Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyszkowskie obchody rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Redakcja
Wyszków, miasto w którym urodził się jeden z przywódców powstania w Getcie Warszawskim, Mordechaj Anielewicz, włącza się w obchody 70. rocznicy Powstania.

Historia wyszkowskich Żydów

Wyszkowskie uroczystości i wydarzenia w ramach 70.rocznicy powstania w Getcie Warszawskim rozpocznie wystawa przygotowana przez Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną w Wyszkowie, zatytułowana "Byli naszymi sąsiadami - wyszkowscy Żydzi". Zostanie ona otwarta 19 kwietnia o godz. 18.00.

Wystawa przedstawia różnorakie aspekty historii Żydów wyszkowskich. Odkrywa ich zaginiony świat, prezentuje nielicznie zachowane fotografie i przedmioty. Na wystawie zaprezentujemy również dokumentację fotograficzną i artykuły prasowe dotyczące odwiedzin Żydów po latach miasta swoich przodków. Materiały eksponowane na wystawie: książki, czasopisma, dokumenty życia społecznego, ikonografia, kartografia pochodzą ze zbiorów Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Wyszkowie oraz osób, które udostępniły swoje zbiory na wystawę, w tym również od odwiedzających Wyszków po latach Żydów i ich potomków.

Wystawa będzie czynna od 19 kwietnia do 2 maja w godzinach pracy biblioteki. Następnie zostanie przeniesiona do Wyszkowskiego Ośrodka Kultury "Hutnik", gdzie od 8 maja będzie można ją oglądać ponownie.

Naukowo o wyszkowskich Żydach

8 maja odbędą się główne uroczystość przed pomnikiem Mordechaja Anielewicza w Wyszkowie - będzie to zarazem dziesiąta rocznica odsłonięcia tego pomnika. Podczas uroczystości przypomniana zostanie idea jego odsłonięcia, a także symbolicznie oddany zostanie hołd Mordechajowi Anielewiczowi i bohaterom Getta. Przy asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Wyszkowie pod pomnikiem złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze.

Następnie odbędzie się sesja edukacyjno-naukowa "Mordechaj Anielewicz - bohater dwu narodów. Współcześni powinni przywracać naszej pamięci tych, których już nie ma". Sesja będzie organizowana wspólnie przez gminę Wyszków i Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Do współpracy w organizacji sesji zaproszona została także Akademia Humanistyczna w Pułtusku. Prelegentem będzie także prof. Janusz Szczepański, badacz historii Mazowsza, który opowie o historii Wyszkowa w aspekcie zamieszkującej go ludności żydowskiej. W ramach sesji będzie także promowana najnowsza książka prof. Szczepańskiego, nagrodzona podczas Targów Książki Edukacyjnej "Atena" - "Społeczność żydowska na Mazowszu w XIX i XX wieku".

W ramach sesji przewidziana jest także prelekcja wyszkowskiego regionalisty oraz wspomnienia członków rodzin wyszkowskich Żydów, zaprezentowany zostanie także film nakręcony przez uczniów Zespołu Szkół w Wyszkowie - Gimnazjum nr 1 zatytułowany "Uporządkować przeszłość", który nagrodzony został w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Akcja Żonkile

Wyszkowskie szkoły przyłączyły się do akcji "Żonkile" organizowanej z okazji 70. rocznicy powstania w getcie Warszawskim przez Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Uczniowie przygotowują papierowe znaczki - żonkile według wzoru, który jest ogólnopolskim symbolem obchodów. Uczniowie będą rozdawać żonkile na ulicach miasta w piatek 19 kwietnia.

Podyskutuj na forum: Wyszków - forum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki