Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z archiwum TO: Jak Andrzej Gołota 30 lat temu walczył w Ostrołęce

Redakcja
Z okazji jubileuszu TO publikujemy fragmenty tekstów z archiwalnych numerów naszego pisma. Zachęcamy Czytelników do powrotu z nami do Ostrołęki i regionu sprzed 30 lat

Na łamach TO przed 30 laty, wielokrotnie pisaliśmy o - palącym wówczas - zjawisku spekulacji. Oto jeden z przykładów z Tygodnika z 27 lutego 1983 r. - tekst pod tytułem "Kombinatorzy bez twarzy?"

Spekulacja jest zjawiskiem o szczególnie negatywnej wymowie społecznej w ogóle, a odniesiona do aktualnej sytuacji zaopatrzeniowo-rynkowej słusznie budzi szeroki sprzeciw społeczny. Funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej od dłuższego czasu prowadzą systematyczną działalność, zmierzającą do rozpoznania rozmiarów zjawiska i jego zwalczania. Coraz częściej o skuteczności i szybkości działań organów ścigania decyduje pomoc miejscowego społeczeństwa. W dniu 1.02. br. funkcjonariusze KW MO w Ostrołęce, podczas działań skierowanych na zwalczanie spekulacji ujawnili, iż jeden z pracowników WPHW (Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego - przyp. red.) pobrał na podstawie faktury z magazynu pralkę automatyczną i chłodziarkę celem dostarczenia ich do sklepu. Po drodze jednak "dokonała się zamiana", w konsekwencji której do rzeczonego sklepu trafiła gotówka, stanowiąca równowartość towaru.
Zdziwienie pracownika WPHW oraz ekspedientki - fikcyjnie potwierdzającej przyjęcie towaru - graniczyło nieomal z szokiem, kiedy z "corpus delicti" zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy. Rozprawa przed Sądem Rejonowym w pełni potwierdziła winę obydwojga oskarżonych. Kary wymierzone są również surowe: 30-40 000 zł grzywny oraz zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk. Należy sądzić, iż szybkość działania organów MO, poparta społeczną pomocą i aprobatą pozwoli na lepsze efekty w zwalczaniu zjawiska spekulacji. Wyrok nie jest prawomocny.

Dziennikarz TO tę informację opatrzył krótkim komentarzem:

A swoją drogą… szkoda, iż sądy ferując wyroki w podobnych sprawach, nie orzekają o podaniu nazwiska sprawców do publicznej wiadomości.

I jeszcze ciekawostka z dziedziny sportu. Ciekawostka, bo jeden z pięściarzy wymienionych w tekście - mimo upływu 30 lat - wciąż walczy w ringu. Choć może "walczy" to za dużo powiedziane… 30 lat temu TO informował, że: W Domu Sportowca w Wojciechowicach odbył się dwudniowy turniej bokserski o Puchar Szefa Wojewódzkiego Inspektoratu Obrony Cywilnej. Turniej organizowany był z okazji 32 rocznicy powstania Obrony Cywilnej. Wzięli w nim udział młodzi bokserzy z Warszawy: "Legii" i "Polonii" oraz pięściarze ostrołęccy. Puchar wywalczyli zawodnicy Legii Warszawa.

W kategorii ciężkiej turniej wygrał niejaki Andrzej Gołota. A z ostrołęczan swoje kategorie wygrali: Bogdan Czartoryski, Roman Wysocki, Zbigniew Jarkowski, Zbigniew Stodolski i Zdzisław Suchecki.

Więcej ciekawostek z archiwaliów TO w papierowym wydaniu Tygodnika

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki