Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WOT: Jesteśmy żołnierzami i czekamy na rozkazy

AIP
Cały czas zgłaszają się chętni, chcą jak najwięcej uczestniczyć i pomagać ludziom.
Cały czas zgłaszają się chętni, chcą jak najwięcej uczestniczyć i pomagać ludziom. fot. Krzysztof Kapica/ Polska Press
Jesteśmy żołnierzami więc czekamy na takie rozkazy w związku z pandemią koronawirusa. zgodnie z naszym mottem „Zawsze gotowi. Zawsze blisko”. Jak pojawi się rozkaz, to będziemy go realizować- tłumaczy w rozmowie z AIP ppor. Jolanta Maciaszek, Oficer Prasowy 6 Mazowieckiej Brygady OT.

Jak wygląda pomoc WOT w walce z koronawirusem?

Żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej każdego dnia dostarczają ciepłe posiłki kombatantom. Cały czas robią zakupy potrzebujący. Cały czas jesteśmy obecni w szpitalach: czy to w radomskim szpitalu specjalistycznym, czy też w szpitalach na terenie Warszawy.

Żołnierze WOT są zaangażowani również w pomoc medyczną?

Tak, na terenie Warszawy pobieramy wymazy. Jest to dwóch ratowników. Akurat w tej zmianie są ratownicy z Centrum Szkolenia i Łączności z Zegrza, a od przyszłego tygodnia, ponieważ żołnierze zmieniają się co tydzień, będą to żołnierze z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Oprócz tego w swoich stałych rejonach odpowiedzialności, czyli w Pomiechówku, Płocku, Grójcu, Radomiu i na terenie Warszawy wspieramy policję podczas patroli oraz podczas kwarantanny, czyli sprawdzają czy osoby przebywające u siebie w domach, które są na kwarantannie.

Dużo żołnierzy z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej skorzystało ze specjalnych szkoleń medycznych?

Trzech żołnierzy OT, czyli tych ochotników oraz trzech żołnierzy zawodowych było szkolonych przez Wojskowy oddział Medycyny Prewencji w Modlinie ale szkolenie odbyło się na terenie Dowództwa Wojsko obrony Terytorialnej w Zegrzu. W takim szkoleniu mogli uczestniczyć lekarze, ratownicy medyczni czy pielęgniarki. Przeszkolone osoby jeżdżą i poobierają wymazy każdego dnia od zeszłego tygodnia od środy.

Jakiej pomocy jeszcze udzielają żołnierze WOT?

W szpitalach pomagamy przy rozładunku różnego rodzaju towarów czy leków. Ponadto w szpitalu MSWiA przy ulicy Wołoskiej w Warszawie pomagaliśmy w pracach administracyjnych oraz remontowych. Od 12 marca wspieraliśmy lotniska: w Warszawie i Modlinie. Uczestniczyliśmy w pomiarze temperatury oraz segregowaliśmy karty pokładowe pasażerów przylatujących do Polski. Nasi terytorialsi byli tam od początku. Byli zaangażowani także w akcję#lotdodomu.

Przybyło chętnych, którzy chcieliby wstąpić do WOT odkąd mamy do czynienia z pandemią koronawirusa?

Oczywiście. Cały czas zgłaszają się nowi ochotnicy. W tej chwili jest mi ciężko odpowiedzieć za 6. Brygadę OT, ponieważ wszystkie aplikacje chętnych osób spływają na ogólnego maila. Dużo osób się zgłasza które chciałyby zostać żołnierzami ochotnikami. Jednak podczas pandemii koronawirusa nie możemy ich przyjąć, a zgłoszenia cały czas spływają. Jest większe zainteresowanie teraz niż przed wybuchem pandemii. Nawet pułkownik Pietrzak pisał o tym, że jest większe zainteresowanie
ludzi, żeby właśnie teraz wstąpić do WOT.

Czy MON ma pomysł jak jeszcze wykorzystać WOT?

Jesteśmy żołnierzami więc czekamy na takie rozkazy w związku z pandemią koronawirusa. zgodnie z naszym mottem „Zawsze gotowi. Zawsze blisko”. Jak pojawi się rozkaz, to wiadomo, że będziemy go realizować.

Zaangażowanie WOT zaczęły dostrzegać duże firmy, np. Orlen?

Tak, we wtorek zostało wypracowane porozumienie pomiędzy Orlenem a dowództwem WOT. Dzięki czemu od 1 maja będą działać specjalne karty dla żołnierzy, dzięki którym cena paliwa dla nich będzie obniżona o 8 groszy na litrze.

Czy poza Orlenem zgłaszają się inne firmy?

Jeszcze nie ale wszystko się zmienia z dnia na dzień. W zależności ile jeszcze będzie trwać pandemia, mogą się pojawiać inne firmy.

WOT uruchomił specjalną infolinię dla wszystkich osób, które potrzebują wsparcia. Na czym polega ta pomoc?

Jest to pomoc psychologiczna, gdzie każdy bez względu na wiek czy wykonywaną pracę może skorzystać z porady psychologa pod nr 800 100 102. Jest to bezpłatna linia całodobowa.

Oprócz infolinii WOT przygotowało specjalną aplikację. Czemu ma oba służyć?

Aplikacja powstała, żeby nie dać naciągać się oszustom.

To znaczy?

Coraz częściej pojawiają się osoby, które próbują wyłudzić pieniądze od osób starszych. My mamy taki monitoring właśnie osób starszych, do których zgłaszają się osoby chcące zrobić im zakupy i wtedy nasz koordynator to sprawdza. Jak to wygląda w praktyce? Np. ktoś dzwoni i oferuje zrobienie zakupów pobierając wcześniej pieniądze. Osoba zlecająca zakupy dzwoni do koordynatora w danym województwie i mówi o całej sytuacji koordynatorowi, ten to sprawdza i zdarza się, że właśnie mamy do czynienia z próbą wyłudzenia pieniędzy. Jednak w przypadku naszej brygady nie mieliśmy jeszcze takiej sytuacji ale wiem, że się zdarzały.

Jak reagują na całą sytuację żołnierze WOT?

Żołnierze ochotnicy, którzy sami z siebie przyszli dodatkowo służyć. Którzy sami z siebie w każdej chwili mogą zrezygnować, którzy sami z siebie niosą pomoc i wreszcie ci, którzy sami z siebie zgłosili się do tego, żeby uczestniczyć w takich akcjach. Mamy taki swój wewnętrzny komunikator gdzie żołnierze sami piszą, że chcą być powołani i chcą uczestniczyć w akcji. Zgłaszają się, chcą jak najwięcej uczestniczyć i pomagać ludziom. Począwszy od rozwożenia leków, dostarczania leków po pomiar temperatury na lotnisku. To jest piękne.

Jak społeczeństwo reaguje na WOT?

Żołnierze mówią, że ludzie się do nich uśmiechają, dziękują im. Nawet podczas wspólnych patroli z policją ludzi na kwarantannie w oknach pojawiają się kartki z podziękowaniami za ich służbę. Po takim całym dniu służby nasi żołnierze są naprawdę zadowoleni z wykonywania swoich zadań i obowiązków.

Jak wygląda dzień żołnierza WOT?

Dzień zaczyna się od odprawy. Dowódca kompanii przedstawia zadania. Niektórzy jadą dostarczać żywność, niektórzy jadą do policji, niektórzy jadą wypakowywać leki czy inne produkty w szpitalu. Patrole jak i dostarczanie żywności odbywa się w bardzo różnych godzinach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: WOT: Jesteśmy żołnierzami i czekamy na rozkazy - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki