MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiedzą, gdzie można pływać i jak ratować tonącego

archiwum MP3
Najmłodsi zostali przeszkoleni przez ratownika
Wiedzą, gdzie można pływać i jak ratować tonącego
archiwum MP3

(fot. archiwum MP3)

We wtorek, 22 maja do Miejskiego Przedszkola nr 3 zawitał Piotr Kania - pracownik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a zarazem ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego. Wizyta była związana z przeprowadzaną przez MOSiR akcją pt. ,,Bezpieczne lato nad wodą".

Najpierw maluchy obejrzały prezentację multimedialną i wysłuchały zaleceń ratownika, co do wyboru bezpiecznego miejsca do kąpieli i sposobu pływania. Piotr Kania instruował też, jak zabezpieczyć się przed utonięciem i mówił dzieciom, że zawsze należy bawić się w wodzie w obecności osób dorosłych lub ratownika. Przedszkolaki poznały znaki bezpieczeństwa (zakaz kąpieli, zakaz skoków do wody) i zobaczyły, jak w bezpieczny sposób ratować tonącego.

Piotr Kania przybliżył też małym słuchaczom obowiązki, które należą do ratownika i przekonywał, że nie można bać się prosić o pomoc, bo ta prośba może ocalić czyjeś zdrowie, a nawet życie. Przypomniał też ogólnodostępny numer służb ratowniczych (112) i nauczył dzieci ogólnopolskiego numeru ratunkowego WOPR (601100100). Zadzwonienie na ten numer pozwala ratownikom szybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia i więcej akcji ratunkowych kończy się powodzeniem. Gość pokazał też przedszkolakom, jak funkcjonują niektóre przyrządy ratownicze, np.: rzutka ratunkowa i koło ratunkowe, tłumaczył dlaczego warto mieć ze sobą kapok.

Piotr Kania przekazał dzieciom wiele przydatnych informacji, a za pomocą pytań sprawdzał, czy wiedza ta została przyswojona. Na zakończenie spotkania gość zaprosił wszystkie dzieci do udziału w konkursie plastycznym na temat bezpieczeństwa nad wodą.

- Dziękujemy Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji za pomysł promowania akcji ,,Bezpieczne lato nad wodą" - mówiła w imieniu swoim i całego przedszkola nauczycielka Jadwiga Marczak. - A panu Piotrowi Kani dziękujemy za dostosowaną do wieku i możliwości dzieci prezentację i zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym. Na pewno weźmiemy w nim udział.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki