Ważne zmiany w opodatkowaniu ryczałtowców. Wyższe limity, mniej wyłączeń - ryczałt nawet dla wolnych zawodów

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Stanie się to, o czym marzyli od kilkunastu lat prawnicy, architekci czy inżynierowie wykonujący wolny zawód, a także wiele innych osób, dla których możliwość wybrania tego prostego podatku jakim jest ryczałt opłacany na podstawie prostej ewidencji przychodów była niedostępna. Dariusz Bloch / Polska Press
To prawdziwa rewolucja w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. Stanie się to, o czym marzyli od kilkunastu lat prawnicy, architekci czy inżynierowie wykonujący wolny zawód, a także wiele innych osób, dla których możliwość wybrania tego prostego podatku jakim jest ryczałt opłacany na podstawie prostej ewidencji przychodów był - w stosunku do innych grup podatników - "cukierkiem przez szybkę", a to z racji wyłączeń podmiotowych. Pytanie: czy ta cicha rewolucja nie przychodzi za późno i czy przedsiębiorcy nawykli do płacenia podatku liniowego czy według skali tabeli podatkowej zechcą teraz z efektów tej rewolucji skorzystać.

Rząd zaplanował daleko idące zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych i je wdrożył. Stosowna ustawa została uchwalona i opublikowana w Dzienniku Ustaw, a przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2021 roku.
Zmiany są naprawdę rewolucyjne.

Od 2021 roku mają obowiązywać ośmiokrotnie wyższe limity przychodów dla tego podatku, stawka ryczałtu dla wolnych zawodów ma zostać obniżona z 20 proc. do 17 proc., a ich katalog będzie poszerzony m.in. o psychologa, fizjoterapeutę, zawody prawnicze, architekta czy inżyniera budownictwa.

Ustawa z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw jest opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 30 listopada br. w poz. 2123.

Art. 3. powyższej ustaw w prowadza w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905) wprowadza się ogromne zmiany.

Nowe limity

Nowe przepisy przewidują ośmiokrotne podwyższenie limitów dla ryczałtu ewidencjonowanego – z 250 000 euro na 2 000 000 euro. Z tej formy opodatkowania skorzystają od 2021 roku przedsiębiorcy osiągający przychody z działalności prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki w wysokości nie przekraczające 9 030 600 zł. Wzrośnie także limit dla opłacających zaliczki co kwartał z 25 000 euro do 200 000 euro. Podatnik, który zdecyduje się na opłacanie zaliczek w tej formie, nie może osiągnąć przychodu za 2019 powyżej kwoty 903 060 zł.

Nowe stawki oraz nowe definicje

 • Od 2021 r. stawka ryczałtu w zakresie wolnych zawodów zostanie obniżona z 20% do 17%.
 • Pojawi się także nowa stawka 15% obejmująca usługi, które obecnie opodatkowane są stawką 17% – m.in. usługi programistyczne. Zlikwidowany zostanie załącznik nr 2 zawierający wykaz usług, których świadczenie wyłącza z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. Większość usług z tego załącznika opodatkowana zostanie stawką 15%, m.in. usługi rachunkowo-księgowe, doradztwa podatkowego, reklamowe, architektoniczne, inżynierskie czy head office.

Z przywileju płacenia ZUS według tych zasad mogą skorzystać osoby, które działalność gospodarczą w 2020 r. prowadziły przez przynajmniej 60 dni. To ważne zwłaszcza w dobie COVID gdy więcej niż zwykle osób korzysta z możliwości okresowego zawieszenia działalności gospodarczej. Karol Makurat/Polska Press

 1. Nowelizacja wprowadza także rozszerzenie definicji wolnego zawodu opodatkowanego wg stawki 17% m.in. o:
 2. psychologa,
 3. fizjoterapeutę,
 4. adwokata, notariusza, radcę prawnego,
 5. architekta,
 6. inżyniera budownictwa, rzeczoznawcę budowlanego,
 7. biegłego rewidenta, księgowego,
 8. agenta ubezpieczeniowego,
 9. doradcę podatkowego,
 10. doradcę restrukturyzacyjnego.

Od 2021 r. za wolny zawód uznane zostanie wykonywanie usług na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej.

TEMATY DNIA! Kliknij i przeczytaj!

– Obecnie jest to przesłanka wykluczająca korzystanie z ryczałtu ewidencjonowanego, co oznacza, że lekarz czy korepetytor mogą świadczyć usługi jedynie na rzecz osób fizycznych – wyjaśnia Marta Serafin, doradca podatkowy w firmie inFakt.

Kto wybierze ryczałt?

Pomimo tak daleko idących zmian ryczałt nie będzie dla wielu przedsiębiorców atrakcyjną formą opodatkowania. Powodem jest m.in. jego wysoka stawka, np. 17% czy 15% w porównaniu do stawki podatku liniowego wynoszącego 19% czy stawki pierwszego progu skali podatkowej 17%.
Informatyk, księgowy czy lekarz wybiorą stawkę o kilka punktów procentowych wyższą, jednak taką, która pozwoli im na rozliczenie kosztów podatkowych z działalności. Dla przykładu lekarz świadczący w ramach działalności gospodarczej usługi na rzecz przychodni, osiągający przychody ok. 7 100 zł miesięcznie (pierwszy próg podatkowy), zapłaci ryczałt ok. 12 800 zł rocznie – mówi Marta Serafin. – Wystarczy, że wydatki związane z prowadzoną działalnością wyniosą ok. 600 zł miesięcznie, a opłacalne będzie przejście na zasady ogólne. Programista, którego przychód miesięczny wyniesie 10 000 zł, zapłaciłby ryczałt w wysokości 18 000 zł podatku (rocznie). Koszt miesięczny ok. 2 200 zł, np. rata leasingowa, spowoduje, że powinien wybrać podatek liniowy.

Analizując odpowiednią dla siebie formę, przedsiębiorca powinien wziąć także pod uwagę możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem oraz jako samotny rodzic – które dostępne są jedynie w przypadku skali podatkowej. Informatyk, który zdecyduje się na ryczałt, nie skorzysta natomiast z ulgi IPBox.

Rewolucja w najmie

Najbardziej oczekiwaną zmianą jest możliwość opodatkowania ryczałtem przychodów z najmu w ramach działalności gospodarczej. – Obecnie ta forma obejmuje tylko podatników, którzy wynajmują swoje nieruchomości prywatnie. Od przyszłego roku ryczałt wybiorą także przedsiębiorcy osiągający przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze składników związanych z działalnością gospodarczą – tłumaczy ekspert inFakt.

 • Stawka 8,5% oraz 12,5% od nadwyżki ponad 100 tys. zł obejmie także świadczenie usług:
 • •związanych z zakwaterowaniem (PKWiU dział 55);
 • •świadczenia usług wynajmu i obsługi nieruchomości własnych lub dzierżawionych (PKWiU 68.20.1);
 • •wynajmu i dzierżawy m.in. samochodów osobowych, furgonetek bez kierowcy (PKWiU 77.11.10.0), środków transportu wodnego bez załogi (PKWiU 77.34.10.0), własności intelektualnej i podobnych produktów z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim (PKWiU 77.40).

Oznacza to, że odejdą spory z fiskusem o granice między zarządzaniem majątkiem prywatnym a prowadzeniem działalności. Nie będzie miała też znaczenia liczba wynajmowanych nieruchomości.

klikając tutaj trafisz na tekst ustawy opublikowany w Dzienniku Ustaw

- Choć ryczałt w nowej odsłonie będzie dostępny dla większości usług i zawodów, już teraz można założyć, że przedsiębiorcy pozostaną przy konkurencyjnych formach opodatkowania, takich jak podatek liniowy czy zasady ogólne. – Wynika to z możliwości rozliczania przy podatku liniowym czy skali podatkowej kosztów uzyskania przychodów, które powodują, że dochód do opodatkowania obniża się, podczas gdy przy opodatkowaniu ryczałtem jest wartością stałą – tłumaczy Marta Serafin.

Chcesz być szybko i dobrze poinformowany w sprawie pieniędzy: zarabiania, oszczędzania, wydawania, inwestowania? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku!

Materiał oryginalny: Ważne zmiany w opodatkowaniu ryczałtowców. Wyższe limity, mniej wyłączeń - ryczałt nawet dla wolnych zawodów - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie