Wójt gminy Wąsewo: W tym roku nie wzrosną opłaty za śmieci

Mieczysław Bubrzycki
youtube
Udostępnij:
To ważna informacja dla mieszkańców. Nie zapłacą więcej za śmieci, ale...

5 lutego, w Wąsewie, zebrała się Rada Gminy.

Obrady odbywały się w innej scenerii, bo inaczej ustawiono stoły w sali konferencyjnej, a na nich pojawiły się zestawy mikrofonów dających także możliwość głosowania, które gmina zakupiła za 40 tys. zł.

To efekt nowych przepisów, które nakazują także przeprowadzanie bezpośrednich transmisji z obrad.

Kredyt na drogę

Radni podjęli uchwałę o zaciągnięciu przez gminę ponad 0,5 mln zł kredytu na wyprzedzające sfinansowanie budowy drogi Rynek – Modlinek. Inwestycja ma być dofinansowana ze środków zewnętrznych taką właśnie kwotą i kredyt zostanie spłacony po zakończeniu budowy i otrzymaniu dotacji.

Radni na wniosek wójta zmienili niedawno uchwalony budżet. Gmina dysponuje skromnymi pieniędzmi, więc każdy wzrost dochodów jest na wagę złota. Do dochodów dopisano 439 tys. zł jako większy udział w podatku dochodowym od osób fizycznych, o prawie 50 tys. zł większe mają być dochody z tytułu sprzedaży wody i odprowadzania ścieków.

Większe wydatki, większy deficyt

Wydatki też wzrosną, bardziej niż dochody i dlatego wyższy o 180 tys. zł będzie deficyt. Więcej o 550 tys. zł zaplanowano na modernizację stacji uzdatniania wody w Wąsewie. Ogłoszono już trzeci przetarg, w poprzednich oferenci proponowali kwoty znacznie przekraczające kosztorys inwestycji.

O 116 tys. zł wzrosną wydatki na płace, bo pracownicy urzędu dostaną podwyżki w wysokości 5 – 6 proc.

Śmieci drożej, ale nie dla mieszkańców

O 25 tys. zł wzrosną też roczne wydatki gminy z tytułu wywozu odpadów. Robi to ZGK z Ostrowi Mazowieckiej, który wystąpił o podniesienie kosztów tej usługi o 50 tys. zł rocznie. Osiągnięto jednak kompromis, stąd kwota o połowę niższa.

W tym roku nie będzie jednak podwyżki opłat za śmieci – zapewnił wójt gminy Rafał Kowalczyk. - Chcielibyśmy, aby w roku 2020 wywozem zajmowała się ta sama firma, bo jesteśmy z niej zadowoleni, ale już wiadomo że mieszkańcy będą musieli bardziej przyłożyć się do segregacji. Obecnie na posesji są dwa pojemniki, ale będzie ich więcej.

To jednak w sumie dobra informacja dla mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie