MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda uznał, że ostrowska rada seniorów została powołana wbrew prawu

Mieczyslaw Bubrzycki
Wojewoda orzekł, że burmistrz Krzyżanowski złamał prawo
Wojewoda orzekł, że burmistrz Krzyżanowski złamał prawo M. Bubrzycki
Jesienią burmistrz powołał Ostrowską Radę Seniorów, ale nie miał do tego podstaw prawnych, co ostatnio stwierdził wojewoda

Na rok przed wyborami samorządowymi burmistrz Władysław Krzyżanowski postanowił powołać Ostrowską Radę Seniorów. Zrobił to 18 października 2012 roku, wydając odpowiednie zarządzenie w tej sprawie. W skład rady weszło 15 mieszkańców miasta, wybranych przez burmistrza. On też wkrótce zwołał pierwsze posiedzenie rady, na którym wybrano przewodniczącego.

Przewodniczący rady miasta stwierdził, że radę powołano wbrew prawu i skierował w tej sprawie pismo do wojewody. Do ratusza dotarło właśnie rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, który stwierdza nieważność zarządzenia burmistrza w sprawie powołania Ostrowskiej Rady Seniorów.

Jak ocenia wojewoda, burmistrz nie posiadał ustawowych kompetencji do powołania rady seniorów. Dopuszcza to ustawa z 11 października 2013 roku zmieniająca ustawę o samorządzie gminnym, ale weszła ona w życie 30 listopada, a więc prawie półtora miesiąca po wydaniu zarządzenia.

Ponadto z nowych zapisów w ustawie wynika, że radę seniorów powołuje rada gminy - z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych środowisk. Burmistrz nie ma do tego prawa.

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody unieważniające zarządzenie burmistrza oznacza, że burmistrz w istotny sposób naruszył prawo.

Więcej przeczytasz w najbliższym papierowym wydaniu TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki