Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wesele Kurpiowskie w Kadzidle. Ślub autentycznej pary w kościele w Kadzidle. 19.06.2022. Zdjęcia

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
18 i 19 czerwca upływają w Kadzidle pod znakiem folkloru i zabawy.

Najważniejszym wydarzeniem Wesela Kurpiowskiego jest ślub w kościele i towarzyszące mu inscenizacje tradycyjnych obrzędów weselnych. W tym roku „tak” przed ołtarzem w kadzidlańskim kościele powiedziała sobie autentyczna para młoda: Anna Głowacka z Chudka i Krzysztof Gadomski z Kadzidła.

Przed nabożeństwem, w Zagrodzie Kurpiowskiej zaprezentowano pierwszą część inscenizacji weselnej, czyli wybiór do ślubu. Młodej parze i ich rodzicom towarzyszył w tym zespół „Kurpianka”. Następnie młoda para na czele barwnego i tłumnego korowodu przeszła do kadzidlańskiego kościoła, gdzie wzięli ślub. Proboszcz ksiądz kanonik Ryszard Kłosiński nie krył radości z faktu, że po raz kolejny udziela autentycznego ślubu, a nie jedynie uczestniczy w inscenizacji.

- Ach, co to był za ślub! – mówił już po nabożeństwie i udzieleniu błogosławieństwa młodej parze. – Cieszę się, że zdecydowaliście się na taki ślub kurpiowski. Bo trzeba podtrzymywać nasze piękne tradycje, zwyczaje, tym czym możemy się chlubić. To stanowi jakby trzon naszej miejscowości, naszego regionu tutaj, Kurpi. Gdybyśmy się tego postradali, nie bylibyśmy sobą. Musimy o te sprawy się troszczyć.

Dziękuję tym wszystkim, Wam, władzom, mieszkańcom, wszystkim którzy chcą te tradycje podtrzymywać

- mówił ksiądz Kłosiński.

Przypominając też to, co mówił w kadzidlańskim kościele w Boże Ciało.

- Znalazłem przemówienie prymasa Stefana Wyszyńskiego, błogosławionego, które wygłosił 4 czerwca 1972 roku, tutaj u nas w Kadzidle. Był w tym kościele, tutaj się modlił, była procesja. I mówił, że chociaż stroje kurpiowskie są drogie, to nie zapominajcie o tym, żeby właśnie podtrzymywać, żeby to co tutaj jest rodzime, co jest takie piękne, katolickie.

Po mszy młodzi w barwnym korowodzie (choć tym razem już z nowoczesnym akcentem – dwoma cudami amerykańskiej motoryzacji na początku) wrócili do Zagrody Kurpiowskiej.

Tu zaprezentowano kolejną część widowiska ukazującego tradycyjny kurpiowski ślub, czyli „powrót od ślubu”.

Zanim jednak do tego doszło, wójt Dariusz Łukaszewski przywitał wszystkich.

- Nareszcie, kochani, po dwóch latach, jesteśmy razem – mówił, nawiązując oczywiście do przerwy w tradycyjnej formule Wesela Kurpiowskiego spowodowanej pandemią.

- Nareszcie udało nam się spotkać, na Weselu Kurpiowskim w Kadzidle, w samym centrum pradawnej Puszczy Kurpiowskiej. Dzisiejsze wydarzenie to święto naszej wspólnoty, prawdziwe, szczere. Wspólnoty trwającej kilkaset lat, wspólnoty tworzonej na przestrzeni wieków z przeróżnych genów, z odmiennych emocji stopionych w całość dzięki umiłowaniu wolności i kultury. Ogromnym szczęściem jest być fragmentem takiej wspólnoty – mówił wójt Dariusz Łukaszewski.

Nad nami kurpiowskie niebo, dzisiaj bardzo gorące, ale przyjazne. Pod nami torfy, złocisty piasek, obok nas łąki, pola, siostrzane rzeki, ukochane sosny zawsze zielone, zawsze żywiczne, zawsze nasze. A w nas długie trwanie, kurpiowskie trwania, oryginalna kurpiowska mowa, archaiczne tańce, przejmujące pieśni, melodie, które były inspiracją dla największych kompozytorów

– mówił wójt.

Zanim rozpoczęła się kulturalno-rozrywkowa część imprezy, na scenę zaproszono nowych honorowych obywateli Ukrainy. Stosowne uchwały zostały podjęte rano przez radę gminy.

Nowymi honorowymi obywatelami gminy zostali: Birutė Jonuškaitė, Agnieszka Rembiałkowska, Róża Fabjanowska, Kamil Pecela, Laurynas Vaičiūnas, Sławomir Malcharek, Marcin Meller i dwie osoby, które z oczywistych powodów nie dojechały do Kadzidła: Andżelika Borys - obrończyni polskości z Białorusi oraz profesor Wiera Meniok z ukraińskiego Drohobycza.

Wręczono także przyznawane przez władze Mazowsza medala Pro Masovia dla twórców oraz honorowe podziękowania dla osób szczególnie zasłużonych dla gminy.

Wesele Kurpiowskie 2022. Nowi honorowi obywatele gminy Kadzi...

Potem pozostała już tylko zabawa. Na początek wystąpił Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze. Potem: Andrzej Rybiński i akordeonista Arkadiusz Korytkowski.

Muzyczna gwiazda tegorocznego Wesela Kurpiowskiego to Golec uOrkiestra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki