Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypalanie traw jest szkodliwe, ale wciąż praktykowane. PSP w Ostrołęce niemal codziennie otrzymuje wezwanie do gaszenia pożaru traw

OPRAC.:
Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Źródło: OSP Baranowo
Tylko w minionym tygodniu Państwowa Straż Pożarna w Ostrołęce otrzymała kilkanaście zgłoszeń dotyczących wypalania traw.

Od początku marca właściwie nie ma dnia, aby straż pożarna nie jeździła do pożaru traw. 17 marca PSP w Ostrołęce otrzymała aż 3 zgłoszenia dotyczące wypalania traw, w Ostrołęce, a także gm. Olszewo-Borki i gm. Goworowo.

PSP w Ostrołęce przypomina o kampanii społecznej pn.: „STOP POŻAROM TRAW”.

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie.

Jak jest w rzeczywistości?

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki