Wśród gimnazjalistów utrzymuje się trend ku nauce w liceum. Nie chcą od razu uczyć się zawodu

Jarosław Sender
Kolejni trzecioklasiści z gimnazjum staną niebawem przed trudnym wyborem dalszej drogi kształcenia. Nie jest to łatwa decyzja, ponieważ różne zawody i szkoły stawiają młodzieży zróżnicowane wymagania pod względem warunków zdrowotnych, psychicznych jak i społecznych.

Ważne są zainteresowania

i umiejętność zdobywania wiedzy

Dlatego przed jej podjęciem należy wziąć pod uwagę przede wszystkim cechy indywidualne i predyspozycje nastolatka. Specjaliści z Ochotniczego Hufca Pracy podkreślają, że ważnym kryterium przy wyborze przyszłej szkoły są zainteresowania gimnazjalisty, sposób spędzania wolnego czasu, preferowane przedmioty szkolne, uczestnictwo w kółkach zainteresowań, zajęciach pozalekcyjnych, tematyka czytanych książek, czasopism, oglądanych filmów.

- Trzeba zwrócić uwagę na uzdolnienia młodego człowieka, umiejętność zdobywania wiedzy - mówi Agnieszka Rolińska, lider z filii Klubu Pracy OHP w Karniewie. - Nie bez znaczenia jest także temperament, który bardzo różnicuje ludzi. Niektóre osoby są np. bardzo wytrwałe, inne szybko się męczą, niektóre reagują bardzo spokojnie na trudne sytuacje, inne zaś gwałtownie. Niezwykle ważny jest system wartości absolwenta, pozwala on na określenie prawidłowych wyborów życiowych oraz przyczynia się do rozwoju samoświadomości dojrzewającego człowieka. Warto wziąć pod uwagę stan zdrowia ucznia, ze względu na przyszłe warunki pracy w wymarzonym zawodzie. Także z tego powodu gimnazjaliści powinni już dziś zapoznawać się z różnymi profesjami, zakresem obowiązków, czynnościami zawodowymi jakie trzeba będzie wykonywać i zastanowić się, czy stan zdrowia na to pozwoli.

Wybór pod presją

może skrzywdzić dziecko
Wybór szkoły przez ucznia może różnić się od zdania rodziców na ten temat. Należy wtedy przeprowadzić spokojną rozmowę i przedyskutować argumenty obu stron. Rodzic powinien pamiętać o tym, że wybór pod presją może skutkować w przyszłości powtarzaniem klas, trudnościami adaptacyjnymi, zdrowotnymi oraz wieloma innymi sytuacjami wywołującymi stres u dziecka.

Doradcy z Ochotniczego Hufca Pracy informują także, że odległość przyszłej szkoły ponadgimnazjalnej od miejsca zamieszkania stanowi ważne kryterium wyboru. Trzeba pamiętać, że uczeń tę drogę będzie pokonywać przez co najmniej trzy lata. Długie dojazdy mogą być męczące. Nie każdego będzie również stać na kształcenie dziecka poza miejscem zamieszkania.

W Makowie potrzebni fachowcy

po szkołach zawodowych

Istotnym elementem są także tendencje na rynku pracy.

- Jako szkołę ponadgimnazjalną warto wybrać liceum ogólnokształcące pod warunkiem, że uczeń zamierza studiować - mówi Agnieszka Rolińska.
Jeśli gimnazjalista wybiera technikum, doradcy zalecają specjalności takie jak budownictwo, elektryka, mechanika, elektromechanika, agrobiznes, ekonomia. Również fachowcy po zasadniczej szkole zawodowej w dziedzinach gastronomii, mechaniki samochodowej, usługowo-handlowej i budownictwa będą mogli czuć się pewnie na przyszłym makowskim rynku pracy.

W Polsce brakuje komputerowców

i dobrych księgowych

Natomiast młodym osobom, które niekoniecznie zamierzają wiązać swoje przyszłe życie zawodowe z powiatem makowskim doradza się kształcenie w dziedzinach informatyki, ochrony zdrowia, biotechnologii, ochrony środowiska, przemysłu rozrywkowego, edukacji, budownictwa oraz służb mundurowych. W Polsce wciąż brakuje wykwalifikowanych operatorów sprzętu technicznego i elektronicznego, technicznego personelu obsługi komputerów, specjalistów ds. biznesu, robotników produkcji wyrobów precyzyjnych z metali, a także ładowaczy nieczystości oraz innych zawodów pokrewnych.

Gimnazjaliści, którzy już (!) myślą o karierze zawodowej poza granicami kraju nastawiać się powinni na rozwój w dziedzinach związanych z ochroną zdrowia, opieką nad dziećmi i ludźmi starszymi, informatyką, budownictwem, hotelarstwem i gastronomią.

Chcą do liceum

Tymczasem z badań ankietowych przeprowadzonych wśród młodzieży z trzecich klas w Gimnazjum Publi¬cznym nr 2 w Makowie Mazowieckim wynika, że zdecydowana większość, bo 87 proc. zamierza kontynuować naukę w liceum ogólno¬kształcącym. W mniejszości pozostają chętni do kształcenia się w technikum, a 3 proc. spośród przebadanych gimnazjalistów wybiera się do zasadniczej szkoły zawodowej. Z ankiety można wywnioskować, że w większości decyzję o wyborze szkoły gimnazjaliści chcą podjąć samodzielnie (40 proc.), w dalszej kolejności wpływ będą mieli rodzice (31 proc.), koledzy, media, a 3 proc. z nich przy wyborze będzie sugerować się poradami uzyskanymi w szkole, od nauczycieli. Tegoroczni absolwenci gimnazjów będą brali pod uwagę głównie kierunki kształcenia dające realne szanse na znalezienie ciekawej pracy. Wielu z nich również zamierza sugerować się przy wyborze szkoły swoimi zainteresowaniami. W zdecydowanej mniejszości brane będą pod uwagę takie czynniki jak opinia kolegów, intensywność nauki języka obcego, pre
stiż i renoma szkoły oraz jej wyposażenie w nowoczesne urządzenia dydaktyczne. Według 33 proc. makowskich gimnazjalistów kształcenie w kierunku nauk ekonomicznych może zagwarantować sukcesu zawodowy w przyszłości, 20 proc. spośród ankietowanych stawia na języki obce, dalej uplasowały się na tym samym poziomie nauki ścisłe, techniczne i humanistyczne. Warto dodać, iż przebadani uczniowie uważają, że najlepiej radzą sobie z przedmiotami humanistycznymi, językami obcymi, a w dalszej kolejności z przedmiotami ścisłymi. Niewielu, bo 8 proc. spośród ankietowanych zamierza kontynuować naukę z dala od miejsca zamieszkania. Większość chce uczyć się w okolicy własnego domu, zaś 29 proc. nie zastanawiała się nad tym. Wybór szkoły ponadgimnazjalnej decyduje o szansach odnalezienia się w przyszłości na trudnym rynku pracy, o możliwości studiowania, czasem przesądza też o wyborze kierunku studiów. Dlatego warto go podejmować jak najwcześniej i po głębokim przeanalizowaniu wszystkich możliwości.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie