Wolontariusze Pekao S.A. ruszają na pomoc zwierzętom

Materiał informacyjny BANKU PEKAO
Sytuacja związana z pandemią koronawirusa spowodowała, że instytucje, które na co dzień pomagają zwierzakom, musiały znacznie ograniczyć swoje działania. Dlatego pracownicy Banku Pekao S.A. w ramach tegorocznej akcji #grupaPZUzwierzętom wesprą bezpańskie czworonogi, czekające w schroniskach na nowych właścicieli. To nie pierwsza taka akcja – bankowi wolontariusze od wielu lat wspomagają instytucje działające na rzecz niechcianych zwierząt.

Na ulicach polskich miast wciąż można dostrzec bezpańskie zwierzęta. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym pupile, którzy cieszyli się wcześniej zainteresowaniem swoich właścicieli, stają się podczas letnich wyjazdów zbędnym bagażem, często pozostawianym na ulicy lub w przydrożnym lesie. Schroniska przyjmują zatem coraz więcej zwierząt i potrzebują pomocy, aby móc otoczyć je odpowiednią opieką.

Wolontariusze pomagają w całej Polsce

W tych ciężkich – także dla czworonogów czasach każda pomoc jest potrzebna. Przychodzą z nią m.in. wolontariusze Banku Pekao S.A., działający na terenie całej Polski. Bankowy pracowniczy wolontariat liczy blisko 900 osób, z których znaczna część działa na rzecz naszych mniejszych braci. Tylko w ubiegłym roku wolontariusze Banku Pekao S.A. przeprowadzili aż 12 inicjatyw na rzecz zwierząt.

Dzięki nim powstała kociarnia w żyrardowskim schronisku, a wiele placówek opiekujących się zwierzętami - dzięki przeprowadzonym zbiórkom darów - mogło znacznie polepszyć warunki, w jakich przyszło żyć niechcianym zwierzakom. Pomoc od wolontariuszy otrzymały m.in. ośrodki w Celestynowie, Biłgoraju, Bydgoszczy, Jaworznie i Pabianicach oraz warszawska Straż Dla Zwierząt.

Z kolei podczas ubiegłorocznego Kiermaszu Świątecznego bankowi wolontariusze uzbierali środki, które wsparły działania inspektorów Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami na Mazowszu. Zebrane fundusze pomogły usprawnić system reagowania na sygnały o krzywdzie czworonogów, a w konsekwencji poprawić los zwierząt maltretowanych przez właścicieli.

Leszek Skiba, p.o. prezesa zarządu Banku Pekao S.A. podkreśla, że bank już od lat współpracuje z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami i wspiera finansowo jego działalność. - Tym razem, w ramach Grupy PZU, postanowiliśmy wesprzeć finansowo także inne organizacje, fundacje i schroniska, które wydają ogromne środki na pomoc dla swoich podopiecznych. Aby zwiększyć zakres akcji #grupaPZUzwierzetom, zaplanowaliśmy także działania wolontariackie oraz zbiórki rzeczowe i finansowe, mające na celu poprawę codzienności zwierząt w przytuliskach – wyjaśnia.

Wolontariusze promują również aktywne spędzanie czasu ze swoimi czworonogami. Dali temu wyraz biorąc udział w „Biegu z Psyjacielem”, organizowanym w schronisku w Skierniewicach, gdzie także przekazali domki dla czworonogów.

Pracownicy banku podejmują się chętnie działań wymagających jeszcze większego zaangażowania: w schronisku z Żyrardowie zbudowali kociarnię, w schronisku w Sopocie pomogli w wiosennym remoncie pomieszczeń dla kotów.

Działalność pracowników Banku Pekao S.A. nie ogranicza się tylko do pomocy zwierzętom w schroniskach. Dla przykładu wolontariusze wsparli rzeczowo i finansowo m.in. warszawską fundację „Hej, koniku!”, w tym ośrodek hipoterapii, gdzie konie pomagają niepełnosprawnym dzieciom odzyskać zdrowie.

Na pomoc Pekao S.A. liczyć mogą także dzicy mieszkańcy puszcz. Bank już od 16 lat realizuje program pomocy rodzimym żubrom.

Wspólna inicjatywa na rzecz zwierząt

W celu dotarcia do jak największej liczby zwierzaków w potrzebie, Pekao S.A. łączy siły z Fundacją PZU i Alior Bankiem - działając w ramach Grupy PZU. Współpracujące ze sobą instytucje przekazały ponad pół miliona złotych 60 schroniskom w całej Polsce.

Zebrane pieniądze posłużą zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb ośrodków dających schronienie zwierzętom. A te, często porzucone w złej kondycji fizycznej i psychicznej, potrzebują nie tylko właściwego odżywiania, ale również odpowiednich leków, szczepionek i zabiegów weterynaryjnych, które postawią je na nogi.

Dopiero wtedy zwierzęta będą miały szansę na upragnioną adopcję. Aby znalazły nowych właścicieli, trzeba dotrzeć do potencjalnych zainteresowanych, dlatego wolontariusze prowadzą szeroko zakrojoną akcję informacyjną na temat sposobów i możliwości adopcji. Starają się z nią dotrzeć przede wszystkim do młodych ludzi, dlatego ze swoim przesłaniem odwiedzają szkoły i przedszkola.

Dla przykładu przed świętami Bożego Narodzenia wolontariusze z Grupy PZU zorganizowali wizytę przedszkolaków w schronisku w Puławach. Tam najmłodsi mieli okazję wyprowadzić psy na spacer i dowiedziały się, w jaki sposób się o nie troszczyć. To jedyna słuszna droga, bo uświadamianie kolejnym pokoleniom, że zwierzęta to nie zabawki, może pozwolić w przyszłości ograniczyć problem porzuconych czworonogów.

Materiał oryginalny: Wolontariusze Pekao S.A. ruszają na pomoc zwierzętom - Dziennik Bałtycki

Dodaj ogłoszenie