Wykazali się wiedzą, zgarnęli cenne nagrody. Podsumowanie X Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Zdobywcy pierwszych miejsc w X Opolskim Teście Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych otrzymali m.in. srebrne monety okolicznościowe. Oliwia Szyrajew z Głuchołaz, laureatka w kategorii szkół podstawowych, odbiera monetę z rąk dyrektora opolskiego oddziału NBP prof. Pawła Frącza.
Zdobywcy pierwszych miejsc w X Opolskim Teście Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych otrzymali m.in. srebrne monety okolicznościowe. Oliwia Szyrajew z Głuchołaz, laureatka w kategorii szkół podstawowych, odbiera monetę z rąk dyrektora opolskiego oddziału NBP prof. Pawła Frącza. Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Opolski
W poniedziałek 11 marca laureaci i uczestnicy X Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych odebrali nagrody i dyplomy. Wydarzenie zorganizowano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

Kilkudziesięciu uczestników rywalizowało w jubileuszowym X Opolskim Teście Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Zmagania tradycyjnie prowadzone były w trzech kategoriach wiekowych: klasy VI-VIII szkół podstawowych, szkoły ponadpodstawowe oraz dorośli. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań zamkniętych w jak najkrótszym czasie.

W kategorii dorosłych po raz czwarty z rzędu zwyciężył Jarosław Jurkowski z Zakrzowa. Na swoim koncie ma również dwukrotne zdobycie drugiego miejsca. Raz stanął także na najniższym stopniu podium. Zapytaliśmy, jak przygotowuje się do zmagań.

- Na bazie książek, które otrzymywałem w poprzednich konkursach, w kolejnych było łatwiej, bo nie musiałem już gromadzić literatury. Poza tym sporo informacji jest na Facebooku, śledzę wiele profili, między innymi Muzeum Żołnierzy Wyklętych - zdradza Jarosław Jurkowski.

Ponadto wskazuje, że przygotowanie do konkursu nie jest zadaniem bardzo trudnym.

- Jeżeli 20 pytań jest o dwóch postaciach to naprawdę nie jest aż tak trudno się przygotować, a pozostałe dziesięć to już jak się trafi - mówi Jarosław Jurkowski.

Dobrze poradzili sobie również młodsi uczestnicy.

- Dużo było myślenia podczas tego testu, Przyznam, że nie znałem odpowiedzi na wszystkie pytania, ale dało się wydedukować - dzieli się laureat w kategorii szkół ponadpodstawowych Konrad Walasik z Namysłowa.

Od kilku lat organizatorzy wskazują patronów poszczególnych edycji testu. To im poświęcona jest większość pytań w danej edycji.

- Chcemy w ten sposób z jednej strony przypomnieć o konkretnych, często pozostających nieco w zapomnieniu uczestnikach powojennej konspiracji niepodległościowej, a z drugiej wyjść naprzeciw uczestnikom, aby mieli możliwość jak najlepszego przygotowania się do rywalizacji - wskazuje Tomasz Kwiatek.

Patronami dziesiątej edycji byli dwaj cichociemni. Pierwszy z nich to ppłk Maciej Kalenkiewicz ps. "Kotwicz", który w sierpniu 1944 roku zginął w bitwie pod Surkontami stoczonej przez żołnierzy AK z wojskami NKWD. Drugim był major Hieronim Dekutowski ps. "Zapora", który w marcu 1947 roku został aresztowany w Nysie przez UB. W tym roku przypada 75. rocznica jego śmierci.

Przez dekadę wydarzenie organizowane przez Fundację "Dla Dziedzictwa" i partnerów wyrobiło sobie mocną markę. Dzięki temu uczestnicy mogą liczyć na wartościowe nagrody finansowe i rzeczowe. Za zdobycie miejsc na podium laureaci otrzymali:

  • I miejsca - 500 zł
  • II miejsca - 300 zł
  • III miejsca - 200 zł

Przyznanie nagród finansowych było możliwe dzięki wsparciu opolskiego ratusza. Ponadto zdobywcy pierwszych miejsc odebrali srebrne monety okolicznościowe przekazane przez Narodowy Bank Polski oddział w Opolu, wydane w ramach serii "Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni". Na monetach uwieczniony został wizerunek Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Ponadto dla każdego z uczestników przewidziano pakiet materiałów edukacyjnych przekazanych m.in. przez Instytut Śląski w Opolu.

W ramach spotkania wręczono także odznaki "Śladami Bartka". To turystyczny projekt opolskiej Fundacji "Zawołać po imieniu", w ramach którego, aby zdobyć odznakę, należy odwiedzić przynajmniej trzy miejsca związane z żołnierzami Zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego "Bartka". W Beskidzie Śląskim, Beskidzie Żywieckim i okolicy Czechowic-Dziedzic zamontowano w sumie 20 tablic edukacyjnych przybliżających losy tych partyzantów. Zdobywcy miejsc pierwszych i drugich otrzymali historyczne przewodniki turystyczne po tych miejscach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska