Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wolontariusze uczą angielskiego w Makowie

Marek Napiórkowski
Dahm Choi
Dahm Choi Fot. Archiwum
Od dwóch tygodni wolontariusze z USA uczą w Makowie języka angielskiego i poznają nasz kraj w ramach programu "Wakacje z angielskim"

- Przed przyjazdem do Polski wyobrażałem sobie, że sytuacja ludzi musi być tutaj bardzo trudna, skoro jeszcze piętnaście lat temu był tu socjalizm - mówi Dahm Choi. - Myślałem, że przejście od socjalizmu do demokracji i wprowadzenie gospodarki rynkowej jest trudniejsze. Tymczasem okazuje się, że polityka gospodarcza w Polsce nie jest abstrakcją. Sądzę, że poziom dostępu do dóbr konsumpcyjnych jest podobny jak w innych krajach Europy czy w Ameryce. Podobny jest także styl życia, a Maków nie różni się zbytnio od innych małych miast europejskich. Doskwiera mi tylko brak "New York TimesŐa", którego w USA czytam codziennie. Dopiero po pewnym czasie dowiedziałem się, że John Kerry ma już kandydata na fotel wiceprezydenta. W Stanach będzie to pewnie najważniejsza wiadomość tego lata. Z drugiej strony może właśnie dzięki pewnym ograniczeniom w dostępie do informacji mogę odpocząć i mam większy dystans do problemów za oceanem. Muszę przyznać, że najbardziej obawiałem się barier językowych, bo język angielski różni się zdecydowanie od języków słowiańskich - przyznaje Dahm. - Czekała mnie jednak miła niespodzianka. Uczniowie, z którymi pracuję, dobrze radzą sobie z angielskim. Świadomie uczą się tego języka, ponieważ najczęściej marzą o pracy w Warszawie lub za granicą. Po kilkunastu dniach pobytu tutaj muszę przyznać, że w Ameryce wiedza o Polsce jest bardzo uboga i pełna stereotypów.
Dahm Choi studiuje historię na Harvardzie. Szczególnie interesuje go historia ekonomii i polityka. W czerwcu zeszłego roku w New Hampshire pracował w sztabie wyborczym Johna KerryŐego. Mieszka w Irvine w południowej Kalifornii. W Europie bywał już kilkakrotnie. Zwiedził już m.in. Anglię, Irlandię i Francję, ale w Polsce jest po raz pierwszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki