak uprzejmi, gościnni, mili. Są też zaskoczeni, że w Polsce nie ma białych niedźwiedzi i że nie leży ona gdzieś nad Morzem Czarnym. Jest w was ogromny potencjał - dzielił się wrażeniami Conrado.
- Te dzieci na pewno nie będą miały problemów ze znalezieniem pracy, skoro doskonale potrafią się odnaleźć nie tylko w Ostrołęce, ale i w miastach całej Europy - zawyrokował z kolei prezydent Stanisław Rybski.
Ważnym momentem uroczystości, na który czekali uczniowie, było oficjalne rozwiązanie konkursu plastycznego "Moje miasto w Europie", którego celem było pokazanie piękna Ostrołęki i jej związków z Europą.
Ilość a nawet wielkość nagród przeszła oczekiwania konkursowiczów.
- Myślę, że próba odpowiedzi, z czym do Europy wchodzimy, jaka jest Europa w Ostrołęce, sprawiłaby kłopot niejednemu dorosłemu - stwierdził Leszek Sokoll, przewodniczący jury. - Mimo wszystko wykonane różnymi technikami prace, jest ich ponad 150, które wpłynęły na trudny konkurs, są szalenie interesujące.
W kategorii przedszkoli pierwsze miejsce i pluszowego misia, większego od niej samej, wygrała Katarzyna Piasta z Przedszkola nr 17 (opiekun Ewa Bielacka).
Drugie miejsce zajęła Monika Gąska z Przedszkola nr 1 (opiekun Teresa Komuda, Elżbieta Witkowska), trzecie miejsce Milena Gótkowska z Przedszkola nr 8 (opiekunki Iwona Mróz, Jadwiga Markowska), czwarte Tomasz Gąska z Przedszkola nr 1 (opiekunki Teresa Komuda, Elżbieta Witkowska), piąte Anna Żebrowska z Przedszkola nr 1 (opiekun Beata Kaszewska), szóste Amelia Dąbrowska z Przedszkola nr 1 (opiekunki Teresa Komuda, Elżbieta Witkowska), siódme Zuzanna Nakielska z Przedszkola nr 10 (opiekun Ewa Gajewska).
W kategorii szkół podstawowych klas I: zwyciężył Grzegorz Bałdyga z SP 2 (opiekun Barbara Fąk), drugie miejsce zajął Wiktor Kukliński ze Społecznej Szkoły Podstawowej (opiekun Agnieszka Krak).
W kategorii szkół podstawowych klas II: pierwsze miejsce zajął Mateusz Pliszka ze Społecznej Szkoły Podstawowej (opiekun Katarzyna Kossakowska), drugie Małgorzata Murach z SP 2 (opiekun Małgorzata Sadłowska), trzecie Aleksandra Żychowska z SP 6 (opiekun Małgorzata Szarwacka), czwarte Martyna Kowalczyk ze Społecznej Szkoły Podstawowej (opiekun Katarzyna Kossakowska), piąte Michał Karwowski ze Społecznej Szkoły Podstawowej (opiekun Katarzyna Kossakowska).
W kategorii szkół podstawowych klas III: wygrał Kamil Wargulewski ze Społecznej Szkoły Podstawowej (opiekun Lidia Prusik), drugą nagrodę otrzymała Olga Kalicka z SP 10 (opiekun Małgorzata Tołwińska), trzecią Dominika Dzwonkowska z SP 10 (opiekun Agnieszka Kaczyńska), czwartą Alicja Nurczyk ze Społecznej Szkoły Podstawowej (opiekun Lidia Prusik), piątą Patryk Murawski Społeczna SP (opiekun Lidia Prusik).
Nauczyciele przygotowujący uroczystość: Agnieszka Krak, Lidia Prusik, Katarzyna Kossakowska, Iwona Ziemak, Ewa Biedrzycka, Agnieszka Kowalska, Sławomir Kowalski, prowadzenie chórów - Ewa Szelkowska-Woźniczko, akompaniament - Kacper Szuliński z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pułtusku.
Honorowy patronat nad uroczystością "Dzień Europy" objęli: - Starostwo Powiatowe, fundator cennych nagród książkowych dla wszystkich laureatów, Urząd Miejski, Delegatura Kuratorium Oświaty w Ostrołęce, fundator I nagrody w konkursie plastycznym w kategorii klas I - aparatu fotograficznego, "Tygodnik Ostrołęcki", Radio Oko, Ostrołęckie Centrum Kultury, Galeria Ostrołęka, Telewizja Kablowa "Esprit".
Sponsorzy i przyjaciele szkoły: - Firmy: Atys Polska, Starglass, sklepy "Gośka", apteka "Nova", War-Pol, p. Kocańda, Lacroix - opakowania, Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej, Sanprod, Focus, Best Office, Hortex, cukiernie: Zofia Leszczyńska, Białobrzeski, piekarnia pp. Magdaleny i Stanisława Glinków, aranżacje kwiatowe - kwiaciarnia "Kaktus".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki