Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wiedza dla aktywnych

(as, mch)
Stowarzyszenie BORIS i Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej pragnie zaktywizować lokalne środowiska.

8 października trenerzy Stowarzyszenia BORIS spotkali się z ponad trzydziestoosobową grupą przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń, organizacji, instytucji i związków działających w powiecie przasnyskim.
Do końca lat 80. organizacje pozarządowe nie mogły swobodnie powstawać, ponieważ każdorazowo były powoływane specjalną ustawą sejmową np. PCK czy Polski Związek Łowiecki, które działały tylkodlatego, że państwo im pozwoliło działać. Od 1989 roku obowiązuje ustawa o stowarzyszeniach i każdy obywatel może założyć własną organizację pozarządową, która realizuje cele społecznie użyteczne. Obywatele nie musza już czekać, aż państwo rozwiąże za nas ich problemy. Organizacje pozarządowe są wyraźnym wskaźnikiem, że dane państwo czy społeczeństwo jest demokratyczne i swobodnie działające. Ale ile jest organizacji pozarządowych? - trudno określić. - Na całym Mazowszu zarejestrowanych jest około 25 procent wszystkich organizacji w Polsce, w dużej części skupionych w Warszawie, na powiat przasnyski przypada około 30 organizacji pozarządowych - liczył Zbigniew Wejcman dyrektor Stowarzyszenia Boris. - Spotkanie, które odbyło się w sali konferencyjnej starostwa powiatowego w Przasnyszu jest pierwszym z sześciu zaplanowanych. Wszystkie szkolenia prowadzone będą przez trenerów Stowarzyszenia BORIS, a udział w szkoleniach jest bezpłatny. Zainteresowane osoby proszone są o zgłaszanie swojego uczestnictwa pod numer telefonu (0-22) 838-26-72 (siedziba stowarzyszenie BORIS) albo (0-29) 756-45-93 (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przasnyszu). Celem tych spotkań jest przede wszystkim podniesienie jakości usług świadczonych przez działające już organizacje, zaktywizowanie i zintegrowanie instytucji zajmujących się problematyką społeczną, pomoc w pozyskiwaniu dotacji, podniesienie skuteczności ich działań we współpracy z lokalnym samorządem oraz wzmocnienia wzajemnych powiązań organizacji z władzami.

BORIS czyli Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych powstało przed 10 laty, jako pierwsza w kraju organizacja wspierająca rozwój sektora pozarządowego jako centrum wsparcia dla organizacji poprzez udzielanie informacji, pomoc w utworzeniu stowarzyszeń i organizacji pozarządowych i wspieranie istniejących w zarządzaniu i pozyskiwaniu funduszy. Od 1994 roku BORIS rozpoczął aktywne działania w kierunku łączenia organizacyjnego i prawnego działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe i samorządy. BORIS pomaga również w nawiązywaniu koalicji, porozumień, grup wsparcia i wyłanianiu liderów organizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki