Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wszystkie barwy lata

(r)
Właściciele najpiękniejszych ogrodów z wójtami
Właściciele najpiękniejszych ogrodów z wójtami A. Rusinek
Do konkursu zgłosiło się dziewięciu właścicieli posesji i ogrodów. Stosunkowo niewiele, zważywszy, że gmina jest duża, a pięknych ogródków w niej nie brakuje. Wójt Waldemar Brzostek dziękując 27 sierpnia uczestnikom konkursu za wielką troskę o piękno najbliższego otoczenia wyraził nadzieję, że przyszłoroczny konkurs spotka się z większym zainteresowaniem. Ogrody oglądały i oceniały Beta Bielińska-Jacewicz z Urzędu Gminy Ostrów Mazowiecka i Aldona Rusinek z "Tygodnika Ostrołęckiego", który sprawował patronat nad konkursem. Z głosem doradczym w komisji oceniającej uczestniczyła Danuta Telachowska z ODR. Komisja brała pod uwagę nie tylko estetykę, ale także rozwiązania ekologiczne i inwencję twórczą w zagospodarowaniu posesji i ogrodów.

Wśród zgłoszonych posesji pierwszą nagrodę - ufundowaną przez redakcję "Tygodnika Ostrołęckiego" - otrzymały panie Jolanta i Zofia Kowalskie z Komorowa.
Okazała posesja w lipcu mieniła się wszystkimi barwami lata - kolorowe kwiaty i krzewy na skalniaku, wokół oczka wodnego z czerwonymi małymi karpiami. Kwitnące różaneczniki, kanny, hortensje, pieciornik, datury, azalie i wiele innych gatunków kwiatów. Płoty porośnięte dekoracyjnymi powojami. Zielony trawnik pocięty estetycznymi ścieżkami. Wzdłuż ogrodzenia różne gatunki zielonych iglaków, w ogrodzie drzewa owocowe. Posesja wypieszczona jest przez ręce pani Zofii i jej synowej Jolanty, choć do cięższych robót przykładają się także małżonkowie.
Na posesji Barbary i Kazimierza Andryszczyków w Nowej Osuchowej - II nagroda za estetyczną posesję - czerwienieją przede wszystkim pelargonie.
- Lubię je bardzo, bo są odporne na kaprysy pogody, a przy tym bardzo malownicze - mówi pani Barbara.
Ale oprócz pelargonii w ogrodzie i na podwórku rośnie wiele innych roślin: wzdłuż alejek i na klombach kwitną begonie, powojniki, fuksje i bratki. Pod balkonem pną się róże. Kwitną datury i oleandry. A pod jednym z drzew w doniczce od świąt Bożego Narodzenia kwitnie jeszcze gwiazda betlejemska.
Ogrodem opiekuje się pani Barbara i córka Agnieszka.
- Wymaga to wiele pracy, zwłaszcza, przy takiej suszy jak mamy tego roku - mówią gospodynie.
Nagrodę specjalną otrzymali państwo Joanna i Krzysztof Morawscy z Nieskórza. Ich posesja - gospodarstwo z drewnianą, wiekową zabudową, w którym spędzają całe lato i weekendy w pozostałych porach roku, przyjeżdżając z Warszawy - urzeka naturalnością. Sprawia wrażenie starego, dzikiego ogrodu. Uwagę zwracają nietypowe rośliny, których nie widzi się w innych okolicznych ogródkach: pnący kokornak, metasekwoja, egzotyczne wysokie trawy, ciekawe byliny - omam wielki, chmiel, "kwitnący" szyszkami szczeć, wielkie ozdobne osty. Drzewa owijają różnych gatunków bluszcze.
- Lubię bardzo okazałe, dorodne rośliny - mówi pani Joanna. - Szukam ciekawych sadzonek, które dają sobie radę w naszych warunkach klimatycznych.
Za najładniejszy ogród I nagrodę otrzymali państwo Jadwiga i Józef Jaworscy z Sielca. Ich niewielki ogródek zdobią nie tylko kwiaty, ale różne pomysłowe dekoracje będące przejawem artystycznej zręczności gospodyni. Mostek nad oczkiem wodnym i wiatraczek zbudował wprawdzie mąż, stolarz z zawodu, ale drewniane donice w różnych kształtach, ozdoby z korzeni i wikliny to już dzieła pani domu. Między nimi rosną goździki, róże, lilie, begonie, dalie, lewkonie, clematis i niezliczona ilość innych kwiatów. Wśród drzew ciekawa biała wierzba, karłowate jabłonki, iglaki.
Ogród Teresy i Wioletty Nagórków z Ugniewa - II nagroda - wyścielony jest zielonym trawnikiem. Od sąsiadów odgradza je nie tylko płot, ale szpaler jałowców i leśnych paproci. Przy płocie oddzielającym podwórko od gospodarskiego obejścia rosną róże i peonie. Na klombie mieszają się kolory lobelii, szałwii, złocieni, pachną goździki. Skalniaczek przed domem obsadzony jest kilkoma gatunkami kolorowych roślin.
- Wiosną pięknie tu kwitły sasanki i przebiśniegi, potem tulipany. Ogród od wiosny do zimy powinien być kolorowy. A zimą zielenią nam się wszystkie świerki i inne iglaki - mówi pani Teresa Nagórko, która przede wszystkim zajmuje się ogrodem, z tej racji że na emeryturze ma więcej czasu. Ale pomaga jej synowa Wioletta. Obie bardzo lubią kwiaty, choć ogród wymaga wiele troski i pracy. Wśród kwiatów w ogrodzie Nagórków zbudowano z naturalnych kamieni oczko wodne, po przeciwnej stronie utrzymany w podobnym stylu kamienny grill, a pośrodku stylową drewnianą studnię.
Piękne były także pozostałe zgłoszone do konkursu ogrody: pani Hanny Baranowskiej z Jasienicy, Elżbiety Łabiakowej z Grabownicy, Barbary i Andrzeja Jaworowskich z Podborza, oryginalnie prezentują się kaktusy na trawniku przed domem Bogdana Jabłonki w Kalinowie.
Wszyscy zwycięzcy w konkursie otrzymali pamiątkowe tabliczki ufundowane przez Zarząd Gminy, którymi mogą uhonorować swoją posesje. Pierwsze nagrody - w cenie 150 złotych ufundował "Tygodnik Ostrołęcki" i firma ogrodnicza p. Ewy Czerwonko-Potomskiej z Ostrowi Mazowieckiej (firma sprezentowała także kwiaty doniczkowe dla wszystkich uczestników konkursu); II nagrody - w wysokości 100 zł - sponsorowali Starostwo Powiatowe i firma ogrodnicza M.K. Pęzińskich z Ostrowi Mazowieckiej. Nagrodę specjalną i drobne nagrody dla pozostałych uczestników konkursu ufundował Agromasz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki