Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Więcej wydatków niż dochodów

(ar)
Rada Gminy Ostrów Mazowiecka na sesji 10 stycznia uchwaliła, przy dwóch głosach wstrzymujących się, budżet na 2004 rok. Dochody zaplanowano na 16,58 mln złotych (o 3,8 proc. mniejsze niż w roku ubiegłym), wydatki na 17,85 mln złotych (o 1,8 proc. wyższe w stosunku do ubiegłego roku). Deficyt zostanie pokryty z kredytu i preferencyjnych pożyczek.

- W ubiegłym roku mieliśmy większą subwencję ogólną, otrzymaliśmy także 900 tys. zł z funduszy SAPARD, co podbudowało nasze inwestycje - wyjaśnia obniżkę dochodów wójt gminy Waldemar Brzostek.
Największym wydatkiem jest utrzymanie oświaty - 18 placówek oświatowych kosztować będzie w tym roku 9,3 mln zł, z czego 2,3 mln zł musi dołożyć gmina.
Na inwestycje radni przeznaczyli co piątą złotówkę - 21 proc. budżetu, czyli 3,8 mln złotych. Opieka społeczna otrzyma 1,2 mln złotych; o 1 proc. więcej - 1,4 mln zł będzie kosztowało utrzymanie administracji, 2 proc. więcej - 100.425 zł dostanie na obsługę Rada Gminy.
Najważniejsze zaplanowane na ten rok inwestycje to budowa stacji uzdatniania wody w Lubiejewie (przewidziana na 2 lata, koszt ok. 1 mln 300 tys. zł), która umożliwi zaopatrzenie w wodę Komorowa, Lubiejewa, Stoku, a w przyszłości, po wybudowaniu wodociągów, wsi: Zakrzewek, Budy-Grudzie, Pałapus. W tym roku wodociąg budowany będzie we wsiach Guty-Bujno i Prosienica.
W inwestycjach drogowych zaplanowano budowę dróg: Stara Grabownica-Nowa Grabownica, Przyjmy Sadzawki, Sulęcin Kolonia.
Największą inwestycją oświatową w tym roku będzie dokończenie budowy gimnazjum z salą gimnastyczną w Nagoszewie. Przewidziany koszt - 2 mln złotych (w tym 450 tys. z Urzędu Marszałkowskiego), termin oddania do użytku - 1 września 2004 r.
Radni przeznaczyli także pieniądze na modernizację kotłowni w Szkole Podstawowej w Dybkach (w znacznej mierze dofinansowanej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska) i na remont dachu Szkoły Podstawowej w Jelonkach.
W zadaniach inwestycyjnych umieszczono także modernizację oświetlenia na terenie gminy. Od 1 stycznia gminy nie otrzymują refundacji kosztów oświetlenia, szukają więc możliwości ich obniżenia.
Co udało się zrobić gminie w minionym roku?
Do głównych inwestycji należały budowa drogi w Wiśniewie i 13 km wodociągu z 97 przyłączami w Sielcu. Oba zadania zrealizowano przy wsparciu SAPARD - droga została dofinansowana z pieniędzy sapardowskich w 49 proc., a wodociąg w 71 proc.
Z własnych pieniędzy gmina zmodernizowała drogi Jelonki-Zalesie i Dybki-Grabniak. Rozpoczęto też budowę gimnazjum z pełnowymiarową halą w Nagoszewie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki