Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólnie przeciw białaczce - możesz zarejestrować się jako dawca

Redakcja
W niedzielę 16 września po raz drugi w Wyszkowie prowadzona będzie rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego. W maju, podczas pierwszej takiej akcji w naszym mieście, zarejestrowało się około 150 osób.

Majowa akcja w Wyszkowie to inicjatywa Iwony Kaflik, pielęgniarki oddziałowej na oddziale pediatrycznym wyszkowskiego szpitala. To ona skontaktowała się z Fundacją DKMS, która organizuje podobne akcje w różnych miastach Polski. Majowa akcja w Wyszkowie przyniosła dobre efekty - jako potencjalni dawcy szpiku zarejestrowało się około 150 osób. stąd decyzja o powtórce akcji.
Już 16 września na terenie SPZZOZ w Wyszkowie zostanie zorganizowany specjalny punkt, w którym prowadzona będzie rejestracja. Na miejscu będą przedstawiciele Fundacji DKMS, którzy udzielą niezbędnych informacji, oraz pielęgniarki z wyszkowskiego szpitala, które będą popierały krew do badań. Rejestracja będzie prowadzona w godz. 10.00-16.00 pod hasłem "Dzień dawcy szpiku w Wyszkowie".

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi potocznie zwany białaczką. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepu szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. W Polsce zarejestrowanych jest 300 tysięcy potencjalnych dawców.

O ile procedura rejestracji jest prosta, o tyle dla wielu osób trudniejsza jest sama decyzja o zgłoszeniu się na listę potencjalnych dawców. To decyzja, którą podejmujemy na całe życie. Wycofanie się w momencie, gdy okaże się, że jesteśmy czyimś bliźniakiem genetycznym, to odebranie komuś nadziei na dalsze życie. A dołączając do bazy dawców Fundacji DKMS, możemy zostać dawcą dla pacjenta nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Jeśli ktoś nie będzie mógł zarejestrować się podczas Dnia Dawcy Szpiku w Wyszkowie, lub też potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji, może to zrobić w każdej chwili niekoniecznie oddając krew do analizy. Fundacja DKMS jako jedyna w Polsce pobiera też wymaz ze śliny, który poddawany jest takim samym badaniom kodu genetycznego jak krew. Wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl gdzie znajdziemy wszelkie informacje na ten temat. Zestaw do pobrania wymazu otrzymamy pocztą i możemy go odesłać na wskazany adres.

Trzeba zaznaczyć, że na żadnym etapie procedury ani dawca, ani biorca nie ponoszą żadnych kosztów. W dodatku potencjalni dawcy już od chwili rejestracji objęci są ubezpieczeniem. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek między 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki