Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z dobrej mąki dobry chleb. Zdradzamy sekrety udanego wypieku (ZDJĘCIA)

Dorota Krupińska
Mąka, woda, sól i zakwas - wystarczą tylko cztery składniki, by upiec dobry i zdrowy chleb. Dietetycy polecają pieczywo pełnoziarniste z mąki z pełnego przemiału. Bogate w minerały.

Żytni, mieszany, a może pszenny? Z chrupiącą skórką, jeszcze ciepły, prosto z pieca? Chleb to składnik naszej codzienne diety. Na sklepowych półkach znajdziemy bogatą ofertę wypieków. Chleby pszenne zwykłe, wyborowe, żytnie, mieszane, bez glutenu, z mąki z pełnego przemiału. W sprzedaży są też zakopiańskie, nałęczowskie, sitkowe, pytlowe.

Sprawdzamy, który chleb polecają piekarze?

- Mąka, woda, sól, zakwas. Tyle wystarczy by upiec tradycyjny i zdrowy chleb - przekonuje Jan Flisiak, prezes Przedsiębiorstwa Piekarskiego w Lublinie. I co ważne, bez ulepszaczy i spulchniaczy, i oczywiście nie barwiony karmelem.

Półkwas, ciasto

- Tajemnica dobrego chleba zależy od kilku czynników - mówi Jan Flisiak. - Najważniejsza jest mąka, jej jakość i parametry Piekarnie kupują ją od sprawdzonych dostawców - zapewnia.

Piekarze zwracają uwagę na popiołowość mąki, czyli zawartość minerałów, liczbę opadania, zawartość glutenu.

- Dobry chleb to taki, który nie tylko smakuje konsumentowi, ale upieczony jest z mąk razowych, pszennych i żytnich, z pełnego przemiału. Pełny przemiał oznacza, że mielone jest nie tylko tzw. jądro ziarna, ale i otulina - tłumaczy. I dodaje: - Najmniej wartościowe pieczywo jest z mąki pszennej lub z wyraźną przewagą tego rodzaju mąki.

Niebagatelny wpływ na smak i efekt końcowy ma technologia i etapy wypieku. Doświadczony piekarz potrafi ocenić kiedy przerwać dany etap. Wypiek chleba trwa kilkanaście godzin, zdarza się, że nawet ok. 30.

Pierwsza faza to rozczyn wody i mąki. Kolejna faza to półkwas - rozczyn wzbogacony o kolejne porcje mąki. Trzeci etap to powstawanie kwasu. I to właśnie dobrze przyrządzony kwas, dla wielu piekarzy stanowi tajemnicę udanego wypieku.

Ostatnia faza to dodawanie do kwasu mąki, wody, soli. Formujemy ciasto, czekamy aż urośnie. Wkładamy do foremek i pieczemy. Wydaje się proste.

-Tak naprawdę każda piekarnia ma swoje sposoby pieczenia i tajemnice - stwierdza Mariola Zubrzycka, ze znanego rodu lubelskich piekarzy.

Co jeszcze wpływa na wartość chleba? - Bardzo istotna jest także temperatura, czas i woda, która musi być lekko podgrzana -dodaje Flisiak.

Witaminy i minerały

Chleb ma wiele właściwości zdrowotnych. Jest t źródłem witamin z grupy B, błonnika, magnezu, fosforu. Najbardziej korzystne dla zdrowia jest pieczywo pełnoziarniste, mąki z pełnego przemiału. Zdaniem dietetyków najmniej godny polecenia jest chleb jasny, pszenny. Jest kaloryczny, zawiera wiele cukrów i ma wysoki indeks glikemiczny. Pieczony jest z mąki oczyszczonej, a więc o mniejszej ilości składników odżywczych. Według dietetyków dzienna, optymalna ilość chleba to cztery kromki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Z dobrej mąki dobry chleb. Zdradzamy sekrety udanego wypieku (ZDJĘCIA) - Kurier Lubelski

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki