Wydawnictwa Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki z 2020 roku. Warto je poznać. Zdjęcia

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Udostępnij:
Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki prowadzi działalność już niemal 40 lat. Zajmuje się popularyzacją lokalnego życia literackiego, ale też historii miasta jak choćby monografia Ostrołęki Zofii Niedziałkowskiej.

TPO wydało już około 200 książek, w tym 10 albumów i 36 debiutów literackich. Wielu znanych i cenionych w środowisku literackim lokalnych autorów jak: Dionizy Maliszewski, Edward Kupiszewski, Alfred Sierzputowski, Czesław Parzych czy Karol Samsel wydawali właśnie w TPO.

- Przez 12 lat TPO było też inicjatorem Plenerów Malarsko-Literackich, które integrowały lokalne środowisko kultury. TPO pisało wnioski o finansowanie plenerów, a ich organizacją zajmowała się Galeria Ostrołęka i Zenon Kowalczyk – członek zarządu TPO. Towarzystwo odkrywa talenty twórcze, daje im szanse debiutów, a twórcom dojrzałym stwarza warunki do rozwijania aktywności w obszarze kultury - komentuje Maria Rochowicz – członkini władz TPO. - W roku 2020, który był rokiem trudnym ukazało się 7 pozycji opracowanych i wydanych przez TPO. Niestety z powodu pandemii niemożliwe było organizowanie spotkań promujących wydawane książki. Powędrują one jednak do bibliotek i to nie tylko w mieście, ale też do Biblioteki Narodowej i Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego (jako egzemplarze obowiązkowe do wysłania).

Poniżej krótkie prezentacje (pióra Marii Rochowicz) ubiegłorocznych wydawnictw TPO. Można o nie pytać w ostrołęckich księgarniach, a także w siedzibie TPO przy ul. Głowackiego.

Album „Kapliczki kurpiowskie w twórczości Teresy Piórkowskiej- Ciepierskiej” zawiera 100 ilustracji kapliczek z terenu powiatu ostrołęckiego autorstwa znanej ostrołęckiej malarki od lat zajmującej się utrwalaniem w artystycznej formie starych kapliczek rozsianych po kurpiowskich wsiach, łąkach i lasach. Jest to już 3 tom tego swoistego, artystycznego dokumentowania kurpiowskiej tradycji. Pierwszy album ukazał się w roku 2005, a drugi w 2009. Każdy z trzech tomów zawiera inne kapliczki, które autorka odnajduje i utrwala w rysunkach. Dodaje też krótkie opisy na temat każdej kapliczki i co cenne, w tym tomie podaje także lokalizację kapliczki przez co czytelnik otrzymuje swego rodzaju przewodnik. Album zawiera też obszerny esej Czesława Parzycha pt. "Krzyże i kapliczki w naszym krajobrazie", który jest dodatkową wartością tego wydawnictwa. Czesław Parzych to znany ostrołęcki poeta, członek Grupy Literackiej Narew, a także i dokumentalista i wieloletni kronikarz miasta. W albumie znajdują się także wiersze poetów z regionu dotyczące kapliczek. Doskonale komponują się one z pięknem i liryzmem kapliczek. Objętość albumu ponad 100 stron, twarda oprawa. Nakład 800szt. Pozycja wydana ze środków Samorządu Mazowsza, Starostwa Ostrołęckiego, Urzędu Miasta Ostrołęki i pana Romana Tomczaka. Publikacja jest piękna, promuje kulturę naszego regionu, doskonała na upominki czy nagrody. Dostępna w biurze TPO.

Zeszyt 8 „Ostrołęka pełna wspomnień” zawiera wspomnienia ostrołęczan o rodzinach i miejscach wpisanych w historię naszego miasta. Wspomnienia stanowią znakomitą możliwość zapoznania się z historią miasta i jego mieszkańców, opowiedzianą często przez samych bohaterów publikacji. Z tego też względu w wielu przypadkach książka ma charakter źródła. Seryjność publikacji daje możliwość kronikarskiego gromadzenia wiedzy o mieście i przybliżanie jej lokalnej społeczności. Zeszyt 8 zawiera szkic wspomnieniowy "Sto lat temu - 1920 rok walki o Ostrołękę" we wspomnieniach ich uczestnika ks. Miegonia zebrane przez Czesława Parzycha. Historię ostrołęckiego Teatru Bis, a także teksty m.in. Leopolda Szwedowskiego o ostrołęckim poecie Henryku Benderze oraz Stanisława Kałuckiego wspomnienia o poetach Dionizym Maliszewskim i Edwardzie Kupiszewskim. Pozycja sfinansowana ze środków konkursu ofert dla organizacji pozarządowych realizowanych przez Samorząd Miasta Ostrołęki, dostępna w biurze TPO.

"Za głosem serca" to tomik Czesława Parzycha, cenionego poety, prozaika, dokumentalisty i kronikarza Miasta, członka Grupy Literackiej "Narew".Tom zawiera 37 opowiadań i 65 wierszy. Opowiadania Czesława Parzycha są pełne wyobraźni i fascynują tajemnicą życia. Są połączeniem realizmu i fantazji, zapisów historycznych i doznań z pogranicza realizmu i fantazji. Porusza w nich niezwykłość zdarzeń, tajemnic miłości i życia. Autor w tych opowiadaniach otwiera przed czytelnikiem własną duszę, niemalże potrafi słyszeć głos własnych bohaterów, a wszystko dzieje się w ostrołęcko-kurpiowskim krajobrazie. Wiersze osadzone są w konkretnej rzeczywistości. Stanowią interesujący zapis wrażliwości poety. Opowiadania i wiersze formułowane są pięknym, poetyckim językiem o dużych walorach artystycznych. Czesław Parzych to znany ostrołęcki poeta, członek Grupy Literackiej Narew, a także i dokumentalista. Przez ponad 30 lat pisał Kronikę miasta Ostrołęki, stworzył ponad 130 tomów, które Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki przekazało w depozyt Miejskiej Bibliotece Publicznej do dyspozycji mieszkańców. Pozycja sfinansowana ze środków konkursu ofert dla organizacji pozarządowych realizowanych przez Samorząd Miasta Ostrołęki.

Publikacja "Opowieści rozsiane" autorstwa Justyny Romanik-Drobnicy, pseudonim literacki Tirsa Otulina tytułem nawiązuje do choroby, z którą autorka zmaga się od lat. Terapeutyczność - to wyjątkowa i cenna cecha tej książki. Książka zawiera 11 opowiadań, miniatur literackich. Dedykowana jest tym, którzy muszą się zmagać z różnymi przeciwnościami losu z nadzieją, że wyzwolą w sobie to co najpiękniejsze - wspaniałą, wolną duszę. Rzeczywistość życia z chorobą jest balansowaniem na skrajnych emocjach. Autorka dzieli się z czytelnikiem taką właśnie rzeczywistością. Oprócz opowiadań w książce ukazana jest druga pasja autorki- fotografia. Opowiadania i zdjęcia pozwalają autorce chronić się w inny świat. Książka ma walory artystyczne, ale także terapeutyczne. Pozycja kierowana jest do odbiorcy wrażliwego, doświadczającego cierpienia i szukającego wsparcia. Literackie słowo, pięknie zapisane i dopowiedziane artystyczną fotografią niesie w sobie moc uwalniającą i wspierającą zarówno dla autorki jak i dla czytelnika. Może być dobrą lektura dla grup wsparcia osób w cierpieniu, a w ludziach zdrowych budzi refleksję doceniania życia. Pozycja sfinansowana ze środków konkursu ofert dla organizacji pozarządowych realizowanych przez Samorząd Miasta Ostrołęki oraz autora.

"I(nk)luzje" to zbiór wierszy Barbary Zakrzewskiej, ostrołęczanki, poetki, autorki 5 książek poetyckich. Tomik "I(nk)kluzje" podzielony jest na trzy części: INKLUZJE, (O)L-ŚNIENIA i Iluzje, a każda z nich rozpoczyna się i kończy prozą poetycką, ujmującą niejako całość w bursztynową otoczkę, jak w prawdziwej inkluzji w jantarze, co nadaje publikacji innowacyjny charakter liberacki. Różnorodność tematyczna utworów została uporządkowana według nadrzędnych sensów, na które wskazują tytuły kolejnych części. Ilustracje wykonała młoda ostrołęczanka, Natasza Nowak. Ilustracje są wyrazem czytelniczych przeżyć młodej, utalentowanej plastyczki. Ich niepowtarzalny styl utrzymany jest w odrealnionej, baśniowej poetyce. Grafiki są intrygujące. Tomik reprezentuje nurt liberatury, a autorka jest znawczynią i entuzjastką tego nurtu literatury. W utworach liberackich ważny jest nie tylko tekst, ale również jego konstrukcja, format i kształt dzieła. Ich przekaz nie ogranicza się do sfery werbalnej, formą przekazu są też wszelkie elementy graficzne czy konstrukcyjne. Barbara Zakrzewska jest jedyną w Ostrołęce przedstawicielką tego nurtu literatury, a jej książki są wyrazem fascynacji liberaturą. Autorka prowadzi w szkołach spotkania na temat libeartury. To kolejna publikacja Barbary Zakrzewskiej wydana przez TPO, wcześniejsze to: "Drobinki wieczności", "Ziarna chwil", "Nadnarwiański piasek" czy "Sylwia rerum" z 2018r. Pozycja sfinansowana ze środków konkursu ofert dla organizacji pozarządowych realizowanych przez Samorząd Miasta Ostrołęki.

„Dziewczyna z Ostrołęki” Lucyny Wiśniewskiej - Rutkowskiej to wspomnienia, w których autorka, rodowita ostrołęczanka, dziś profesor filozof, dr hab. nauk humanistycznych przedstawia Ostrołękę lat 60. XX wieku, czyli z okresu młodości autorki. Wspomnienia stanowią źródło do najnowszej historii miasta. Pokazują też drogę osobistej historii - studia, pracę naukową na uczelni, publikacje z zakresu filozofii, literatury i polityki. Autorka ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest członkinią Rady Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa. Pozycja sfinansowana przez Samorząd Miasta Ostrołęki.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie