Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

- Wyobrażałam sobie, jak kropelka po kropelce do jej żył spływa życie

Robert Majkowski
Joanna Trościanko
Monika Piersa z Ostrołęki być może uratowała życie 60-letniej kobiecie. Oddała jej swoje komórki macierzyste, które pomogą jej zwyciężyć walkę z chorobą

Monika Piersa z Ostrołęki jako potencjalny dawca szpiku kostnego w bazie DKMS Polska chciała się zarejestrować już dwa lata temu. Nie udało się. Zabrakło jej… kilogramów.
- Ważyłam 44 kg. A trzeba było mieć minimum 50 kg - opowiada 29-latka.

Magiczną granicę udało się przekroczyć jakiś czas później. W lutym do Moniki zadzwonił "ten" telefon.
- Dzwonił pan Marek z DKMS Polska. Powiedział, że znaleźli mojego bliźniaka genetycznego, który potrzebuje pomocy. Nie wytrzymałam, od razu się rozpłakałam.

9 czerwca pojechała z koleżanką Joanną Trościanką do hotelu, który zarezerwował dla nich i opłacił DKMS. Dzień później miała oddać komórki macierzyste dla bliźniaka genetycznego. Przeszczep, który przypominał oddawanie krwi, rozpoczął się o godz. 10, kilka minut po godz. 14 było już po wszystkim.

- 20 minut przed końcem pobrania zaczęłam czuć mrowienie w palcach, to był jedyny dyskomfort - wspomina. - Przy mnie krew dla swojego bliźniaka genetycznego oddawał też pan w wieku około 40 lat. Przyjechał do Warszawy aż ze Szczecina. Przez całe pobranie komórek spał, w przerwach pomiędzy drzemkami czytał sobie gazetę.

Gdy odłączono ją od aparatury, musiała poczekać na informację, czy jej komórek uzbierało się wystarczająco dużo. A trochę było ich potrzeba - jej bliźniakiem genetycznym była Polka w wieku 60 lat, która ważyła 100 kg. Udało się. Tego samego dnia wróciła do Ostrołęki.

Podczas podróży powrotnej myślała o swoim bliźniaku genetycznym.
- Widziałam ten woreczek z tymi moimi komórkami, które miały pomarańczowy kolor, zdawałam sobie sprawę, że w ciągu 72 godzin druga osoba musi je dostać - opowiada. - Wyobrażałam sobie, jak ta kobieta jest podłączona do kroplówki z tym moim pomarańczowym płynem i kropelka po kropelce do jej żył spływa życie.

Czy udało się jej pomóc, Monika Piersa dowie się po około trzech miesiącach.

Więcej przeczytasz w przyszłym numerze Tygodnika Ostrołęckiego

28 czerwca, podczas Mocnego Rockowego Powitania Lata, będzie można się zarejestrować w bazie DKMS Polska jako potencjalny dawca szpiku kostnego. Rejestrować się będzie można na miejskim stadionie w godz. 10-20.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki