Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"WZW C Cichy zabójca". Spotkanie w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce

Robert Majkowski
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce oraz Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Chorób Zakaźnych zorganizowali spotkanie z urzędnikami samorządowymi w ramach kampanii " WZW C - Cichy zabójca"

Tematem spotkania było wirusowe zapalenie wątroby typu C . Przedstawiono działania mające na celu profilaktykę,zachęcając przybyłych samorządowców do przyłączenia się do akcji. Spotkanie rozpoczęła Małgorzata Bednarska- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny oraz Dyrektor PSSE. Powitała przybyłych gości, wygłaszających konferencję, przedstawicieli samorządu oraz władz miejskich.

Jako pierwsza głos zabrała mgr Sylwia Nakielska - Kierownik Sekcji Epidemiologii PSSE w Ostrołęce. Przedstawiła prezentację pt. " Sytuacja epidemiologiczna miasta Ostrołęka i powiatu ostrołęckiego w zakresie WZW C i WZW B na przestrzeni lat 2009-2013". Omówione zostały poszczególne akty prawne dotyczące zgłaszalności chorób zakaźnych.

W prezentacji zwrócono uwagę na skuteczność akcji nagłaśniających problem WZW C, a co za tym idzie wzrastającą świadomość ludzi: w 2009 roku odnotowano zero zgłoszeń zachorowań na WZW C w Ostrołęce i w powiecie. W 2012- po akcjach medialnych-zgłaszalność wzrosła- odnotowano ok. 20 przypadków w Ostrołęce i kilkanaście w powiecie ostrołęckim.

Następną osobą, która wygłosiła przemówienie była - dr Grażyna Cholewińska Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Chorób Zakaźnych z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.Przedstawiła prezentację multimedialną nt. WZW Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie Chorób Zakaźnych. Mówiła między innymi o wykrywalności WZW typu C w Polsce. Wirus zapalenia wątroby typu C( HCV) u ok. 80% zakażonych powoduje przewlekłą chorobę wątroby, która nieleczona może prowadzić do marskości wątroby oraz do rozwoju raka wątrobowo- komórkowego.

Doktor uczulała, że człowiek może żyć w niewiedzy nawet 20-30 lat, gdyż choroba długo nie daje żadnych objawów. Wykrycie jej we wczesnym stadium rozwoju w większości przypadków prowadzi do całkowitego wyleczenia. Wykryć mogą ją specjalne testy. Można je zrobić prywatnie w większości laboratoriów w Polce. Koszt badania to 30 zł.

Autorką kolejnego wystąpienia była Małgorzata Giżycka-lekarz chorób zakaźnych, kierownik Oddziału Obserwacyjno- Zakaźnego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce. Przedstawiła prezentację nt. leczenia przewlekłego zapalenia wątroby typu B oraz WZW typu C w ostrołęckim szpitalu od 2002 roku do 2013 roku. Przeprowadzono w tym czasie 97 kuracji .

Spotkanie zakończyło przemówienie Dariusza Wiślańskiego koordynatora kampanii "WZW C - Cichy Zabójca". nt. założeń programu profilaktycznego dla samorządu. Wyjaśniał , że kampania jest odpowiedzią na problem nieświadomości i niskiej wykrywalności choroby , a celem kampanii jest podnoszenie wiedzy i mobilizacja ludzi do wykonywania badań.

Oszacowano, że ponad 90% osób nie wie o swoim zakażeniu stanowiąc zagrożenie epidemiczne dla otoczenia. Łącznie w ramach kampanii przebadano ok. 40 tys. osób z czego ponad 600 było zakażonych. W samej Ostrołęce liczbę zachorowań oszacowano na 1020 zakażonych wirusem HCV, a w całym powiecie ostrołęckim: 1670. Podkreślono, że rzeczywista częstość występowania wirusa zapalenia wątroby typu C w naszym kraju jest nieznana, a dane są tylko cząstkowe, oparte na rejestracji zgłoszonych przypadków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki