Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z czym przychodzą do burmistrza?

Fot. archiwum
Fot. archiwum
Przeszło pół tysiąca osób w ubiegłym roku pojawiło się u burmistrza Wyszkowa w ramach wtorkowych przyjęć interesantów.

Najwięcej spraw, z którymi mieszkańcy zwracali się bezpośrednio do burmistrza dotyczyła kwestii przyznawania mieszkań komunalnych. Sprawdziła się też, jak mówi burmistrz, formuła wydłużonego dnia pracy magistratu. W każdy wtorek - urząd pracuje do 18.00 i dzięki temu mieszkańcy mogą po pracy załatwić każdą sprawę lub umówić się z burmistrzem.

Petentów w 2010 roku było 583 - więcej, niż jeszcze rok wcześniej, wtedy było ich 560. Mieszkańcy przychodzą do burmistrza z najróżniejszymi sprawami, także tymi, które w istocie nie leżą w kompetencjach burmistrza, a nawet w kompetencjach całego samorządu gminnego.
- Czasem przychodzą po prostu z tym, co ich trapi, z prozaicznymi kłopotami, przychodzą poskarżyć się na dziurę w drodze bez względu na to, czy to droga gminna, powiatowa, czy wojewódzka. Wielu interesantów wciąż nie odróżnia kompetencji poszczególnych organów samorządu terytorialnego. Ludzie idą do burmistrza w sprawie mieszkania, pracy, poskarżyć się na sąsiada. Każdego trzeba przyjąć i wysłuchać, dla każdego jego sprawa jest najważniejsza. Staramy się więc każdemu poświęcić tyle uwagi, ile to możliwe - zapewnia wiceburmistrz, Adam Mróz.

Zdecydowanie najczęstszymi kategoriami spraw, z którymi ludzie zwracają się bezpośrednio do burmistrza, są sprawy przyznawania mieszkań komunalnych, przyspieszenia decyzji o jego przydziale. Przychodzą także w sprawie podziałów, sprzedaży, zmiany przeznaczenia i przekształcenia działek, albo w sprawach umorzenia bądź odroczenia terminu płatności lokalnych opłat i podatków. Są też prośby o interwencje związane z budową i utrzymaniem dróg - bez względu na to, kto jest właścicielem tych dróg.
Bardzo często interesanci zwracają się z prośbą o pomoc w znalezieniu pracy, także pomocy socjalnej, poskarżyć się na swoje trudne warunki życiowe. Interweniują także w sprawach awarii oświetlenia ulicznego, albo gdy widzą konieczność ustawienia nowych lamp w miejscach ich zdaniem słabo oświetlonych. Są też wizyty interesantów związane z problemem wymeldowania osób, które nie chcą dobrowolnie opuścić lokalu, wiele spraw dotyczy wyłapywania i opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Burmistrzowie spotykają się z mieszkańcami także w sprawach przeróżnych interwencji - choćby ustawiania słupków blokujących ruch na drogach wewnętrznych lub osiedlowych. Zwracają się też do burmistrza interesanci w kwestiach pomocy finansowej lub organizacyjnej dla lokalnych klubów sportowych, dofinansowania lub objęcia patronatem różnego rodzaju imprez: kulturalnych, rozrywkowych, edukacyjnych, sportowych itd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki