Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wójt przeciwko systemowi

(r)
Henryk Kozłowski, wójt gminy Czerwonka, uczestniczył w zjeździe członków społecznego ruchu na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, który odbył się 27 marca we Włocławku. Wójt Czerwonki od roku działa w ruchu JOW.

- Przystąpiłem do ruchu, bo jak wielu innych samorządowców mam dosyć panującego od lat bałaganu legislacyjnego, afer politycznych i gospodarczych, beztroski i braku odpowiedzialności parlamentarzystów i zrzucania coraz większych obowiązków na barki samorządów - argumentuje swój udział w ruchu Henryk Kozłowski. - Szansą dla Polski jest zmiana systemu parlamentarnego, odpolitycznienie Sejmu i Senatu, odejście od wyborów partyjnych. Taką szansę daje wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych - uważa wójt.
Obecna ordynacja wyborcza, zdaniem Henryka Kozłowskiego i sygnatariuszy ruchu JOW, łamie prawo konstytucyjne, pozbawia bowiem zwykłych obywateli gwarantowanego konstytucją biernego prawa wyborczego. Do parlamentu startować można tylko z list partyjnych, a i tak wyborcy nie mają wpływu na efekt wyborów. Jeżeli nawet głosują na znanych sobie kandydatów z określonych partii, do parlamentu wchodzą przeważnie partyjni liderzy.
- Zwycięskie partie zawiązują potem koalicje, upolityczniając parlament. Jest to system partiokratyczny, nie demokratyczny. Rządzą w nim interesy partii, a zwłaszcza ich liderów, a nie interesy społeczne. Ten system destabilizuje państwo, generuje korupcję polityczną, zwalnia posłów od odpowiedzialności wobec wyborców, bowiem służą oni swoim partiom, a nie wyborcom - twierdzi wójt Kozłowski.
System jednomandatowych okręgów wyborczych wprowadzałby około 460 okręgów wyborczych. Z każdego okręgu miałby być wybierany jeden poseł - nie z listy partyjnej, lecz z prawdziwego, społecznego poparcia w wyborach większościowych, tak jak to miało miejsce podczas ostatnich wyborów samorządowych, gdy w bezpośrednich wyborach największą liczbą głosów wyłoniono wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (w ponad 70 proc. wybranych spoza list partyjnych). W niewielkich stosunkowo okręgach byłaby szansa wyboru przedstawicieli, którzy cieszą się rzeczywistym szacunkiem mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki