MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wzmocnienie Wojska Polskiego. Mariusz Błaszczak zatwierdzi umowę na dostawę systemów wieżowych zintegrowanych z transporterami Rosomak

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
We wtorek w Hucie Stalowa Wola wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, zatwierdzi umowę na dostawę systemów wieżowych zintegrowanych z transporterami Rosomak. – Równolegle należy wdrażać nowy wóz Borsuk, produkowany przez polski przemysł zbrojeniowy. Obecnie wojsko ten wóz testuje i jeśli ma jakiekolwiek uwagi co do wyposażenia, to powinny być one uwzględnione przez producenta i po takich modyfikacjach trafić do produkcji, by wesprzeć Siły Zbrojne RP – komentuje dla polskatimes.pl zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Paweł Krutul.

Resort obrony narodowej poinformował w komunikacie, że w ramach umowy przewidziane jest pozyskanie 70 egzemplarzy zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW-30, zintegrowanych z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR na potrzeby integracji z kołowymi transporterami opancerzonymi (KTO Rosomak.

Umowa obejmuje także pakiet logistyczny – części zamienne do każdej z zamówionych wież oraz pakiet szkoleniowy dla załóg. Dostawy sprzętu zaplanowane są na lata 2024-2027.

„Sprzętu potrzebujemy jak najszybciej”

W rozmowie z polskatimes.pl zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Paweł Krutul, przypomniał, że „w ramach zawartej w 2003 roku umowy na Rosomaki Wojsko Polskie od 2004 do 2013 otrzymało 687 sztuki, a do 2018 roku – kolejnych 307 pojazdów”. – Pierwsze egzemplarze mają już blisko 20 lat, a przewidywany czas życia produktu to 35-40 lat. Sądzę, że należy je modernizować, gdyż stanowią realne wsparcie dla żołnierzy na polu walki – podkreślił.

Poseł Lewicy zaznaczył, że „równolegle należy wdrażać nowy wóz Borsuk, produkowany przez polski przemysł zbrojeniowy”. – Obecnie wojsko ten wóz testuje i jeśli ma jakiekolwiek uwagi, co do wyposażenia to powinny być one uwzględnione przez producenta i po takich modyfikacjach trafić do produkcji, by wesprzeć Siły Zbrojne RP – zaznaczył.

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej zauważył, że według ustawy o obronie Ojczyzny liczba żołnierzy ma wzrosnąć do 250 tys. i Wojsk Obrony Terytorialnej do 50 tys. – Więc sprzętu potrzebujemy jak najszybciej na wyposażenie nowo powstających jednostek, nie zapominając równolegle – jeszcze raz przypominam – o modernizacji Rosomaków – dodał.

Do czego służy system wieżowy ZSSW-30?

Zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 powstał w wyniku realizacji pracy rozwojowej, w efekcie której opracowano prototyp wraz z dokumentacją techniczną.

ZSSW-30 będzie służył do zwalczania celów opancerzonych oraz obiektów i umocnień wykorzystywanych przez przeciwnika, a także do wsparcia ogniowego pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych. Zastosowane systemy optoelektroniczne umożliwią realizację zadań niezależnie od pory doby, a także w trudnych warunkach atmosferycznych.

Główne uzbrojenie ZSSW-30 stanowi armata automatyczna Bushmaster Mk.44S, która umożliwia prowadzenie ognia w trybie automatycznym i półautomatycznym, z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Uzbrojenie pomocnicze stanowi sprzężony z armatą zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Dodatkowe uzbrojenie stanowi podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR. Uzbrojenie może być ładowane zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz pojazdu.

Wzmocnienie Wojska Polskiego. Mariusz Błaszczak zatwierdzi umowę na dostawę systemów wieżowych zintegrowanych z transporterami Rosomak
Infografika: Agnieszka Kowalko

PGZ rozpoczyna badania kwalifikacyjne wozu piechoty Borsuk

W poniedziałek Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała, że rozpoczynają się badania kwalifikacyjne nowego bojowego wozu piechoty Borsuk. Pozytywne zakończenie badań kwalifikacyjnych otwiera drogę do procesu negocjacji i zakontraktowania dostaw seryjnych BWP Borsuk dla Sił Zbrojnych RP.

„Borsuk to owoc blisko dekady pracy specjalistów z polskiego przemysłu obronnego. Efekt tej pracy to jeden z najnowocześniejszych pojazdów w swojej kategorii – mobilny, silnie uzbrojony i pływający wóz bojowy piechoty, skrojony pod to, czego potrzebują wojska pancerne i zmechanizowane” – poinformował cytowany w komunikacie prezes PGZ Sebastian Chwałek.

BWP Borsuk – z czego się składa i do czego służy?

BWP Borsuk składa się z uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej (UMPG) i zdalnie sterowanego systemu wieżowego (ZSSW). Załogę stanowi 3 żołnierzy: dowódca, operator uzbrojenia oraz kierowca. Pojazd jest przeznaczony do transportu 6 żołnierzy w rejon pola walki, przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony, jak również do wsparcia pododdziałów piechoty przy wykorzystaniu broni pokładowej. Pojazd, przy wykorzystaniu pokładowego systemu uzbrojenia, posiada możliwość zwalczania piechoty, pojazdów opancerzonych, celów powietrznych oraz innych obiektów wykorzystywanych przez przeciwnika, w każdych warunkach atmosferycznych i o każdej porze dnia.

BWP Borsuk może również współdziałać z pododdziałami czołgów. Pojazd charakteryzuje się wysoką mobilnością i zdolnością do pokonywania przeszkód terenowych, w tym przeszkód wodnych pływaniem, a także może być eksploatowany w różnych warunkach klimatycznych. Prędkość maksymalna podczas przemieszczania się po drogach utwardzanych wynosi 65 km/h, a pływania 8 km/h. Masa bojowa w wariancie podstawowym wynosi 28 ton.

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki