Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wózki od przyjaciół

Tomasz Kania
Za chwilę Danuta Budziłek otrzyma nowy, dostosowany do jej potrzeb wózek
Za chwilę Danuta Budziłek otrzyma nowy, dostosowany do jej potrzeb wózek Fot. T. Kania
Od dziesięciu lat w Polsce odbywa się akcja "Wózki dla świata" koordynowana przez amerykańskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Joni i Przyjaciele". W ramach tej akcji polscy niepełnosprawni otrzymali jak dotąd pięć tysięcy wózków inwalidzkich, w tym 44 w Ostrołęckiem.

Czterdziestu niepełnosprawnych mieszkańców regionu ostrołęckiego otrzymało potrzebny im sprzęt, w mniejszym lub większym stopniu pozwalający pokonywać bariery, jakie napotykają w codziennym życiu. W piątek 11 czerwca w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 4 w Ostrołęce stowarzyszenie "Joni i Przyjaciele", Fundacja Bezdomnych oraz ostrołęcki oddział Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej przekazali potrzebującym niezbędny dla nich sprzęt.
Pierwsi niepełnosprawni pojawili się około godziny 11.00. Każdy był umówiony na konkretną godzinę, co pozwoliło oszczędzić im męczącego oczekiwania. Niepełnosprawni, wspomagani przez swoich opiekunów, podchodzili najpierw do stanowiska Marioli Zaręby, prezesa polskiej gałęzi stowarzyszenia "Joni i Przyjaciele". Ta kierowała ich do jednego z punktów serwisowych, gdzie dostawali się pod troskliwą opiekę amerykańskiego przedstawiciela stowarzyszenia, tłumacza oraz mechanika, którego zadaniem było dostosowanie sprzętu do indywidualnych potrzeb przyszłego użytkownika. Pod ścianą sali gimnastycznej, obok stanowisk serwisowych, znalazło się miejsce na części zamienne.
Inicjatorem akcji przekazywania wózków na rzecz niepełnosprawnych jest warszawski przedsiębiorca, polityk i filantrop Roman Nowicki - były poseł z okręg ostrołęckiego i honorowy prezes ostrołęckiego PKPS-u, kawaler Orderu Uśmiechu.
Sprzęt, który stowarzyszenie przekazuje potrzebującym, jest sprzętem używanym, wyremontowanym przez więźniów w zakładach karnych. Około pięciu tysięcy wózków przekazanych w ciągu 10 lat obecności stowarzyszenia w Polsce, pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. W tym roku niepełnosprawni po raz pierwszy otrzymali sprzęt wyremontowany w polskim zakładzie karnym w warszawskiej Białołęce.
W Ostrołęce stowarzyszenie miało do rozdysponowania między innymi 40 wózków inwalidzkich (pierwsze cztery przekazano w listopadzie ubiegłego roku) i 21 balkoników. Szacowana łączna wartość przekazywanego sprzętu to ok. 40 tys. złotych.
Oprócz Marioli Zaręby, w organizację akcji zaangażowali się pastor kościoła zielonoświątkowego i jednocześnie jej mąż Krzysztof Zaręba, oraz amerykańscy przedstawiciele stowarzyszenia "Joni i Przyjaciele", m.in. Delinda Carr. Niezwykle pomocni byli wolontariusze, przede wszystkim zielonoświątkowcy i baptyści. Służyli oni przede wszystkim jako tłumacze, umożliwiając niepełnosprawnym rozmowę z amerykańskimi gośćmi.
Wśród osób, które pojawiły się w dniu akcji w Zespole Szkół nr 4, znaleźli się również wiceprezydent Ostrołęki Stanisław Rybski, przewodniczący komisji zdrowia Rady Miejskiej Wiesław Szczubełek i prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Marek Olszewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki