MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko wycina drzewa

(mb)
Także wojsko musi mieć zgodę na wycinanie drzew. 24 marca mieszkanka Komorowa k. Ostrowi Mazowieckiej poinformowała redakcję, że wojsko wycina drzewa.

- Dwa lata temu po takiej wycince na ziemi leżały martwe pisklęta, bo wycinano drzewa z gniazdami ptaków, które były w okresie lęgu - powiedziała nam. - Wycięte drzewa były w pobliżu przedszkola i na te martwe ptaszki patrzyły dzieci. Boję się, że teraz powtórzy się to samo. Ponadto nie wiem, czy wojsko ma zgodę na wycinanie drzew?
Czytelniczka ma na myśli drzewa rosnące tuż przy głównej drodze, blisko ogrodzenia jednostki, naprzeciw przedszkola.
W Urzędzie Gminy w Ostrowi Mazowieckiej powiedziano nam, że w tym roku nie wydawano jednostce w Komorowie żadnej decyzji na wycinkę drzew. W jednostce informują, że pozwolenie na wycinkę drzew ostatnio wycinanych - przy głównej alei - uzyskali w lipcu ub. roku. Decyzja ta opiewa na 23 topole, 4 sosny, osikę, akację i brzozę. Powodem wydania decyzji był zły stan zdrowotny drzew.
- Decyzja o wycince drzew nie określa terminu, w którym należy to zrobić - wyjaśnia Bożena Szostak z Urzędu Gminy w Ostrowi Mazowieckiej.
- Wycinaliśmy dopiero teraz, bo obok przebiega linia energetyczna i jej rozpięcie to kosztowna rzecz, a dopiero teraz dostaliśmy na to pieniądze - powiedzieli nam w jednostce.
Ani decyzja, ani wniosek wojska o wycinkę drzew, nie zawierają dokładnego szkicu, na którym byłaby zaznaczona ich lokalizacja.
- Od kilku miesięcy wykonujemy już szkice, które są załącznikiem do decyzji zezwalającej na wycięcie drzew - zapewnia Bożena Szostak. - Na podstawie takiego szkicu można zlokalizować drzewa.
Wśród drzew wyciętych 24 marca - obok kilku topoli - jest klon jesionolistny. Też rósł przy głównej drodze. Na to drzewo wojsko nie miało decyzji. Natomiast drzewo to wymienione jest w faksie przesłanym z jednostki wojskowej do Urzędu Gminy. Dowódca garnizonu płk Ryszard Kołacz wymienia tam 4 drzewa, które zostały połamane w czasie silnych wiatrów 21 i 22 marca - wśród nich jest ten klon.
To drzewo wycięto 24 marca; pismo, które informuje o wiatrołomach, nosi datę 23 marca, ale wysłano je faksem 25 marca o godz. 12.43 - w dwie godziny po tym, jak dowódca dowiedział się, że interesujemy się wyciętymi drzewami.
Czy można więc mówić o tym, że drzewo zostało wycięte zgodnie z prawem?
- Ustawa o ochronie środowiska nie reguluje szczegółowo takich spraw, jak wycinka wiatrołomów - mówi Bożena Szostak. - Określa ona ogólne zasady postępowania przy zamiarze wycinki drzew. Zwyczajowo przyjmuje się, że w przypadku silnych wiatrów, gdy właściciel posesji musi wyciąć drzewa połamane przez wichurę, wystarczy zgłoszenie tego faktu. Wojsko to zrobiło.
H
Jaka pora jest najlepsza do wycinania drzew? Kiedy wycinając drzewa nie szkodzimy gnieżdżącym się na nich ptakom?
- Obowiązuje zakaz usuwania gniazd ptasich, także z drzew, w okresie od 1 września do końca lutego, co wynika z art. 27b ust. 2 ustawy o ochronie przyrody - powiedziała nam Irena Mazur z oddziału środowiska i rolnictwa Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce. - Gmina, która wydaje decyzję o wycince drzew, może nałożyć na właściciela posesji dodatkowe warunki, także dotyczące gniazd ptasich. Może więc także zakazać ich wycinki w okresie lęgowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki