Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojciech Jarząbek: Sąsiedzie, nie przyczyniaj się do powstawania smogu

Wojciech Jarząbek
Niestety, ale kontrole i wystawianie mandatów osobom zatruwającym atmosferę wydają się być koniecznym elementem każdego programu eliminacji smogu, który zabija.

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywołuje dolegliwości m.in. układu oddechowego. Ludzie częściej chorują lub mają objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), astmy, a także zakażeń układu oddechowego. To także wzrost ryzyka zawału serca, udaru mózgu i zgonu z powodu niewydolności serca.

Jak można przeczytać na stronie polskialarmsmogowy.pl, dzieci, których matki w czasie ciąży narażone były na wyższe stężenia zanieczyszczeń powietrza, wypadają gorzej w testach inteligencji. Mają również większe problemy z pamięcią, uwagą i koncentracją, wyższy poziom niepokoju, a także częściej wykazują zachowania depresyjne niż dzieci matek oddychających czystszym powietrzem.

Najdrobniejsze cząstki pyłu zawieszonego przenikają z płuc do krwiobiegu, a następnie do różnych narządów, w tym mózgu, gdzie ich obecność może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego oraz do różnorodnych zmian o charakterze degeneracyjnym, w tym zmian podobnych do obserwowanych w chorobie Alzheimera.

A to jeszcze nie wszystko na temat szkodliwości smogu, a tym bardziej trujących wyziewów ze spalania plastików, styropianu i innych odpadów, które niestety trafiają za sprawą ludzi pozbawionych wyobraźni do pieca. Oto więc mały poradnik, jak możemy temu przeciwdziałać my sami: Jeżeli podejrzewamy, że w gospodarstwie domowym spalane są śmieci dzwonimy do straży miejskiej i zawiadamiamy o podejrzeniu popełnienia wykroczenia polegającego na spalaniu odpadów, podając miejsce i czas zdarzenia.

Koniecznie zgłaszamy wykroczenie, a nie sam fakt spalania śmieci, bo wtedy straż miejska jest zobowiązana przeprowadzić czynności wyjaśniające i w razie potwierdzenia faktu popełnienia wykroczenia ukarania sprawcy. Strażnicy miejscy mają prawo wejścia na posesję prywatną w godzinach od 6.00 do 22.00, a tam, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, przez całą dobę. Co ważne, osoba, która udaremniania lub utrudniania wykonanie takiej czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Mówię więc do tych, którzy jeszcze nie mają świadomości, że robić tego nie wolno: Ostrzegam sąsiedzie, nie truj!

Wojciech Jarząbek - ekolog, szef ostrołęckiego stowarzyszenia Ekomena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki