MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyasfaltowali po latach

paf
Droga przez Rzekuń
Droga przez Rzekuń P. Pliszka
Zniszczone z powodu budowy kanalizacji dwie główne ulice Rzekunia znowu będą przejezdne. W tym tygodniu oddana będzie do użytku ulica Kościuszki w Rzekuniu. Kilka dni później rozpoczną się prace na ulicy Mazowieckiej.

- Najpierw będzie wykonany krótki, stumetrowej długości, odcinek kanalizacji - mówi Krzysztof Parzychowski, sekretarz gminy Rzekuń. - A zaraz potem ulica Mazowiecka zostanie przykryta nowym asfaltem.
Zgodnie z założeniami już we wrześniu miejscowość będzie przejezdna. Roboty na ul. Mazowieckiej mają zakończyć się 31 sierpnia. Położony zostanie 800-metrowej długości odcinek asfaltu. Na ul. Kościuszki leży już 565 metrów nowej masy bitumicznej. Naprawa dróg kosztowała gminę Rzekuń 140 tys. złotych.
- Ułożenie asfaltu na ulicy Mazowieckiej kosztuje około 100 tys. złotych - wyjaśnia Parzychowski. - Gmina z własnego budżetu przeznaczyła na realizację inwestycji 50 tys. zł. Druga część pochodzi z kasy starostwa, ponieważ jest to droga powiatowa.
Koszt naprawy dłuższego odcinka ul. Mazowieckiej jest niższy niż na Kościuszki, ponieważ asfalt zostanie wylany tylko na jednym pasie ruchu (drugi nie został uszkodzony w trakcie robót kanalizacyjnych). Poza tym ulica Kościuszki jest o metr szersza.
- Prac na jezdniach nie wykonywano równocześnie, ponieważ nie chcieliśmy zakłócać kursów autobusów miejskich - wyjaśnia sekretarz gminy. - Teraz po otwarciu Kościuszki i umożliwieniu tamtędy ruchu samochodowego, będziemy mogli przystąpić do naprawy ul. Mazowieckiej.
Problem z poruszaniem się po Rzekuniu zaczął się, gdy w miejscowości zakładano kanalizację. Asfaltową nawierzchnię zniszczono podczas wykopów. Naprawa obydwu ulic miała być wykonana zaraz po zakończeniu robót kanalizacyjnych. Prace zakończyły się w połowie ubiegłego roku i wszyscy liczyli, że do jesieni na Kościuszki i Mazowieckiej położony zostanie nowy asfalt. Tak się jednak nie stało. Jedną z przyczyn opóźnienia prac modernizacyjnych było ustalenie, na czyj koszt zostanie wykonana naprawa ul. Mazowieckiej. Choć ulica ta jest drogą powiatową, to jej nawierzchnia została zdjęta do robót zleconych przez gminę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki