MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2020. Poczta Polska ma już dane wyborców. Udostępniło je ministerstwo. "Odbyło się to poza samorządami, poza naszymi decyzjami"

Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski
Wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski Fot. Archiwum TO
Wybory 2020. Poczta Polska już 22 kwietnia otrzymała dane Polaków z rejestru PESEL potrzebne do przygotowywania wyborów prezydenckich - ustaliła "Rzeczpospolita". Tę informację potwierdziło Ministerstwo Cyfryzacji. Jak sprawę komentuje wójt gminy Kadzidło (pow. ostrołęcki) Dariusz Łukaszewski?

Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że w środę 22 kwietnia Poczta Polska otrzymała dane z rejestru PESEL za zgodą ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego.

Odbyło się to poza samorządami, poza naszymi decyzjami

- komentuje wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski. - Pracujemy pod ogromną presją, w ogromnym chaosie. To bardzo trudny czas. Żadna władza nie ma prawa tak bardzo brutalnie narażać naszej codziennej pracy na podobne zdarzenia, turbulencje, które zakłócają wykonywanie ważnych, codziennych obowiązków. Samorządy zostały powołane dla społeczności lokalnych. Bardzo Państwa proszę o solidarność w tych i kolejnych dniach - napisał w opublikowanym na stronie internetowej gminy liście do mieszkańców wójt Dariusz Łukaszewski.

Przeczytaj

Wybory 2020. Poczta Polska ma już dane wyborców

W rejestrze PESEL znajdują się m.in. wrażliwe informacje dotyczące adresów zamieszkania, dat urodzin, stanu cywilnego, urodzeń dzieci, rozwodów i danych małżonków. Jak podaje "Rzeczpospolita", resort cyfryzacji potwierdził przekazanie danych Poczcie Polskiej. Ma ona usunąć je wraz z kopiami zaraz po wykorzystaniu ich do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych.

To oznacza, że Poczta nie potrzebuje już tych danych z samorządów, co budziło sprzeciw władz lokalnych w wielu miejscowościach. W ostatnich tygodniach wielu samorządowców w regionie wypowiadało się krytycznie na temat możliwości przeprowadzenia wyborów prezydenckich w planowanym terminie – 10 maja.

Przeczytaj

Głos w sprawie zabrała między innymi wójt gminy Małkinia Górna Bożena Kordek, burmistrz Różana Piotr Świderski, wójt Kadzidła Dariusz Łukaszewski, burmistrz Myszyńca Elżbieta Abramczyk, wójt Rzekunia Bartosz Podolak, burmistrz Tadeusz Ciak i wójt gminy Rzewnie, Wiesław Chrzanowski. Przeciw jest także marszałek Mazowsza Adam Struzik.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki