Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WSAP Ostrołęka. Zakończenie roku akademickiego 2020/2021. 3.07.2021. Zdjęcia

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Beata Modzelewska
Uroczystość była kameralna, z uwagi na pandemię. Głównymi jej bohaterami byli absolwenci studiów licencjackich, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce.

Zaproszeni zostali też goście: była prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf, były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Bohdan Zdziennicki, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich dr Hanna Machińska, sędzia Sądu Najwyższego prof. Krzysztof Rączka oraz samorządowcy z Ostrołęki, powiatu ostrołęckiego i przedstawiciele lokalnych instytucji.

- To był taki rok, którzy przynosił pewne wyzwania i problemy - mówił rektor WSAP dr Michał Fajst. - Uczyć musieliśmy przez cały rok w systemie zdalnym, tylko niektóre zajęcia - głównie seminaryjne, w mniejszych grupach, były prowadzone w salach. To na pewno miało poważne znaczenie dla studentów, tym większym szacunkiem trzeba darzyć tych, którzy są tu obecni, którzy uzyskali wspaniałe wyniki na egzaminie końcowym. W tym roku studia skończyło o 22 osoby więcej niż w roku poprzednim - mamy 263 studentów, a oceny powyżej 4,5 uzyskały 22 osoby, czyli więcej o 8 niż w ub. roku - mówił rektor. - 18 osób skończyło studia z wynikiem bardzo dobrym - to wspaniałe osiągnięcie (w ub. roku było 14 osób), a to chyba jeszcze nie koniec, bo grupa osób broni się we wrześniu.

- Ta szkoła jest drugim moim dzieckiem uniwersyteckim, obok wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego - mówiła prof. Małgorzata Gersdorf. - Jak sięgnę pamięcią do młodości, to stale tu jeździłam. Najpierw do punktu konsultacyjnego, a potem już do nowego budynku. Wybudowaliśmy tę szkołę własnymi rękami. Tutaj siedzący nauczyciele akademiccy na to się złożyli. Pomogła nam w tym fundacja wspierania wydziału prawa, która dała swój glejt na to. Nawet swego czasu dostaliśmy za to medale, ale to było na dziesięciolecie szkoły, a teraz już jest ile lat? I żadnego medalu, chociaż nam się należy - mówiła w żartobliwym tonie. - Budynek jest przepiękny, wybudowany własnym sumptem. To trzeba podkreślić sto razy, ponieważ nie zarabialiśmy tu, a wszystko zbieraliśmy na budowę. I to jest krwawica naszych studentów oczywiście, ale i nasza. Jak patrzę teraz - to jest piękne. Czasy były różne dla tej szkoły, ale myślę, że zawsze trzymała poziom i mam nadzieję, że miasto Ostrołęka widzi to, i mam nadzieję, że dojdziemy do tego, że na jednym roku będzie 400 studentów. I dlatego są te duże sale. Ale przede wszystkim ten dzień jest dedykowany studentom. Gratuluję wam bardzo serdecznie, że w takim pięknym miejscu, wspaniałym mieście, przy wspaniałych autorytetach skończyliście te studia. Mam nadzieję, że pójdziecie na magisterkę, może tutaj? Bo to zawsze co magister, to magister. Bardzo wam gratuluję, dziękuję też władzom uczelni i wszystkim nauczycielom akademickim, którzy tu przyjeżdżają, bo to jest nasza druga ojczyzna naukowa.

O studiach magisterskich we WSAP była jeszcze mowa. Rektor podał nawet datę ich uruchomienia - 1.10.2022.

- Jest dużo rzeczy ważnych w życiu, dla was w tym momencie na pewno ważne jest ukończenie szkoły z bardzo dobrym wynikiem, chciałem wam bardzo serdecznie pogratulować - mówił starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł (doktor, wykładowca WSAP).

Nawiązał do lokalnej gospodarki.

- Na naszym obszarze dominuje przemysł rolno-spożywczy, który dokładnie badaliśmy, miał wartość sprzedaży ponad 7 mld rocznie. I ciągle się rozwija. Mamy kolejne zakłady, które w tej branży rosną, ale więc ten rok pandemii nie przyniósł nam wiele złego. Przyniósł natomiast wiele decyzji dotyczących inwestycji. Chociażby JBB w Łysych stale się rozwija, ale i ostrołęcki Pekpol - który ma ponad 300 tys. produkcji dziennie - rozpoczął rozbudowę, więc być może w przemyśle mięsnym dojdziemy do miliona kilogramów produktów finalnych dobowo! To zakłady największe w Polsce, ale i w Europie. Mówię o tym, bo to są potencjalne miejsca pracy - rocznie w każdym z tych zakładów powstaje kilkadziesiąt miejsc pracy. Druga branża, gdzie można szukać pracy to mleczarstwo - mamy w Baranowie drugi w kraju zakład pod względem jakości produkcji - ponad milion litrów przetwórstwa dobowo. Ale i Piątnica rozpoczęła potężną inwestycję - magazyn na 20 tys. palet i modernizację linii. Będzie wkrótce więcej Piątnicy w Ostrołęce niż pod Łomżą. Mogę wspomnieć jeszcze o jednym zakładzie, gdzie też można szukać pracy - przetwórstwo zbóż, czyli Melvit, który buduje drugi równie duży zakład. Wspomnę też o Agranie - produkującej komponenty do przetwórstwa spożywczego. Tutaj jest sporo zakładów i być może w przyszłości uczelnia też coś zaproponuje - jakąś specjalność w kontekście gospodarki właśnie, nie tylko administracji.

- Uczelnia po raz kolejny wpisała się w budowanie kapitału społecznego w naszym mieście. Widzimy to, pani profesor, doceniamy i oczywiście będziemy specjalne medale wręczać - na żartobliwą uwagę prof. Gersdorf żartem odpowiedziała wiceprezydent Ostrołęki Anna Gocłowska. - Chcę powiedzieć, że trzon pracowników urzędu miasta i miejskich instytucji to absolwenci tej uczelni i ci pracownicy się bardzo dobrze sprawiają. Za to wszystko oczywiście dziękujemy i życzymy dalszego rozwoju.

Dr Machińska ciekawie mówiła m.in., jak to ujęła, o państwie chorym na COVID, a zakończyła przesłaniem, które wypowiedział red. Marian Turski, 95-letni historyk, więzień obozu Auschwitz.

- Marian Turski powiedział: nie bądź obojętny. To jest tzw. jedenaste przykazanie. Ja do państwa zwracam się, żebyśmy za każdym razem pamiętali o tym przykazaniu. Nie możemy być obojętni. Nasz głos musi wpisać się w budowanie demokracji. I oczywiście chciałabym państwu pogratulować, a to jest również moja uczelnia. Całym sercem jestem tutaj.

Po wystąpieniach gości, uroczyście wręczone zostały dyplomy najlepszym absolwentom studiów licencjackich, starosta ostrołęcki wręczył upominki pięciu absolwentkom mieszkającym na terenie powiatu. Było jeszcze jedno miłe wyróżnienie - za środek auli zaproszono cztery siostry - wszystkie ukończyły WSAP. Również dostały upominki i usłyszały deklarację rektora, że jeśli zechcą wybrać studia podyplomowe w ostrołęckiej uczelni, nie będą za nie płacić.

Zobacz inne aktualności z Ostrołęki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki