MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej ofert pracy w tych branżach. Pracownicy nie muszą martwić się o etat

PAP
Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Usługi, budowlanka i sektory związane z pracą fizyczną - w tych branżach przybyło ofert pracy w lipcu. Co może być zaskakujące, gorsze wskaźniki odnotowano dla niektórych zawodów inżynieryjnych i związanych z IT
Usługi, budowlanka i sektory związane z pracą fizyczną - w tych branżach przybyło ofert pracy w lipcu. Co może być zaskakujące, gorsze wskaźniki odnotowano dla niektórych zawodów inżynieryjnych i związanych z IT 123 rf
W lipcu najwięcej nowych ofert pracy przybyło w usługach. W tej branży liczba wakatów – z wyjątkiem lutego – rośnie od początku roku, a w ostatnich miesiącach tempo tego wzrostu było stosunkowo duże - wynika z najnowszego Barometru Ofert Pracy. Systematycznie rośnie też liczba propozycji dla pracowników fizycznych. Co ciekawe, spadła liczba ofert dla pracujących w zawodach inżynieryjnych i wymagających wykształcenia ścisłego.

Spis treści

W lipcu wzrosła liczba ofert pracy. Więcej propozycji zatrudnienia odnotowano w połowie polskich województw - wynika z Barometru Ofert Pracy, przygotowanego przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Wskaźnik, mówiący o zmianie liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, wyniósł w lipcu w Polsce 259,8 pkt., co oznacza wzrost o 1,1 pkt. wobec czerwca. To już drugi z rzędu oraz szósty w ciągu bieżącego roku wzrost wartości wskaźnika. W ciągu całego 2024 r. jedynie w maju wakatów nieznacznie ubyło.

„W lipcu, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia notujemy w połowie województw. Ogólnie w województwach o wysokiej stopie bezrobocia wakatów ukazało się nieco więcej niż przed miesiącem, podczas gdy w większości województw o niskiej stopie bezrobocia ogłoszeń zatrudnienia nieznacznie ubyło” – wskazano w raporcie.

Wzrost liczby ofert pracy. W jakiej branży i w jakich regionach?

Autorzy opracowania podali, że relatywnie najwięcej nowych ogłoszeń o pracy w skali miesiąca przybyło w woj. kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim oraz zachodniopomorskim. Największe spadki wystąpiły w woj. wielkopolskim, lubelskim oraz podlaskim.

„Spośród szerokich grup zawodowych w lipcu relatywnie najwięcej nowych ogłoszeń zatrudnienia przybyło w usługach. Z wyjątkiem lutego, w którym liczba wakatów w niewielkim stopniu zmalała, liczba ogłoszeń o pracy w usługach sukcesywnie zwiększa się od początku roku. Co więcej, w ostatnich miesiącach tempo wzrostu liczby wakatów było stosunkowo duże. Na skutek trwającego ożywienia liczba wakatów w usługach wróciła do poziomu sprzed ubiegłorocznych spadków, ale utrzymuje się nieco poniżej wartości ze szczytu w 2022 r.” – czytanymy w raporcie.

Zgodnie z publikacją więcej niż przed miesiącem, choć nieznacznie, ofert pracy przybyło dla pracowników wykonujących prace fizyczne oraz dla absolwentów nauk społecznych lub prawnych. W pracach fizycznych liczba ogłoszeń zatrudnienia ustawicznie wzrasta od sześciu miesięcy.

W raporcie zaznaczono, że w samym lipcu wzrost liczby wakatów był najmniejszy od lutego br., choć mimo wszystko liczba ogłoszeń zatrudnienia dla tego typu pracowników po raz kolejny osiągnęła nowe historyczne maksimum.

W tych zawodach systematycznie spada liczba ofert pracy

"W grupie zawodów z zakresu nauk społecznych od stycznia notujemy wyhamowanie tendencji spadkowej, a liczba ogłaszanych ofert pracy oscyluje wokół zbliżonego poziomu. Spadek liczby ofert pracy w skali miesiąca wystąpił w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych. Liczba wakatów dla tego typu pracowników maleje od czterech miesięcy, choć skala redukcji nie jest duża” – wyjaśniono.

Autorzy raportu podali również, że w zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych w lipcu wzrost liczby ogłoszeń o pracy notowany był w połowie obserwowanych kategorii. Relatywnie najwięcej ofert pracy w skali miesiąca przybyło dla pracowników branży nieruchomości, działów związanych z zaopatrzeniem w organizacji oraz finansach.

Wśród ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych relatywnie najwięcej nowych ogłoszeń zatrudnienia przybyło dla przedstawicieli handlu internetowego, badań i rozwoju (R&D) oraz branży budowlanej.

„W handlu internetowym (...) notujemy wyraźne wyhamowanie tendencji spadkowej. Zbliżoną sytuację obserwujemy również dla ofert pracy z zakresu R&D. Po bardzo głębokich spadkach wakatów napływa od dwóch miesięcy. Dużo lepiej jest w branży budowlanej. Tutaj notujemy dalszy wzrost liczby wakatów, który występuje już od ponad roku. Wakatów w budowlance obecnie jest więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku” – stwierdzono w raporcie.

Największy spadek nowych ofert pracy widoczny był w przypadku administratorów systemów teleinformatycznych, pracowników działów związanych z ochroną i bezpieczeństwem pracy (BHP) oraz dla inżynierów.

„Dla zawodów związanych z administracją IT notujemy dalsze pogłębienie spadków koniunkturalnych. Wakatów ubywa od czterech miesięcy i to w stosunkowo szybkim tempie. Utrwalenie spadków koniunkturalnych notujemy również w ofertach pracy dla inżynierów. Wakatów w tej kategorii ofert pracy ubywa od czterech miesięcy. W przeciwieństwie do zawodów związanych z administracją, w programowaniu widzimy wyhamowanie spadków. Po bardzo mocnym zanurkowaniu liczba wakatów skierowanych do programistów oscyluje wokół zbliżonego poziomu od początku roku” – poinformowano w raporcie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki