MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Węgierski krzyż dla Czartoryskiego

(p)
Arkadiusz Czartoryski otrzymuje order od ambasadora Mihaly`a Gyora
Arkadiusz Czartoryski otrzymuje order od ambasadora Mihaly`a Gyora Fot. Archiwum
Były prezydent Ostrołęki Arkadiusz Czartoryski został odznaczony Krzyżem Rycerskim Orderu Republiki Węgierskiej.

Arkadiusz Czartoryski otrzymuje order od ambasadora Mihaly`a Gyora
(fot. Fot. Archiwum)

To jedno z najwyższych węgierskich odznaczeń Czartoryski (będący dziś członkiem zarządu województwa mazowieckiego) otrzymał w uznaniu działalności na rzecz rozwoju kontaktów węgiersko-polskich i pielęgnowanie pamięci Józefa Bema.
Czartoryski i pięć innych osób otrzymali odznaczenia 25 lutego w Ambasadzie Republiki Węgierskiej w Warszawie. Odznaczenia wręczył ambasador Węgier w Polsce Mihaly Gyor.
- Za pośrednictwem odznaczonych przekazujemy nasze podziękowanie tym, którzy działają w imię legendarnej przyjaźni między naszymi narodami. Jest wśród nich były prezydent miasta, który wraz z budowaniem stosunków partnerskich sprawił, że świętowanie wspólnych tradycji stało się popularnym zwyczajem - mówił ambasador Gyor.
Arkadiusz Czartoryski, będąc prezydentem Ostrołęki, kilkakrotnie nawiązywał kontakty z osobami i instytucjami z Węgier, ze względu na postać gen. Józefa Bema, jednego z przywódców rewoluzcji węgierskiej. Uroczyście obchodzone były marcowe święta węgierskie upamiętniające wybuch rewolucji 1848-1849 roku. Prezydent Czartoryski zapraszał na Dni Ostrołęki m.in. ambasadorów Węgier. W 2000 roku miały miejsce w Ostrołęce nawet Dni Kuchni Węgierskiej. Gulaszowa zupa w metalowych miniwiaderkach podbijała podniebienia ostrołęczan. W dniu 16 marca 2000 roku pomiędzy Ostrołęką i miastem Balassagyarmat została podpisana umowa o współpracy i przyjaźni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki