Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z archiwum TO: Muzyka rockowa przyszła ze zgniłego zachodu

Redakcja
Z okazji jubileuszu TO publikujemy fragmenty tekstów z archiwalnych numerów naszego pisma. Zachęcamy Czytelników do powrotu z nami do Ostrołęki i regionu sprzed 30 lat

30 lat temu Tygodnik Ostrołęcki - jakby nie było, wówczas pismo PZPR - starał się trafiać także do młodego czytelnika. Stąd między innymi cykl "Dyskoteka na życzenie", w którym prezentowaliśmy sylwetki gwiazd rocka. Ale i lokalnej muzyce młodych pisaliśmy. W numerze z 20 marca 1983 roku zamieściliśmy - okraszoną fotoreportażem - relację z pewnego przeglądu muzycznego w Przasnyszu.

Początek lat 80. to - także na Kurpiach - narodziny punk rocka. A czasy były takie, że pierwsze punkowe koncerty odbywały się na imprezach organizowanych przez… Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej.

W artykule "Mała fala" pisaliśmy: W Młodzieżowym Centrum Kultury w Przasnyszu odbyły się wojewódzkie eliminacje VII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki, zorganizowane przez ZW ZSMP, Młodzieżowe Centrum Kultury ZSMP, Miejski Ośrodek Kultury w Przasnyszu, Wojewódzki Ośrodek Kultury, Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego oraz RSW "Prasa-Książka-Ruch". Przasnyskiej publiczności zaprezentowało się 10 zespołów i jedna solistka z całego województwa ostrołęckiego - "B2+", "Bem", "Ryksza", "Alfa", "Opar", "Metrum", "Consonans", "Non Iron", "Przeciąg", "Formacja 0" oraz Elżbieta Wichowska.
Impreza stała na średnim poziomie muzycznym i obnażyła duże braki wokalne u poszczególnych wykonawców. Na wyróżnienie zasłużyły dwie grupy rockowe - "Formacja 0" z Ostrowi Maz. oraz "Przeciąg" z Przasnysza i one będą reprezentowały nasz region na Międzywojewódzkich Eliminacjach VII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki. Zastanawiające jest zachowanie publiczności, która utrudniała młodym twórcom muzyki rozrywkowej wykonywanie swoich utworów. Nagroda Publiczności przypadła w udziale grupie punk-rockowej z Ostrołęki (Opar - przyp. red.), która zaprezentowała udane widowisko, ale słabiutką, wręcz żenującą muzykę. Podsumowując, należy podkreślić celowość organizowania takich imprez muzycznych, które może wyłonią interesujących wykonawców.

Nie wszystkim podobało się jednak, że Tygodnik sporo miejsca na łamach poświęcał muzyce rockowej. W tym samym numerze opublikowaliśmy list czytelnika - Janusza Zapaśnika z Ostrołęki - który muzyce rockowej na łamach TO mówił stanowcze: Nie! Oto fragmenty tego listu:

Pismo Wasze jest pismem PZPR i ostatnie jego numery na pierwszej i ostatniej stronie namiętnie reklamują zespoły, na których koncertach łamie się krzesła, rwie odzież na sobie i wrzeszczy lub wyje. Coś tu nie pasuje do tak poważnej firmy jak PZPR, prawda? Nie trzeba Was przekonywać, jak większość społeczeństwa ma wyrobioną opinię o tej części młodzieży, która hołduje z fanatyzmem tej muzyce - muzyce zachodniej, bo stamtąd przyszła wraz z falą narkomanii, rozwiązłości moralnej, przestęptsw, zboczeń itp. Czyżbyśmy zaczęli od nowa reklamować to, co "z zachodu", jak za Gierka? A może chcecie rozreklamować Tygodnik, bo dotychczas miał za dużo zwrotów?

Więcej ciekawostek z archiwaliów TO w papierowym wydaniu Tygodnika

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki