Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosną alergie atakują. Przeczytaj, jak przed nimi uchronić dzieci

Iza Wysocka
Wojciech Jakowicki, lekarz pulmonolog
Wojciech Jakowicki, lekarz pulmonolog
Badania wykazały, że częstotliwość występowania alergii u dzieci do 5 roku życia w ciągu ostatnich dziesięciu lat podwoiła się.

O rady i wskazówki dla rodziców dzieci z alergiami poprosiliśmy Wojciecha Jakowickiego, lekarza pulmonologa z wieloletnim doświadczeniem alergologicznym.
- Alergie to bardzo szeroki problem - mówi dr Jakowicki. - Warto zwrócić uwagę na alergeny reagujące krzyżowo. Do reakcji krzyżowych dochodzi pomiędzy pyłkami a pokarmami. Jeśli jest ktoś uczulony na brzozę, to jest wielce prawdopodobne, że będzie miał też alergię na jabłko. Lista alergenów reagujących krzyżowo jest bardzo długa. Warto zapoznać się z tabelkami.
Wiosna to czas, kiedy rośliny rozpoczynają pylenie. Tych, które wywołują uczulenia, jest wiele.
- Sezon rozpoczyna leszczyna, olcha, brzoza - wymienia alergolog Jakowicki. - Następne to topola, jesion, dąb. Królowymi alergii są brzoza i olcha. Te rośliny pylą wiosną. Po krótkiej przerwie, latem zaczynają pylić trawy, w tym zboża. To okres, który rozpoczyna się pod koniec maja i trwa do połowy lipca, a nawet do końca sierpnia. W połowie wakacji zaczyna się też naturalne pylenie pleśni, które ciągnie się do wczesnej jesieni. Mamy też alergeny całoroczne, których aktywność zmniejsza się i zwiększa sezonowo. To roztocza kurzu.
Kiedy do lekarza?
Wiele osób (również dzieci) uskarża się wiosną na kaszel, katar. Powstaje pytanie jak odróżnić zwykłe przeziębienie od alergii.
- Jeżeli przeziębienie przeciąga się w czasie na kolejne tygodnie, wzmożone kichanie wywołuje ogólną wesołość otoczenia, ale ogólne samopoczucie jest dobre, to jest to znak, że może być to alergia - wskazuje nasz rozmówca i dodaje, że rozpoznanie alergii u dziecka wcale nie jest proste.
- Im dziecko młodsze, tym rozpoznanie alergii jest trudniejsze - przyznaje dr Jakowicki. - Wykonanie badań może nieść informacje, które nie są do końca pewne. Włączanie leków może być ograniczone wiekiem dziecka. Zagadnienie jest kłopotliwe. Na pewno jeśli są problemy, które mają charakter przewlekły, a równocześnie nie wskazują na infekcję i stan ogólny dziecka jest dobry, wtedy można podejrzewać że jest to alergia.
Do lekarza warto się udać wtedy, kiedy przewlekły kaszel powstaje jak gdyby bez powodu, po wysiłku, w nocy wczasie snu.
- Rozwojowi astmy może sprzyjać również alergiczny nieżyt nosa - mówi Wojciech Jako_wicki. - Jeżeli dziecko go ma, to rozwój astmy w przyszłości jest aż 9-krotnie bardziej prawdopodobny. Lepiej więc go nie lekceważyć. Szczególnie jeśli jest to katar przewlekły.
Pytamy, skąd w ogóle biorą się tak powszechne teraz uczulenia.
- Główna przyczyna leży w genetyce - zaznacza dr Jakowicki. - Upatruje się tutaj jako sprawców rodziców, a nawet dziadków. Innym czynnikiem jest styl życia i środowisko, a szczególnie jego zanieczyszczenie. Inną kwestią są czynniki infekcyjne. W przeszłości, w gorszych warunkach, organizm przechodził infekcje. Obecnie stan ogólny życia się poprawił. Organizm niejako "z braku zajęcia" zaczyna coś wymyślać. Rozwija się mechanizm alergii. Dziwnie to brzmi, aczkolwiek znajduje to potwierdzenie w praktyce.
Żyjmy w czystości bez papierosów
Czy można ustrzec dziecko przed alergią?
- Tak, ale częściowo - mówi dr Jakowicki. - Bo przed genetyką nie uciekniemy. Jeżeli choruje dwoje rodziców na tę samą postać choroby alergicznej, to ryzyko wystąpienia alergii u dziecka sięga aż 70 procent. Natomiast mamy możliwości, wynikające z naszych zachowań. Absolutnie nie należy palić papierosów przy dzieciach. Bierne palenie jest gorsze od czynnego. Należy unikać zanieczyszczonego powietrza. Jednym z czynników sprzyjających powstawaniu alergii są elementy spalin silników dieslowskich, które tworzą aerozole, a my je wdychamy. One mogą powodować reakcje alergiczne. Ważne jest też środowisko domowe - jeżeli żyjemy w bałaganie, kurzu i zapleśniałym, zawilgoconym mieszkaniu, to na pewno mamy sytuacje gorszą niż osoby żyjące w czystości - zaznacza nasza rozmówca.

Cały, obszerny artykuł przeczytasz w papierowym wydaniu TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki