Wyrok za urodziny Hitlera: Adam B. skazany za propagowanie...

  Wyrok za urodziny Hitlera: Adam B. skazany za propagowanie nazizmu i nielegalne posiadanie broni. Duma i Nowoczesność do likwidacji

  Patryk Drabek

  , Arkadiusz Biernat

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zapadł pierwszy wyrok w głośnej sprawie „urodzin Hitlera”, zorganizowanych w lesie w Wodzisławiu Śląskim, w których uczestniczyli członkowie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Adam B. dobrowolnie poddał się karze i został skazany przez sąd bez przeprowadzenia rozprawy. Musi zapłacić 13 tysięcy 200 złotych grzywny oraz pokryć koszty sądowe.
  Urodziny Hitlera: Jest wyrok za propagowanie nazizmu
  Wyrok w sprawie organizowania rocznicy urodzin Adolfa Hitlera zapadł przed Sądem Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim. Adam B. został skazany za to, że 13
  1/10

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Urodziny Hitlera  ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  Zobacz galerię


  Wyrok w sprawie organizowania rocznicy urodzin Adolfa Hitlera zapadł przed Sądem Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim. Adam B. został skazany za to, że 13 maja 2017 roku, razem z innymi osobami, propagował nazistowski ustrój państwa, organizując i przeprowadzając obchody 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera. Uczestnicy spotkali się w lesie w Wodzisławiu Śląskim.

  - Adam B. pochwalał i afirmował rządy Adolfa Hitlera, umiejętności przywódcze i głoszone wartości - przekazała sędzia Agata Dybek - Zdyń, rzeczniczka sądu.

  Adam B. prezentował również i wykorzystywał przedmioty związane z symboliką nazistowską. Chodzi o mundury SS i Wehrmachtu, naramienną opaskę ze swastyką, flagi III Rzeszy, przybitą do drzewa i podpaloną drewnianą swastykę, album ze zdjęciami Adolfa Hitlera, czy też tort ze swastyką. Podczas „urodzin Hitlera” można było także usłyszeć m.in. hymn niemieckich nazistów.

  ZOBACZCIE KONIECZNIE
  ABW ZATRZYMAŁO UCZESTNIKÓW URODZIN HITLERA


  Adam B. odpowiadał także za nielegalne posiadanie broni - pistoletu oraz 16 sztuk amunicji.

  Mężczyzna został skazany przez Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim na 13 tysięcy 200 złotych grzywny. Orzeczono także przepadek broni, a Adam B. musi również pokryć koszty sądowe (razem z opłatami to w sumie ponad 8 tysięcy 500 złotych). Wyrok nie jest prawomocny.

  Uczestników „urodziny Hitlera” było więcej. Śledztwo prowadzone przez katowicką delegaturę ABW pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach dotyczy sześciu innych podejrzanych osób. Akt oskarżenia nie trafił jeszcze do sądu. Postępowanie wszczęto po reportażu w programie „Superwizjer” w TVN24.

  Co dalej z Dumą i Nowoczesnością?  Kiedy w styczniu dziennikarze ujawnili skandaliczne sceny, które rozegrały się w lesie w Wodzisławiu Śląskim, politycy, a także czołowi samorządowcy zapowiadali zdecydowane działania zmierzające do rozwiązania organizacji. Między innymi starosta Ireneusz Serwotka skierował dwa wnioski do prokuratury (o rozwiązanie stowarzyszenia i w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa).

  Jednak mijają miesiące, a organizacja wciąż nie jest nawet w stanie likwidacji. Mało tego, z opublikowanego przez Ministerstwo Finansów zestawienia wpływów z procentu podatku dochodowego za 2017 rok wynika, że Duma i Nowoczesność z odpisu podatkowego uzyskała dokładnie 1038,60 zł. Kiedy organizacja zostanie rozwiązana? Urzędnicy podkreślają, że trzymają rękę na pulsie.

  - Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. na bieżąco monitoruje sprawę wniosku o rozwiązanie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Cały czas toczy się postępowanie w tej sprawie w sądzie. Odnosimy się do wniosków procesowych składanych przez organizację, a także udzielamy odpowiedzi na pytania sądu - wyjaśnia Wojciech Raczkowski, ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.

  Jak udało nam się ustalić, w Wydziale X Sądu Rejonowego w Gliwicach wyznaczono cztery terminy rozpraw (początek 2019 roku). Uczestniczyć w nich mają przedstawiciele Starostwa.

  - Wobec braku organu statutowego stowarzyszenia (zarządu) zachodziła konieczność ustanowienia dla tego podmiotu kuratora, co spowodowało przedłużenie postępowania - mówi sędzia Tomasz Pawlik z Sądu Okręgowego w Gliwicach. Dodaje, że nie ma obecnie osób uprawnionych do rozporządzania środkami na koncie organizacji.

  Wcześniej głos zabrał szef MSWIA Joachim Brudziński
  W sprawie materiału "Superwizjera" wypowiedział się Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński. Szef MSWiA podkreśla, że "w Polsce nie ma przyzwolenia na propagowanie faszystowskiego, komunistycznego lub innego totalitarnego ustroju państwa".

  Reakcja władz miasta i powiatu

  - To budzi zgrozę i obrzydzenie. Nie ma przyzwolenia na takie zachowanie - przyznaje Mieczysław Kieca. Zdarzenie potępił też starosta wodzisławski Ireneusz Serwotka, który złożył także zawiadomienie do prokuratury.

  Oświadczenia grup rekonstrukcyjnych

  "Stowarzyszenie GRH Powstaniec Śląski nie ma nic wspólnego z wyemitowanym w TVN 24 reportażem o polskich neonazistach. Stowarzyszenie nasze nigdy nie współpracowało ze stowarzyszeniem Duma i Nowoczesność.

  Działania nasze są skierowane na edukację historyczną, nie krzewimy ani nie popieramy żadnej ideologii. Jako Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna organizujemy i uczestniczymy w inscenizacjach historycznych w Polsce i krajach EU. Przedstawiamy okropności konfliktów zbrojnych, życie ludności cywilnej w wirze wojny oraz krzewimy patriotyzm i wiedzę historyczną.

  Nigdy w naszych działaniach nie propagujemy zgniłych ideologii. Symbole i mundury armii państw totalitarnych wykorzystujemy do oprawy inscenizacji i scenografii wydarzeń. Nasze stowarzyszenie ani inna Grupa Rekonstrukcyjna z naszego miasta nie wypożyczyła ani nie udostępniała mundurów oraz innych przedmiotów Dumie i Nowoczesności. Żaden z członków Grup Rekonstrukcyjnych z Wodzisławia nie brał udziału w chorym sabacie w wodzisławskim lesie ani w innym miejscu - napisał na portalu społecznościowym".

  Kazimierz Piechaczek z GRH Powstaniec Śląski

  Oświadczenie wydała też grupa GRH Groß Rauden, która w natychmiastowym trybie usunęła Mateusza S., przewodniczącego stowarzyszenia Duma i Nowoczesność i uczestnika urodzin Adolfa Hitlera w wodzisławskim lesie, ze swoich szeregów.

  - W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą byłego członka naszej GRH Mateusza S. informujemy, że za zatajenie swojej sytuacji prawnej oraz oszukanie członków GRH osoba ta została w trybie natychmiastowym usunięta z naszego grona. Jednocześnie zapewniamy, że pod wypowiedziami w/w osoby i głoszonymi przez nią poglądami nie podpisuje się nasza grupa ani żaden jej członek. Stanowczo odcinamy się od wszelkich ideologii totalitarnych, zakazanych przez Konstytucję oraz Kodeks Karny Rzeczypospolitej, zaś celem działania naszej grupy jest jedynie odtwarzanie postaci i wydarzeń historycznych oraz upowszechnianie wiedzy na ich temat - napisali członkowie grupy.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Samorządowiec Roku - gala Dziennika Zachodniego


  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Tygodniku Ostrołęckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Specjalnie dla Was

  Wideo