MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wydatki na inwestycje. Nasze powiaty w ścisłej krajowej czołówce

Redakcja
Pismo samorządowe "Wspólnota" opublikowało ranking samorządów. Tym razem podliczono inwestycje w infrastrukturę techniczną.

Podstawą rankingu jest kwota wydatków na inwestycję w infrastrukturę techniczną w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Wskaźnik ten dotyczy jednego roku - stanowi go jednak średnia z trzech ostatnich lat, w tym przypadku z lat 2010-2012.

W kategorii powiatów (sklasyfikowano 314 powiatów) bardzo dobrze wypadły samorządu naszego regionu.

Najwyżej - na drugim miejscu - znalazł się powiat przasnyski. Tu w ciągu ostatnich trzech lat średnio rocznie na inwestycje w infrastrukturę techniczną wydano - w przeliczeniu na głowę mieszkańca - 402 zł. Tym samym powiat przasnyski stracił pozycję lidera rankingu, którą miał w zeszłym roku (za lata 2009-2011). Warto dodać, że w pierwszej trójce jest klasyfikowany stale od roku 2006.

Powiat ostrołęcki - ze wskaźnikiem 353 zł - został sklasyfikowany na 4. miejscu. Od początku publikowania rankingu, czyli od roku 2004 powiat ostrołęcki tylko raz "wypadł z pierwszej 10" - w 2008 roku został sklasyfikowany na 11. miejscu. Dwukrotnie (w latach 2010 i 2011) otwierał listę.

Powiat ostrowski - ze wskaźnikiem 254 zł - został sklasyfikowany na 15. miejscu, a powiat makowski - 221 zł - na 25. miejscu.

Więcej o metodologii rankingu w komentarzu "Wspólnoty". Czytamy w nim:

Metoda obliczania wskaźników rankingu inwestycyjnego jest od lat taka sama, ale warto przypomnieć najważniejsze elementy. Pod uwagę bierzemy nie wszystkie inwestycje samorządowe, a tylko te, które skierowane są na rozwój infrastruktury technicznej. Nie sugerujemy, że są one ważniejsze na przykład od tych związanych z oświatą czy kulturą. Ale warto im się przyglądać, bo są najbardziej bezpośrednio powiązane z warunkami stwarzanymi dla rozwoju gospodarczego (oczywiście na gospodarkę wpływa też stan oświaty, ale jest to wpływ oddziałujący w dłuższym okresie). Inwestycje samorządowe w infrastrukturę techniczną koncentrują się w trzech działach:
- transport (przede wszystkim remonty i budowa dróg administrowanych przez samorządy, ale także tabor związany z lokalnym transportem zbiorowym),
- gospodarka komunalna (sieci wodociągowe i kanalizacyjne, oczyszczalnie ścieków, wysypiska śmieci, oświetlenie ulic itp.); do tej branży obok działów klasyfikacji budżetowej: "gospodarka komunalna" oraz "zaopatrzenie w energię elektryczną, gaz i wodę", zaliczamy też wydatki na infrastrukturę wiejską, klasyfikowane zazwyczaj do działu "rolnictwo",
- gospodarka mieszkaniowa.
Przy takiej definicji uwzględniamy w tym roku od 60 proc. wszystkich inwestycji powiatów do 73 proc. całości wydatków inwestycyjnych w miastach na prawach powiatu. Bierzemy pod uwagę wydatki wyrażone w cenach stałych z 2012 roku, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, liczone jako średnia z ostatnich trzech lat (tym razem brane są pod uwagę lata 2010-2012).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki