Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa i nowy mural w Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Zobacz zdjęcia

Piotr Ossowski
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych odbył się dziś wernisaż wystawy „Pamiętamy”. Zaprezentowano też nowy mural na wewnętrznym murze dziedzińca byłego aresztu śledczego.

Zanim otwarto wystawę, dyrektor pozostającego w organizacji Muzeum Żołnierzy Wyklętych Jacek Karczewski zaprosił wszystkich do obejrzenia drugiego z murali, którzy docelowo stworzą cykl 15 malowideł „Droga Żołnierzy Wyklętych”. Autorami wszystkich murali są młodzi ostrołęccy artyści – Radosław Jastrzębski i Mateusz Wróblewski. Zaprezentowany dziś mural przedstawia portret Jerzego Dąbrowskiego „Łupaszki” – dowódcy, który we wrześniu 1939 roku podjął walkę z sowieckim najeźdźcą.

Głównym punktem dzisiejszego spotkania w Muzeum Żołnierzy Wyklętych był jednak wernisaż wystawy „Pamiętamy. Zdjęcia i dokumenty z lat 1939-1945”. Składają się na nią głównie zdjęcia z prywatnego archiwum Elżbiety Berus-Tomaszewskiej i Jerzego Tomaszewskiego dokumentujące zbrodnie niemieckie w czasie II wojny światowej.

Jerzy Tomaszewski był między innymi jednym z fotoreporterów powstania warszawskiego. Ale nie zdjęcia jego autorstwa stanowią o szczególnym charakterze archiwum państwa Tomaszewskich. Jerzy Tomaszewski zgromadził ogromny zbiór zdjęć wykonywanych na ziemiach polskich przez hitlerowskiego okupanta. Jak to się stało? Otóż był on pracownikiem warszawskiej firmy fotograficznej zajmującej się obróbką i archiwizowaniem zdjęć wykonanych przez wojska niemieckie w Polsce. Jerzy Tomaszewski został skierowany do tej pracy przez polskie podziemie – dzięki jego pracy fotograficzna dokumentacja niemieckich zbrodni trafiała do Rządu Polskiego w Londynie.

Na wystawie można obejrzeć też liczne dokumenty z czasu okupacji.

Otwartą właśnie wystawę można oglądać do końca października – od godz. 9 do 15. Tym samym ostrołęczanie mogą po raz pierwszy odwiedzić powstające w budynku byłego aresztu śledczego przy ul. Traugutta Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Do tej pory odbywały się tu tylko okazjonalne wydarzenia. Teraz każdy może zobaczyć nie tylko wystawę, dwa z cyklu murali, ale także adaptowany na potrzeby muzeum gmach. Warto!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki