Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współpraca szpitali z Ostrołęki i Lwowa. Możliwy rozwój chirurgii laparoskopowej

Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Ostrołęcki szpital nawiązał współpracę ze szpitalem dziecięcym we Lwowie. W ramach projektu realizowanego w partnerstwie polsko-ukraińskim, możliwy będzie rozwój chirurgii laparoskopowej.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina i zakłada współpracę ostrołęckiego szpitala ze szpitalem w obwodzie lwowskim. Projekt jest współfinansowany ze środków UE i samorządu województwa mazowieckiego. Zakłada też m.in. doposażenie obu tych placówek.

Ostrołęcki szpital jest jedną z 17 placówek , które zakwalifikowały się do udziału w projekcie i otrzymania dofinansowania. Ubiegało się o to 276 szpitali.

Wizja nowego oddziału

- Współpraca będzie dotyczyć przede wszystkim wymiany doświadczeń. Szpital OHMATDYT na Ukrainie specjalizuje się w chirurgii dziecięcej laparoskopowej. My tego doświadczenia jako nasz szpital nie posiadamy, ponieważ nie mamy oddziału chirurgii dziecięcej. Możliwe, że w przyszłości taki oddział powstanie, ale aby tak się stało, najpierw musimy tę wiedzę posiąść. A możemy ją zdobyć właśnie dzięki temu projektowi i dzięki wymianie naszych lekarzy, którzy pojadą na Ukrainę i tych, którzy przyjadą do nas. Mam nadzieję, że efektem finalnym tej współpracy będzie w przyszłości powstanie oddziału chirurgii dziecięcej, którego na naszym terenie brakuje. Najbliższe znajdują się w Warszawie i Białymstoku, więc myślę, że szpital w Ostrołęce byłby dobrym centrum dla całego subregionu – mówi Paweł Natkowski, dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce, podczas konferencji otwierającej wspólny projekt.

Zgodnie z założeniami, w projekcie po stronie polskiej ma wziąć udział 20 lekarzy. Tylu też weźmie w nim udział po stronie ukraińskiej. Pierwsza wymiana ma się odbyć latem tego roku.

Skorzystają najmłodsi pacjenci z Ostrołęki

- Bliska współpraca z dziecięcym szpitalem we Lwowie pozwoli nam poznać inny zakres leczenia, którego my nie prowadzimy. Oni leczą laparoskopowo dzieci, my leczymy w ten sposób dorosłych. Stąd też te operacje są nieco inne, np. w przypadku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci, lekarze z Lwowskiego Obwodowego Dziecięcego Szpitala Klinicznego OHMATDYT wykonują w większości przypadków operację metodą laparoskopową, my robimy to jeszcze dość tradycyjnie. Z kolei oni u nas mogą zobaczyć tę chirurgię laparoskopową u dorosłych – mówi Włodzimierz Kucharski, zastępca dyrektora ds. opieki zdrowotnej w szpitalu w Ostrołęce.

Będą nowe zakupy

Oprócz współpracy przewidziane są też zakupy. Ostrołęcki szpital w ramach projektu ma w planach nabycie dwóch nowoczesnych laparoskopów, które zasilą wyposażenie bloku operacyjnego, na co łącznie zostanie przeznaczona kwota ponad 1 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki