Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
2 z 13
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Andrzej Chyliński - współtwórca ostrołęckich struktur...
fot. sxc.hu

Wspominamy zmarłych z Ostrołęki i Ostrowi Mazowieckiej

Listopad 2015

Andrzej Chyliński - współtwórca ostrołęckich struktur „Solidarności”. Będąc pracownikiem Zespołu Elektrowni „Ostrołęka”, 13 listopada 1980 roku wszedł do Tymczasowej Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Ostrołęce - pełnił funkcję przewodniczącego propagandy i doradcy przewodniczącego. Po wyborach, które odbyły się 15 maja 1981 roku pozostał w zarządzie NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze, oddział w Ostrołęce. Nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku został aresztowany i osadzony w więzieniu w Iławie. Tam był przetrzymywany do 8 czerwca 1982 roku. Potem wyjechał do USA. Zmarł w listopadzie, pochowany został na cmentarzu Lakewood w Minneapolis. Miał 77 lat.

Alfred Sierzputowski - urodził się 17 lipca 1937 r. w Łęgu Przedmiejskim, gm. Lelis. Syn Franciszka i Rozalii z Korytkowskich. Wykształcenie miał średnie techniczne. Pracował w kilku zakładach i instytucjach w Ostrołęce, m.in. w PKS, Zespole Elektrowni „Ostrołęka”, PZU, w Ostrołęckim Domu Kultury. Na emeryturze od 1985 roku. Poeta, satyryk, publicysta, od 1964 roku był członkiem Klubu Młodych Pisarzy, współzałożyciel Grupy Poetyckiej „Narew”, przekształconej w 1980 roku w Klub Literacki „Narew” pod patronatem oddziału warszawskiego Związku Literatów Polskich. Był też współredaktorem kwartalnika literackiego „Parnasik”, współorganizatorem i przewodniczącym Koła Literatów przy Towarzystwie Przyjaciół Ostrołęki. Od 2005 roku prowadził kącik poetycki w „Wiadomościach Ostrołęckich”, pisał felietony do „Tygodnika Ostrołęckiego” oraz artykuły społeczno-kulturalne. Jest autorem kilkunastu tomików wierszy i fraszek oraz tomu opowiadań. Większość tych prac została wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki, którego był długoletnim aktywnym członkiem. 20 lutego 1996 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Swą twórczość prezentował również w almanachach (jednego był współtwórcą) i antologiach, także w powstałym w 2014 roku roczniku „Przydroża” (wydawca Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce). Był wielkim erudytą, odznaczał się wrażliwością, niemal do końca swych dni aktywny twórczo i społecznie. Gdy w 1957 roku powstał przy Powiatowym Domu Kultury w Ostrołęce zespół teatralny „Bis” (którym kierował Zdzisław Załuska), Alfred był jednym z jego członków-aktorów. Był bystrym obserwatorem, życzliwym, rodzinnym człowiekiem. Razem z żoną Heleną (01.05.1937-19.06.2015) - ordynator oddziału dziecięcego w ostrołęckim szpitalu - wychował dwoje dzieci: Jacka - farmaceutę i Ewę - aktorkę. Po burzliwych przemianach ustrojowo-politycznych w 1989 r., przez dwie kadencje zasiadał w Radzie Miasta Ostrołęki i jedną kadencję jako radny Sejmiku Województwa Ostrołęckiego. Uhonorowany wieloma odznaczeniami. Jego imię nosi jedna z ulic w Ostrołęce. Zmarł 8 listopada. Spoczywa z żoną na cmentarzu parafialnym.

Jan Karpiński - urodził się 6 czerwca 1940 r. w Różanie, syn Adolfa i Janiny z Sobieckich. Pracował w przedsiębiorstwie melioracyjnym, potem przez wiele lat jeździł taksówką w Ostrołęce. Zawsze pogodny, życzliwy i przyjazny. Zmarł 27 listopada. Spoczywa na ostrołęckim cmentarzu parafialnym razem z żoną, Zofią, która zmarła 16 marca 2016 roku.

Eugeniusz Nałęcz - urodził się 26 lipca 1940 r. w Golanach w powiecie przasnyskim, syn Jana i Anny. Magister filologii polskiej. Pracował jako nauczyciel w szkołach średnich w Przasnyszu, Ostrołęce i Różanie, wicekurator oświaty w Ostrołęce w latach 1975-82, wicewojewoda ostrołęcki w latach 1982-1990, nauczyciel w II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce, na emeryturze od 1991 roku. Członek partii politycznej i Związku Nauczycielstwa Polskiego, prezes zarządu wojewódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i przewodniczący Wojewódzkiej Rady Przyjaciół Harcerstwa. Promował twórców ludowych i folklor kurpiowski. Był też przewodniczącym Rady Budowy Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany. Zmarł 27 listopada. Spoczywa na cmentarzu komunalnym w Ostrołęce.

Zobacz również

Świetne wieści z Rio de Janeiro! Mamy kolejną kwalifikację olimpijską!

NOWE
Świetne wieści z Rio de Janeiro! Mamy kolejną kwalifikację olimpijską!

Uczniowie z "trójki" posadzili żonkile w rocznicę powstania w getcie warszawskim

Uczniowie z "trójki" posadzili żonkile w rocznicę powstania w getcie warszawskim

Polecamy

Ugryzł cię kleszcz? Nigdy nie zgadzaj się na tę metodę leczenia boreliozy

Ugryzł cię kleszcz? Nigdy nie zgadzaj się na tę metodę leczenia boreliozy

Masz rozdzielność majątkową? Być może płacisz niesprawiedliwe podatki

Masz rozdzielność majątkową? Być może płacisz niesprawiedliwe podatki

Biskupia Kopa czeka na zdobywców. Spakuj plecak, weź mapę i wyrusz w drogę

Biskupia Kopa czeka na zdobywców. Spakuj plecak, weź mapę i wyrusz w drogę