Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Work-life fit to następca work-life balance? Oto nowy trend na rynku pracy. Polacy gotowi, aby pracować elastycznie? Jaki model pracy wybrać

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Badanie wykazuje, że elastyczne warunki pracy wpływają pozytywnie np. na wydajność pracownika
Badanie wykazuje, że elastyczne warunki pracy wpływają pozytywnie np. na wydajność pracownika 123rf
Work-life fit jest jednym z najnowszych trendów na rynku pracy. A teraz zaczyna wkraczać również do Polski. O co chodzi? Jednymi z głównych założeń są m.in. dowolność wyboru modelu pracy oraz elastyczne podejście do czasu i godzin realizacji projektów. Jak wskazują wyniki raportu „Aktualny model pracy w firmach a system pracy work-life fit”, przygotowanego przez SW Research na zlecenie platformy rekrutacyjnej Talent Place, tylko 10 proc. firm daje swoim pracownikom wybór, czy chcą pracować stacjonarnie, hybrydowo czy zdalnie.

Wprowadzenie zdalnego, a następnie hybrydowego modelu pracy do firm na całym świecie, było jednym z efektów pandemii COVID-19. Jedynie 25 proc. firm w Polsce pozwala swoim pracownikom na pracę zdalną, a 18 proc. na pracę w modelu hybrydowym. W co drugiej firmie model pracy jest odgórnie ustalony przez pracodawcę.

Jak wskazuje badanie „Aktualny model pracy w firmach a system pracy work-life fit”*, w większości firm (82 proc.) praca odbywa się w stałych i powtarzalnych godzinach. W co piątej firmie natomiast, mimo stałego czasu pracy, obowiązują elastyczne godziny rozpoczęcia, zazwyczaj między 8:00 a 10:00.

- Z naszego badania wynika, że pracownicy nie mogą liczyć na elastyczność ze strony pracodawców, a większość z nich ma narzucony model i stałe godziny pracy. Z tego powodu przeważnie są oni rozliczani z przepracowanego czasu, a nie zrealizowanych zadań - komentuje Przemysław Kadula, CEO Talent Place.

Jak obowiązki zawodowe wpływają na inne aktywności życiowe?

Przemysław Kadula dodaje również, że mała elastyczność miejsca pracy często wpływa negatywnie na życie osobiste pracowników, którzy ze względu na pracę muszą rezygnować ze swoich prywatnych celów. - Tego typu sytuacje doprowadzają często do szybszego wypalenia, frustracji pracowników. Natomiast dla firm do mniejszej efektywności i zwiększonej rotacji kadr – tłumaczy.

Jak konkretnie obowiązki zawodowe wpływały na życie osobiste pracowników? Takich odpowiedzi udzielali respondenci:

  • problem ze zmianą miejsca zamieszkania przez mało elastyczne miejsce pracy lub kwestie finansowe,
  • podjęcie lub kontynuowanie nauki głównie przez mało elastyczny czas pracy,
  • ograniczenie w założeniu rodziny,
  • utrudnione rozwijanie zainteresowań.

Możliwość realizowania prywatnych celów ułatwia 37 proc. firm, ale taki sam odsetek podmiotów nie wspiera tego w szczególny sposób.

Work-life fit – światowy trend w sposobie pracy

- Odpowiedzią na współczesne wyzwania na rynku pracy, ale też wśród samych pracowników może być koncepcja work-life fit, która polega nie tylko na możliwości pracy z dowolnego miejsca, w różnych godzinach, ale też bardziej elastycznego podejścia do formy świadczenia obowiązków, skupienie uwagi na efektach, a nie na czasie pracy – mówi Przemysław Kadula.

Chodzi o takie tworzenie kultury organizacyjnej pracy, która ułatwia łączenie życia zawodowego z osobistym i daje wybór. Takie podejście powoduje, że pracownicy są bardziej zaangażowani, mniej zestresowani, zdrowsi i lepiej skupieni na swoich obowiązkach w momencie, gdy poświęcają swój czas na pracę.

- To również wymierne korzyści dla pracodawców. Większa lojalność pracowników, kreatywność czy efektywność – dodaje Kadula.

Nowy telefon? Złap okazję!

Materiały promocyjne partnera

Jak wynika z badania, 18 proc. respondentów wykazuje się znajomością trendu work-life fit, przy znajomości work-life balance na poziomie 29 proc. wszystkich respondentów. Po zaznajomieniu się z założeniami obu koncepcji, 39 proc. pracowników wskazało work-life fit jako tę preferowaną (21 proc. wybrało work-life balance.

Znajomość idei work-life fit nie jest w Polsce jeszcze powszechna, ale już teraz pracownicy widzą w niej wiele zalet. To model korzystny nie tylko dla młodych rodziców czy kobiet w ciąży lub wracających z urlopu macierzyńskiego, ale dla wszystkich tych, którzy dobrze odnajdują się w pracy zdalnej.

Aby wprowadzenie idei zakończyło się sukcesem, niezbędna jest zmiana podejścia firm na bardziej elastyczne formy współpracy i komunikacji. - Już teraz wiele firm, głównie międzynarodowych, wprowadza różne rozwiązania, które są charakterystyczne dla tego modelu. Krótszy dzień czy tydzień pracy, dodatkowe dni urlopowe, nie wspominając o możliwościach pracy zdalnej z dowolnej lokalizacji czy dofinansowania domowego biura – podsumowuje Przemysław Kadula.

*Badanie zostało zrealizowane w dniach 18-22 marca 2022 r. przez agencję badawczą SW Research na zlecenie Talent Place. Do zebrania wyników wykorzystano metody badawcze CATI (120 wywiadów ze zróżnicowaną próbą pracowników na określonych stanowiskach w określonych segmentach sektora prywatnego w firmach liczących co najmniej 10 pracowników) oraz CAWI (1053 ankiet internetowych wśród aktywnych zawodowo Polek i Polaków powyżej 18 roku życia).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki