Wyłudzili ponad milion złotych. Prokuratura zakończyła śledztwo

redakcja TO
pixabay
Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce zakończyła śledztwo prowadzone przeciwko małżeństwu Piotrowi i Małgorzacie D. oraz ich wspólnikowi Andrzejowi W.

Oskarżyła ich o dopuszczenie się około 120 oszustw oraz innych przestępstw, na szkodę 17 osób oraz na szkodę instytucji finansowych.

Łączna kwota wyłudzonych od pokrzywdzonych środków finansowych wyniosła prawie milion sto sześćdziesiąt tysięcy złotych. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożyła córka jednego z pokrzywdzonych, tj. Józefa P.

W toku śledztwa ustalono, że osobą, która doprowadziła Józefa P. do zaciągnięcia we własnym imieniu różnego rodzaju zobowiązań finansowych był Piotr D. Następnie w toku śledztwa ustalono kolejne osoby, które zostały wykorzystane przez Piotra D. i za jego namową zaciągnęły kredyty i pożyczki w bankach i innych instytucjach pożyczkowych

- informuje Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce.

Jak się okazało Piotr D. nawiązywał znajomość z osobami w trudnej sytuacji życiowej, upośledzonymi umysłowo, w podeszłym wieku czy uzależnionymi od alkoholu, by następnie pod pozorem zatrudnienia i zapewnienia tym osobom miejsca zamieszkania, nakłaniać je do zawierania na ich dane umów pożyczek lub kredytów. Następnie odbierał od pokrzywdzonych uzyskane w ten sposób środki pieniężne, obiecując ich spłatę, czego nigdy nie czynił.

W przypadku czynów popełnionych na szkodę: Józefa P., Jerzego G., Marka., Tadeusza G., Jerzego K., Stanisława G., Stanisława P. i Wiesława B., Piotr D. współdziałał z Andrzejem W.

Sposób działania sprawców w przypadku poszczególnych pokrzywdzonych wyglądał podobnie.

Piotr D. sam lub z Andrzejem W. zaczepiał na ulicy przygodnych mężczyzn i proponował im pracę dozorcy. Następnie mężczyźni po wyrażeniu zgody na zatrudnienie byli przewożeni z miejsca dotychczasowego pobytu do miejscowości Białobrzeg Bliższy, Rataje lub Dzbenin, gdzie mieszkali przez różny okres czasu w przyczepie kempingowej, drewnianym domku lub wspólnie z małżeństwem Piotrem i Małgorzatą D. Po „zatrudnieniu” Piotr D. odbierał pokrzywdzonym ich dokumenty takie jak dowód osobisty, kartę do bankomatu, odcinki renty i emerytury

- czytamy w komunikacie.

Pokrzywdzeni byli częściowo utrzymywani przez Piotra D. i jego żonę, a częściowo utrzymywali się z własnych pieniędzy, które pozostawały w „depozycie” u Piotra D. Piotr D. i Andrzej W. częstowali pokrzywdzonych alkoholem. W pewnym momencie Piotr D. składał pokrzywdzonym propozycję, aby wzięli dla niego kredyt lub pożyczkę i obiecywał, że będzie spłacał zaciągnięte w ten sposób zobowiązania.

Piotr D. i Andrzejem W. zawozili pokrzywdzonych samochodem marki Audi Q5 do banków lub biur pośrednictwa finansowego. W razie potrzeby Piotr D. „pomagał” w załatwieniu koniecznych do zawarcia umowy dokumentów takich jak zaświadczenia o dochodach, zaświadczenia z ZUS, czy też odcinka renty. Instruował również pokrzywdzonych w jaki sposób mają odpowiadać na ewentualne pytania pracownika banku czy pośrednika finansowego albo w sytuacji.

Jeśli towarzyszył pokrzywdzonym przy zawieraniu umów, sam odpowiadał na zadawane pytania. Rola pokrzywdzonych w zawarciu umowy ograniczała się do okazania dowodu tożsamości, ewentualnie innych wymaganych dokumentów oraz złożenia podpisu na umowach. Środki pochodzące z kredytów i pożyczek pokrzywdzeni oddawali Piotrowi D. lub Andrzejowi W. Piotr D. zabierał pokrzywdzonym dokumenty potwierdzające zawarcie umów.

Chcieli uniknąć odpowiedzialności karnej

Andrzejowi W. i Małgorzacie D. zarzucano nadto popełnienie przestępstw dotyczących stosowania przemocy i gróźb karalnych wobec świadków, w celu uzyskania korzystnych zeznań i uniknięcia odpowiedzialności karnej. Piotr D. zarzucanych mu czynów przestępstwa oszustwa dopuścił się warunkach tzw. powrotu do przestępstwa czyli recydywy. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności nawet do 12 lat, wysokie grzywny oraz obowiązek naprawienia szkody.

Zobacz inne materiały

500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie