Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wychowała pokolenia wyszkowian. Święto SP nr 2 (zdjęcia)

Ewelina Przygoda
E. Przygoda
50-lecie nadania imienia oraz otrzymania sztandaru obchodziła Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Wyszkowie. Jednak tak naprawdę jej historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo już w roku 1918.

50-lecie SP nr 2 w Wyszkowie

Uroczystość w WOK "Hutnik" poprowadzili wicedyrektorowie SP nr 2: Jolanta Przybysz i Wiesław Pasek. Nie zbrakło na niej nauczycieli, uczniów i absolwentów placówki, a także przedstawicieli innych, zaprzyjaźnionych instytucji. Ks. biskup Tadeusz Bronakowski, który wizytuje parafię, poświęcił kopię sztandaru szkoły.
- 50-lecie to dla wielu bardzo sentymentalna podróż - powiedział.
Biskup dodał, że dobre szkoły to takie, które pomagają uczniom stać się świętymi.

To szkoła z klasą

Dyrektor Jan Hryniewicz przypomniał zgromadzonym historię szkoły. Zaczęła się ona w roku 1918 wraz z powstaniem szkolnictwa podstawowego w Wyszkowie. Następnie w 1929 roku została powołana Powszechna Szkoła Podstawowa nr 2 w Wyszkowie nad Bugiem, powiat pułtuski. W początkach lat 30-tych zaczęto budowę budynku przy ul. 11 listopada (dzisiaj mieści się tam SP nr 1). Na I piętrze umieszczono SP nr 2. Następnie w roku 1937 SP nr 2 zajęła I i II piętro. Po wojnie i lekcjach w prywatnych lokalach SP nr 2 wróciła do budynku przy ul. 11 listopada.
- Budynek był główną bazą odradzającego się w Wyszkowie szkolnictwa - zauważył Jan Hryniewicz. 1 lutego 1961 roku społeczność szkolna otrzymała budynek przy ul. Matejki, czyli swoją obecną siedzibę. Budowa kosztowała 7 mln zł, a placówka była typową tysiąclatką. W 1961 roku do SP nr 2 chodziło ponad 500 uczniów w 17 oddziałach. 24 czerwca 1967 roku nadano szkole imię Władysława Broniewskiego i wręczono sztandar ufundowany przez komitet rodzicielski. W uroczystościach brała udział żona Władysława Broniewskiego - Wanda. Jak zauważył Jan Hryniewicz, do czasu powstania SP nr 4, SP nr 2 była jedną z największych szkół w województwie ostrołęckim. Chodziło do niej ponad 1300 uczniów w 42 oddziałach. Przez okres istnienia placówki wykształciła ona ponad 6 tys. absolwentów. Jan Hryniewicz podkreślił, że SP nr 2 nie tylko przekazuje wiedzę, ale również kształtuje uczniów do życia w społeczeństwie, a absolwenci przynoszą placówce chlubę i wśród nich są przedstawiciele wszystkich zawodów. Od 1994 roku szkoła jest sukcesywnie remontowana i do tej pory wydano już ponad 2 mln zł na remonty. Jan Hryniewicz powiadomił zgromadzonych, że z końcem roku szkolnego zamierza odejść na zasłużoną emeryturę. W SP nr 2 pracuje już od 1968 roku. W 1986 roku został dyrektorem szkoły.
- Dla mnie moja szkoła, to mój drugi dom. Moi nauczyciele, to moja druga rodzina, a moi uczniowie, to moje dzieci. Nie żałuję ani jednego dnia życia w szkole - zapewnił Jan Hryniewicz.
Dodał, że SP nr 2 wychowała wiele pokoleń wyszkowian.
- To szkoła z klasą, która służy pokoleniom wyszkowian i będzie to robiła jeszcze wiele lat - stwierdził dyrektor.

Więcej w najbliższym wydaniu Głosu Wyszkowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki