Wnioski 500 plus i 300 zł na ucznia: Można je składać od 1 lipca. Pamiętaj o wnioskach Dobry Start oraz Rodzina 500 plus

redakcja TO
123rf
Rodzice uczniów ponownie mogą ubiegać się o dofinansowanie do wyprawki szkolnej pod tytułem "Dobry Start". Ta wypłata w będzie jednorazowa, na uczniów do 20 roku życia i nie zależy od dochodów rodziców. Wnioski przez internet można składać już od 1 lipca, a papierowe - od 1 sierpnia. Można też składać wnioski o 500 plus na pierwsze dziecko

300 plus, czyli świadczenie „Dobry Start” w wysokości 300 zł raz w roku (jednorazowo) przysługuje w związku z rozpoczęciem przez dziecko roku szkolnego :

 • rodzicom,
 • opiekunom faktycznym,
 • opiekunom prawnym,
 • rodzinom zastępczym,
 • osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka,
 • dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych,
 • dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych,
 • osobom uczącym się (pełnoletnia osoba ucząca się w szkole, niepozostająca na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony oraz osoba usamodzielniana, o której mowa w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej).

Świadczenie „Dobry start” przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego w szkole podstawowej, dotychczasowym gimnazjum, szkole ponadpodstawowej i dotychczasowej szkole ponadgimnazjalnej, z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych, szkole artystycznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym, ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym do ukończenia:

 • przez dziecko lub osobę uczącą się 20. roku życia (także w przypadku ukończenia 20. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20 rok życia);
 • przez dziecko lub osobę uczącą się 24. roku życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności (także w przypadku ukończenia 24. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 24. rok życia).

Kto nie dostanie 300 plus

Świadczenie „Dobry Start” nie przysługuje na dziecko uczęszczające do przedszkola, w tym na dziecko realizujące roczne przygotowanie przedszkolne („tzw. zerówka”) w szkole podstawowej, a także w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek o świadczenie 300 plus

Wniosek będzie można składać już od 1 lipca 2019 online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl, za pośrednictwem ePUAP, jak i platformy PUE ZUS oraz przez bankowość elektroniczną, a tradycyjną – od 1 sierpnia 2019 r. w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce ul. Gen. J. Hallera 12, pokój numer 6 (sala obsługi interesantów).

Wzór wniosku dostępny na stronie internetowej ostrołęckiego MOPR (w BIP)

Ważne terminy

W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

Uwaga!

Wniosek należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada.

Świadczenie „Dobry Start” jest zwolnione od podatku. Nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.

Informacje dotyczące programu Dobry Start 300+ w Ostrołęce będą zamieszczane na stronach Urzędu Miasta Ostrołęki oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce w zakładce Nasza działalność/Dziecko i Rodzina/Program DOBRY START.
Szczegółowe informacje dotyczące programu Rodzina 500+ dostępne są na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak złożyć wniosek online na Dobry Start

Droga elektroniczną wniosek na 500 plus, jak i na świadczenie "Dobry Start", wysłać można na dwa sposoby:

 • przez Emp@tię, portal Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wystarczy zalogować się do portalu poprzez profil zaufany czy z pomocą e-dowodu.
 • poprzez bankowość elektroniczną. Rodzice, którzy mają konta bankowe w takich instytucjach jak: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości oraz zrzeszone banki spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Getin Noble Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, PKO Bank Polski , SGB-Bank.

Niektóre banki nawet mają specjalne propozycję dla rodziców, którzy złożą wniosek o świadczenie na dziecko przez ich bankowość elektroniczną.

Co ciekawe, jeśli dziecko jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców — każdy z nich może złożyć wniosek i dostać połowę pieniędzy na dziecko, czyli po 150 zł.

Do kiedy można składać wniosek o 300 plus na ucznia?

Wnioski online można składać od 1 lipca do 30 listopada — jeśli składasz wniosek przez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.
Papierowe wnioski przyjmują od 1 sierpnia do 30 listopada.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie