Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyszków. Prawnicy pomogą bezpłatnie, ale nie każdemu

Adam Wnęta
sxc.hu
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, od nowego roku, przez dziewięć następnych lat, na terenie powiatu wyszkowskiego otwarte zostaną punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Będą znajdować się w każdej gminie. Sprawdź w jakie dni i w jakich godzinach oraz kto będzie mógł z nich korzystać.

Zadanie utworzenia takich punktów zostało wprowadzone ustawą, o ich ilości decyduje liczba mieszkańców w danym powiecie. W naszym będą trzy, ale starostwo powiatowe, które wdraża to zadanie, postanowiło iż będzie on w każdej gminie – w wyznaczonych dniach tygodnia.

- Ten obowiązek wynika z ustawy z 5 sierpnia tego roku o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Powiat ma zapewnić funkcjonowanie, ma znaleźć lokalizację, podpisaliśmy już porozumienia z Izbami Radców Prawnych oraz Izbami Adwokatów. Środki na funkcjonowanie tej pomocy prawnej zapewnia budżet państwa a dokładniej wojewodowie – tłumaczy Adam Mróz, wicestarosta wyszkowski.

Punkt jest pojęciem umownym, ponieważ jeden punkt w Wyszkowie i dwa w powiecie będą tak naprawdę zlokalizowane w sześciu miejscach, czyli każdej gminie. Trwa jeszcze ustalanie szczegółów, ale wiadomo już, że np. w Długopsiodle będzie on w Gminnym Ośrodku Zdrowia, w Somiance i Zabrodziu w Urzędzie Gminy, natomiast w Zabrodziu w Gminnym Ośrodku Kultury a w Brańszyczku – w Domu Emeryta.

Czynne będą dwa razy w tygodniu w danej gminie, w godz. 9-13. W przypadku Wyszkowa starostwo skorzystało z możliwości przekazania tego zadania organizacji pozarządowej, 5 listopada minął termin składania ofert, w następnym numerze podamy, która organizacja została wybrana.

O jaką dokładnie pomoc prawną chodzi i kto może z niej skorzystać?

- Osoby fizyczne, którym w okresie ostatnich miesięcy zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, kombatanci, weterani, ofiary represji wojennych i okresu powojennego, osoby które nie ukończyły 26 lat oraz osoby powyżej 65 roku życia a także osoby, które w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej lub katastrofy naturalnej poniosły straty – wylicza wicestarosta.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje: poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym, o uprawnieniach, obowiązkach, wskazanie rozwiązania danego problemu lub udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma np. o zwolnienie z kosztów sądowych lub o ustanowienie adwokata. Punkty mają funkcjonować do 2025 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki