Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia 2007

Jarosław Sender

W poprzednim numerze przypomnieliśmy najważniejsze wydarzenia w powiecie makowskim z pierwszych czterech miesięcy ubiegłego roku. Dziś prezentujemy dalszy ciąg zdarzeń, świąt, spraw jakie odnotowaliśmy na naszych łamach.

Maj

W rocznicę majowej konstytucji. W całym powiecie odbywały się uroczystości związane z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Uczestniczyliśmy m.in. w uroczystościach w Gimnazjum Publicznym w Szelkowie, w szkole Podstawowej w Rzewniach, w obchodach makowskich.

Lubi czystą polszczyznę. Adam Dunajewski, uczeń I klasy LO w Makowie Mazowieckim dotarł do ogólnopolskiego finału III Konkursu Poprawnej Polszczyzny, organizowanego przez Centrum Edukacji Humanistycznej w Warszawie. Był jednym z 31 tysięcy uczniów z całej Polski, którzy zmagali się z niełatwą polszczyzną.

Zatrzymano podejrzanego o zamordowanie Beaty. Po półtorarocznym śledztwie do aresztu trafił Sławomir A., trzydziestoczteroletni mieszkaniec gminy Płoniawy-Bramura, podejrzany o śmiertelne pobicie 7 grudnia 2005 r. ekspedientki sklepu w Młodzianowie, dwudziestopięcioletniej wówczas Beaty Zalewskiej z Budzyna-Bolków. Beata przez dwa tygodnie walczyła o życie w makowskim szpitalu. Zmarła 21 grudnia 2005 roku.

Pierwsza szansa. Podopieczni Środowiskowego Domu Pomocy w Makowie Mazowieckim mieli pierwszą wystawę własnych prac w Miejskim Domu Kultury. Głównym bohaterem wystawy był Grzegorz Bułaj z Węgrzynowa, uzdolniony malarz-amator, który znalazł pomoc, także dla swej pasji w ŚDS.

Rozum zamroczony, budzą się demony. W nocy z 4 na 5 maja trzech pijanych młodych ludzi zniszczyło figurę św. Brata Alberta przed kościołem pod jego wezwaniem. Policja zatrzymała podejrzanych już następnego poranka. Złożyli wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

Najlepsi z angielskiego. Po raz drugi gimnazjaliści z powiatu makowskiego mieli okazję wykazać się obcojęzycznymi zdolnościami w konkursie organizowanym przez Halinę Trelę, nauczycielkę ZS nr 1 w Makowie Mazowieckim. Do językowego boju stanęło 42 uczniów z 11 gimnazjów. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 17 maja. Pierwszą nagrodę zdobyła Olga jakubowska z GP w Płoniawach. Dwa następne miejsca zdobyły gimnazjalistki z ZS nr 1 w Makowie Mazowieckim: Paulina Kotarba i Martyna Biedrzycka. Na IV miejscu znalazła się Marta Dzikowska z GP w Szelkowie, a na piątym Bogusław Jóźwik z GP w Krasnosielcu.

Żegnała ich cała wieś. 23 maja odbył się pogrzeb 19-letniego Pawła Kmiołka. Następnego dnia pochowano 24-letniego Rafała Janczewskiego. Żegnało ich całe Załuzie. Obaj zginęli w wypadku samochodowym 20 maja na drodze z Brzózego do Różana, pod Paulinowem.

Rol-Brat skończył 25 lat. 26 maja swoje "srebrne gody" obchodziła rodzinna spółka Rol-Brat z Żabina Karniewskiego, zajmująca się handlem maszynami rolniczymi. Rodzinny interes od 1982 roku prowadzą bracia Sławomir i Wiesław Załęscy. Ćwierćwiecze istnienia firmy świętowało z nimi na pełnym atrakcji festynie około 1000 osób - klientów firmy, rolników, dostawców maszyn z różnych stron Polski.

Siódme Święto Mleka. 27 maja Płoniawy już po raz siódmy gościły hodowców bydła z kilku okolicznych powiatów na Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych. Na wybiegu zaprezentowało się 59 najdorodniejszych krasul. Tytuł superczempiona, wśród hodowców, zdobył w tym roku Bogusław Tomaszewski z Przasnysza. Czempionami zostali: Bogusław Tomaszewski - Przasnysz, Stadnina Koni "Krasne", Andrzej Szczepański - Pomaski Wielkie, Kazimierz Załęski - Chodkowo-Załogi.

28 maja Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie-Skłodowskiej odwiedził Tomasz Wołek. To już druga wizyta znanego dziennikarza w makowskim liceum. Spotkanie prowadził tegoroczny maturzysta, były przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Damian Gadomski. Dyskusja toczyła się wokół polskiej demokracji.

Czerwiec

Śpiewali po angielsku. Ponad 130 uczniów z 18 szkół podstawowych i gimnazjów śpiewało po angielsku 1 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Szelkowie. Szkoła Podstawowa w Szelkowie już po raz czwarty była organizatorem Międzygminnego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej. Pierwsze miejsce w kategorii najmłodszych "piosenkarzy" przyznano Monice Kacprzyckiej i Ilonie Prusik z PSP w Szelkowie. Drugie miejsce wyśpiewały Anna Fabisiak i Anna Szymborska z PSP w Czerwonce, trzecie zaś Marcin Rzepiński z PSP w Szelkowie. W kategorii klas IV-VI główną nagrodę zdobył Paweł Bonisławski z PSP nr 2 w Makowie Mazowieckim. Drugie miejsce otrzymał Piotr Altmajer z PSP w Romanowie, trzecie - Sylwia Olkowska z PSP w Sypniewie. Jurorzy ponadto wyróżnili: Martę Dąbrowską, Aleksandrę Zając i Anetę Dorocką z PSP w Karniewie oraz Katarzynę Jabłońską z PSP Szelkowie.

Wśród gimnazjalistów najlepszą wykonawczynią okazała się Katarzyna Rzepińska z PG w Szelkowie. Drugie miejsce zdobyła Anna Sitkiewicz z PG w Karniewie, trzecie - Izabela Bartkowska z PG nr 1 w Makowie Mazowieckim. Jurorzy wyróżnili także Małgorzatę Sieklucką z PG w Karniewie oraz Ewelinę Karczewską i Katarzynę Olszewską z PG w Rzewniach. Specjalne wyróżnienie jury otrzymała Kasia Rzepińska.

Trzecia remiza w Szygach. Od ponad 70 lat działa tu Ochotnicza Straż Pożarna, która aktywizuje wiejskie życie. Efektem tego jest nowa remiza strażacka, trzecia już w historii wsi. Pierwszą wybudowali strażacy w 1938 roku. Tę obecną strażacy zaczęli budować w 2004 r. Przecięcie wstęgi miało miejsce 2 czerwca. Po przemówieniach i podziękowaniach za kolejną społeczną inicjatywę szygowskich strażaków ks. Ryszard Kłosiński wyświęcił remizę, a gospodarze gminy przecięli wstęgę. Zanim to się stało, księdza Ryszarda Kłosińskiego uhonorowano srebrnym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa, przyznanym przez Zarząd Wojewódzki ZOSP, a druhom: Dariuszowi Ostrowskiemu, Markowi Rupińskiemu i Rafałowi Wierzbowskiemu wręczono odznaki Wzorowego Strażaka, przyznane przez Zarząd Powiatowy ZOSP.

Zardzewiała śmierć nad głowami wiernych. 2 czerwca na strychu remontowanego kościoła parafialnego w Sieluniu, robotnicy zatrudnieni przy remoncie znaleźli pocisk moździerzowy, zapewne pozostałość po bombardowaniu kościoła w 1944 r. Na prośbę proboszcza Sławomira Mańkowskiego już dwie godziny później saperzy z jednostki w Kazuniu rozbroili niebezpieczny pocisk.

Szantażysta z sąsiedztwa. Cezary B., mieszkaniec Warszawy, właściciel domku letniskowego w Podosiu od kilku tygodni był szantażowany na drobne kwoty podpaleniem letniskowej posesji. Dzięki współpracy z policją, sprawca szantażu, Andrzej P. z Sulichy został ujęty na gorącym uczynku.

Najlepsi w kraju. Młodzi piosenkarze z Zespołu Szkół nr 2 w Makowie Mazowieckim zwyciężyli w ogólnopolskich eliminacjach Festiwalu Piosenki o Zdrowiu. Eliminacje odbyły się 4 czerwca w Warszawie. Gupa wokalno-taneczna z podstawówki z solistą Pawłem Bonisławskim zajęła pierwsze miejsce, a gimnazjalistki z Pauliną Stańczak - drugą nagrodę. Młodych artystów przygotowywała nauczycielka muzyki, Małgorzata Tomczak.

Nowy star dla strażaków z Karniewa. Gminne Święto Strażaka obchodzono w tym roku z miesięcznym opóźnieniem, ale za to z wymiernym efektem. Połączono je bowiem z przekazaniem nowego samochodu dla miejscowej jednostki OSP. Karniewscy strażacy otrzymali ratowniczo-gaśniczego stara. Kosztował 135 tysięcy złotych. Urząd Marszałkowski dołożył do tego zakupu 90 tys. złotych, resztę dopłaciła gmina

Starosta "wyrwał" Rzepkę. Joanna Rzepka, dotychczasowa kierownik wydziału infrastruktury, inwestycji i gospodarki komunalnej w Urzędzie Miasta w Makowie Mazowieckim wygrała konkurs na stanowisko dyrektora wydziału rolnictwa, ochrony środowiska, promocji i rozwoju gospodarczego w starostwie makowskim. Wydział ten powstał z połączenia dwóch wydziałów - promocji i rozwoju gospodarczego, którym kierowała Marta Lipińska oraz rolnictwa i ochrony środowiska - który nie miał od pewnego czasu dyrektora.

Prezydentowa Maria Kaczyńska z wizytą w Makowie Mazowieckim. Wielki dzień przeżywali makowianie 12 czerwca. Miasto odwiedziła pierwsza dama. Prezydentowa Maria Kaczyńska przyjechała na zaproszenie Specjalnego Osrodka Szkolno-Wychowawczego. Towarzyszył jej ambasador Republiki Kazachstanu Aleksje Wołkow, trzy ambasadorowe: Raka Singh Luykx - żona ambasadora Belgii, Maria de Flores - żona ambasadora Ekwadoru i Joo Inn Forsyth - żona ambasadora Australii. Co sprowadziło tak znakomitych gości do Makowa? Powód skromny: wychowankowie SOSW przygotowali widowisko teatralne na motywach kazachskiej bajki " Czarodziejski ogród", pochodzącej ze zbioru "Baśnie kazachskich stepów", który w tym roku ukazał się w księgarniach. Przedmowę do tej publikacji napisała Maria Kaczyńska. Izabela Sawicka, opiekunka koła teatralnego w SOSW pomyślała więc, że na premierę przedstawienia można zaprosić nie tylko ambasador Kazachstanu, ale i prezydentową Kaczyńską. Pierwsza dama obejrzała ze wzruszeniem spektakl, spotkała się z wychowankami i opiekunami Ośrodka szkolno-Wychowawczego.

Pożegnanie zastępcy KPP. 14 czerwca w makowskiej Komendzie Policji żegnano zastepcę komendanta, mł. insp. Wojciecha Ruszkiewicza. Pełnił tę funkcję od 1 maja 2006r. Odszedł na stanowisko komendanta powiatowego w Nowym Dworze Mazowieckim.

Dni Makowa. Od 15 do 17 czerwca trwały Dni Makowa. Rozpoczęły się barwnym korowodem ulicami miasta. Przez dwa następne dni makowianie bawili się na stadionie i nad zalewem. Nową atrakcją były wyścigi smoczych łodzi. Poza tym była dobra muzyka i dobra zabawa.

Zasłużeni dla Makowa. Po raz drugi, przy okazji Dni Makowa Rada Miasta przyznała odznaczenia "Za Zasługi dla Miasta Makowa". W tym roku na nadzwyczajnej, dziesiątej uroczystej sesji Rady Miasta, 15 czerwca, wręczono je: Teresie Marciniec - wieloletniej nauczycielce i dyrektor makowskiej "Dwójki", obecnie Zespołu Szkół nr 2; Zofii Marmulewskiej - bibliotekarce z 35-letnim stażem, dyrektor Biblioteki Miejskiej w latach 1991-2005, aktywnej działaczce Towarzystwa Miłośników Ziemi Makowskiej; Marianowi Paczkowskiemu - aktywnemu działaczowi PCK od 1976 r., założycielowi Klubu HDK przy FEZ Bolt; Tadeuszowi Wiśniewskiemu - nauczycielowi muzyki, ale przede wszystkim założycielowi i kapelmistrzowi Miejskiej Orkiestry Dętej, którą kieruje od ponad 25 lat.

O wstęgę Orzyca. 12 czerwca rozstrzygnięto XII edycje Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego "O Wstęgę Orzyca", organizowanego przez MDK w Makowie Mazowieckim. Na konkurs wpłynęły 432 wiersze od 144 poetów w najróżniejszym wieku. "Tygodnik Ostrołęcki" ufundował nagrodę dla Adama Olkowskiego z SP w Czerwonce, laureata trzeciej nagrody w kategorii szkól podstawowych.

Awans naczelnika. 25 czerwca Komendant Wojewódzki Policji na wniosek Zbigniewa Skałkowskiego, komendanta powiatowego w Makowie Mazowieckim powołał podinsp. Pawła Reszko na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego w Makowie Mazowieckim. Paweł Reszko od 2000 r. był naczelnikiem wydziału prewencji w KPP.

Zasłużony dla powiatu makowskiego. Na VII sesji Rady Powiatu, 28 czerwca po raz szósty wręczono odznakę "Zasłużony dla Powiatu Makowskiego". W tym roku otrzymał ją poeta i prozaik z Krasnego, Tadeusz Załęski.

Nowy Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Makowskiej. Prezesem nowego Zarządu TMZM, wybranego na Walnym Zgromadzeniu, została Katarzyna Olzacka, nauczycielka-bibliotekarka ZS nr 2 w Makowie Mazowieckim. Wiceprezesem został Janusz Jankowski, dotychczasowy wieloletni prezes, który zrezygnował z prezesowania ze względu na nadmiar obowiązków służbowych związanych z piastowaniem stanowiska burmistrza.

Sukces "Kamiennych Ogrodów". W dziesięciolecie istnienia znany makowski zespół rockowy "Kamienne Ogrody" doczekał się wydania pierwszej płyty. Album zatytułowany jest "In My Word".

Lipiec

"Stopa" po raz dwunasty. Na XII Mazowieckim Przeglądzie Kabaretów Wiejskich "Stopa" w Karniewie 1 lipca zaprezentowało się dziewięć zespołów kabaretowych. Laureatem konkursu zostali "Łochowiane" z MGOK w Łochowie.

Piknik w Grabowie. Po raz pierwszy, z inicjatywy Urszuli Dembickiej, dyrektor GOK w Krasnosielcu oraz ks. Szczepana Borkowskiego, proboszcza z Amelina zorganizowano ludowy festyn w Grabowie.

Starosta stracił mandat. Na sesji 24 lipca radni powiatowi podjęli uchwałę o wygaśnięciu mandatu radnego Zbigniewa Deptuły, starosty makowskiego. Starosta musiał złożyć mandat w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem karnym w sprawie ORWP. Sąd umorzył wprawdzie postępowanie wobec Zbigniewa Deptuły, ale nie wydał wyroku uniewinniającego, co uniemożliwia mu pełnienie funkcji radnego.

Wyścig dookoła Mazowsza. 28 lipca o godz. 11.50 z makowskiego Rynku wystartowało 73 kolarzy - uczestników VI międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego "Dookoła Mazowsza". Szósty, 165-kilometrowy etap prowadził trasą Maków Mazowiecki-Siedlce.

Spóźnione Święto Policji. Z dużym opóźnieniem, bo dopiero 29 lipca makowscy policjanci obchodzili swoje święto, przypadające na 7 lipca.

Sierpień

Dzień Wojska Polskiego. W Makowie Mazowieckim obchodzony był 15 sierpnia pod pomnikiem upamiętniających bohaterów wojny 1920 roku. Gościem na uroczystości był płk Wiesław Ząbek, a uczestniczyli w niej władze miejskie i powiatowe, kombatanci, przedstawiciele straży i policji, młodzież, księża.

Skradzione insygnia. 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego z pomnika w Parku Sapera skradzione zostały symbole narodowe i wojskowe - orzeł w koronie i odznaka wojsk inżynieryjnych.

Zabawki, jakich jeszcze nie było. W pierwszej połowie sierpnia makowskie dzieci otrzymały piękny plac zabaw na osiedlu Kopernika, urządzony przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Jubilatka".

Ostatnia warta druha Stępkowskiego. 22 sierpnia zmarł harcmistrz Kazimierz Stępkowski, emerytowany nauczyciel Zespołu Szkół w Makowie Mazowieckim, wieloletni komendant makowskiego Hufca ZHP, uhonorowany rok wcześniej medalem "Za Zasługi dla Miasta Makowa Mazowieckiego".

100 lat OSP w Krasnosielcu. Ochotnicza Straż Pożarna w Krasnosielcu obchodziła 100-lecie istnienia. Z tej okazji Złotym Medalem "Za załugi dla pożarnictwa" odznaczono druhów Jana Świtalskiego i Jana Kucieja. Srebrne medale otrzymali: Czesław Gutowski, Włodzimierz Cychowski, Wiesław Skoroda, a brązowe: Zbigniew Kuplicki, Cezary Bojarski, Paweł Gutowski, Oktawian Szlaski, Sylwester Cychowski.

Mazowieckie Dożynki w Makowie. 26 sierpnia w Makowie odbyło się wielkie dożynkowe święto. Inicjatorem organizacji Święta Plonów w mieście był starosta Zbigniew Deptuła. Mszę św. celebrował biskup płocki Piotr Libera. Wśród gości byli m.in. marszałek województwa mazowieckiego - Adam Struzik z małżonką, wojewoda mazowiecki Jacek Sasin, wicemarszałek sejmu Jarosław Kalinowski, wiceminister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Była też piękna wystawa wieńców dożynkowych z całego Mazowsza, a także wiele atrakcji artystycznych i kulinarnych.

Rezygnacja doktora Ruszczyńskiego. W połowie sierpnia rezygnację ze stanowiska powiatowego lekarza weterynarii złożył doktor Marian Ruszczyński, wieloletni powiatowy inspektor weterynarii w Makowie Mazowieckim. Rezygnacja była spowodowana względami osobistymi. n

oprac. Aldona Rusinek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki