Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Witaj nowa szkoło

AM
Rozpoczęcie roku w Szkole Podstawowej nr 3
Rozpoczęcie roku w Szkole Podstawowej nr 3 A Mierzwiński
Po ponad dwumiesięcznym wakacyjnym wypoczynku szkolne budynki ponownie wypełniły się dziećmi i młodzieżą rozpoczynającymi nowy rok szkolny.

W miejskich jednostkach oświatowych Ostrowi do nauki przystąpiło 3722 uczniów, z czego w czterech gimnazjach - 1129, w czterech podstawówkach - 2000, oraz 593 przedszkolaków. W liceach, technikach, zawodówkach oraz innych placówkach administrowanych przez powiat, szkolne progi przekroczyło 4165 uczniów. Najwięcej, bo 1046 w Zespole Szkół nr 1 przy ulicy Rubinkowskiego, 843 w ZS w Małkini, 767 w LO im. Mikołaja Kopernika, 726 w ZS nr 2 i 671 w ZSCKP w Lubiejewie, a także 76 w Zespole Szkół Specjalnych i 40 w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zuzeli.
Uczniów pierwszych klas "Kopernika" czekają zmiany w porównaniu z ubiegłymi latami. Zamiast dotychczasowych profili nauczania, na przykład biologiczno-chemicznych czy matematyczno - informatycznych, wprowadzono klasy: politechniczne (rozszerzony zakres nauczania z matematyki, informatyki i fizyki), medyczne (biologia, chemia, fizyka), przyrodnicze (biologia, chemia, geografia), humanistyczne (polski, historia, wiedza o społeczeństwie) i lingwistyczno-humanistyczne (język angielski, historia). Zmiany nie polegają jednak wyłącznie na samym nazewnictwie. Wszystkie klasy pierwsze, niezależnie od profilu, będą miały tyle samo godzin nauki z poszczególnych przedmiotów. Zróżnicowanie w zależności od wybranego kierunku nastąpi dopiero w klasach drugich i trzecich. Ma to dać czas na dokonanie ewentualnej zmiany wybranego przez ucznia kierunku nauczania. Poza tym szkoła przygotowuje się do wprowadzenia dwóch projektów finansowanych z funduszy unijnych. Jednym jest Komenius polegający na nawiązaniu współpracy ze szkołą w Niemczech, wymianie uczniów (przynajmniej 10 osób na minimum 2 tygodnie) w celu zapoznania się z systemami kształcenia oraz określenia wpływu kultury amerykańskiej na młodzież. Drugi program to "szkoła marzeń" polegający na wyrównywaniu szans młodzieży wiejskiej poprzez zwiększenie liczby zajęć z niektórych przedmiotów, dodatkowe koła zainteresowań, wycieczki, zajęcia rozwojowe, dostęp do Internetu itp. Nauczyciele pracowali nad jego opracowaniem przez całe wakacje aby zdążyć ze złożeniem go do 5 września.
Istotną nowość wprowadzono także w ZS CKP w Lubiejewie gdzie powstało zaoczne technikum rolnicze po zawodówce. Jest ono przeznaczone dla osób, które zamierzają zdobyć uprawnienia rolnicze niezbędne obecnie przy przejmowaniu gospodarstw rolnych, a także korzystaniu z różnego rodzaju pomocy i dotacji z Unii. Są w nim jeszcze wolne miejsca i dyrektor Tadeusz Budzisz zaprasza do skorzystania z takiej okazji, tym bardziej, że nauka jest bezpłatna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki