Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wicepremier Piotr Gliński: rzeź Woli - jak wiele zbrodni II wojny światowej - wciąż niepoznana

OPRAC.:
Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
- Po pierwsze, to była zbrodnia wojenna o znamionach ludobójstwa. Po drugie, to była zbrodnia nieukarana, ze wszystkimi implikacjami tego słowa - powiedział Gliński.
- Po pierwsze, to była zbrodnia wojenna o znamionach ludobójstwa. Po drugie, to była zbrodnia nieukarana, ze wszystkimi implikacjami tego słowa - powiedział Gliński. fot. PAP/Piotr Nowak
Rzeź Woli to jedna z wielu zbrodni II wojny światowej, która mimo tylu lat i tylu instytucji, które się tym zajmowały, jest wciąż niepoznana - powiedział w czwartek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas otwarcia wystawy "Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha". Wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego jest wspólnym przedsięwzięciem tej placówki i Instytutu Pileckiego.

Wicepremier Gliński, wspominając o zbrodni dokonanej przez Niemców w pierwszych dniach sierpnia 1944 r., powiedział, że "to był straszny czas i straszna rzecz".

- Potrójnie straszna. Po pierwsze, to była zbrodnia wojenna o znamionach ludobójstwa. Po drugie, to była zbrodnia nieukarana, ze wszystkimi implikacjami tego słowa. Bo to są kolejne zbrodnie, kolejne niesprawiedliwości. To jest rzecz, która wymaga krzyku, protestu, a często jest związana z bezradnością. Historia nieukarania zbrodniarzy tego ludobójstwa jest, trzeba powiedzieć, niesamowicie pouczająca - w sensie oczywiście negatywnym i pozytywnym. To jest dowód na to, że nieukarana zbrodnia powoduje kolejne zbrodnie, kolejne niesprawiedliwości - powiedział wicepremier.

"Wiedza jest wciąż niepewna"

- Trzecią rzeczą, która jest też w jakimś sensie tragiczna - ale tutaj już mamy pewne światełko w tunelu - to jest kwestia naszej niewiedzy o tej zbrodni. To jest jedna z wielu zbrodni II wojny światowej - tak jak chociażby zbrodnia Intelligenzaktion, gdzie mimo tylu lat i tylu instytucji, które się tym zajmowały, naukowców, badaczy, którzy zrobili bardzo wiele - wciąż niepoznana. Niepoznana do tego stopnia, że możemy znaleźć dane, że zamordowano od 15 do 60 tys. osób. Wiedza jest wciąż niepewna - podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Podkreślał również, że "ta niewiedza to jest też coś, co jest spadkiem, który musimy nieść na naszych barkach, a jednocześnie musimy się temu przeciwstawiać". "Ta wystawa jest krokiem naprzód" - dodał.

Szef resortu kultury podziękował instytucjom, które "walczą z tą niewiedzą, z tą bezradnością i z tymi skutkami zaniechań". - Były zbrodnie, było ludobójstwo, a potem całe lata zaniechań. Oby tak w przyszłości nie było - zaznaczył.

Źródło: PAP

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wicepremier Piotr Gliński: rzeź Woli - jak wiele zbrodni II wojny światowej - wciąż niepoznana - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki